Ostatnio zwiedzaliśmy stare miasto w Monachium. Dziś przeniesiemy się na jego obrzeża. Poruszać po mieście można się własnym autem, taksówką, autobusem, pociągiem i metrem. Najprościej tym ostatnim. Jeden przejazd to wydatek 2,90 euro, a wagoniki dowiozą was gdzie chcecie. Plan metra rozwieszony jest na każdej stacji i bardzo łatwy do opanowania. W każdym hotelu dostaniecie papierowy plan miasta łącznie z planem S- i U-Bahn. Informacje o odjazdach i taryfach znajdziecie na www. mvg-mobil.de lub w appce o tej samej nazwie. Uwaga! Internet w mieście jest ograniczony. Bezpłatny w-lan znajdziecie na Marienplatz, Marienhof, Odeonplatz, Sendigen Tor, Karlsplatz Stachus, Muencher Freiheit i w muzeach.
Z oddali wzrok przyciąga kopółka, która niczym innym nie jest jak kopułą stacji telewizyjnej, znajdującej się przy Olimpiapark. Jest to najwyższy punkt w mieście. Liczy sobie 291, 28 m., a budowę rozpoczęto w 1965 roku. 22.02.1968 roku oddano ją do użytku, a w 1972 roku odbyła się pierwsza olimpiada, na stadionie położonym obok.
Olympiaturm otwarta jest codziennie od 9.00 do północy, a na jej szczyt dostaniemy się windą, która jedzie z prędkością 7 m. na sekundę. Na wysokości 180 m. znajduje się obrotowa restauracja, otwarta od 11.00, do której niestety trzeba robić rezerwację. U podnórza wierzy jest restauracja samoobsługowa, która zapewni nam ugaszenie pragnienia i głodu bez rezerwacji i w normalnych cenach.
Na wysokości 192,60 m. znajduje się balkon widokowy zamknięty i otwarty, z którego przy dobrej pogodzie rozpościera się widok aż do Lindau i jeziora Bodeńskiego. Z góry podziwiać można stadion i park w całej okazałości.
W pomieszczeniu panoramicznym znajduje się mały bar i muzeum muzyki rockowej, gdzie ujrzycie stare instrumenty z dedykacją od gwiazd, płyty i oryginalne stroje sceniczne.
Wjazd na wierzę dla dorosłych kosztuje 7,00 euro, dla dzieci do 16 roku życia- 5,00. Dzieci poniżej 6 r.ż. jak i osoby obchodzące w danym dniu urodziny, wjeżdżają za darmo. Są również zniżki dla grup i rodzin.
Stadion Olimpijski w Monachium jest to wielofunkcyjny stadion, który znajduje się w północnej części Monachium, w centralnej części Parku Olimpijskiego. Stadion ten był główną areną Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku oraz jedną z aren Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1974 i Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 1988.
Zaprojektowany przez niemieckiego architekta Günthera Behnischa oraz inżyniera Frei Otto w 1968 roku, stadion był uważany za projekt rewolucyjny: tak duże połacie sklepień ze szkła akrylowego podtrzymywane stalowymi słupami zastosowano po raz pierwszy na tak dużą skalę. Do tej pory konstrukcja zapiera dech w piersiach. Zwiedzać go można codziennie, oprócz dni, gdy przewidziane są duże imprezy, za 3,50 od osoby dorosłej i 2,50 od dziecka. Za dodatkową opłatą można zjechać na linie z najwyższego punktu konstrukcji, wejść na jej dach (oczywiście z przewodnikiem i zabezpieczeniem), a po całym parku przewieźć was może ciuchcia. Atrakcja zwłaszcza dla dzieci i nie męcząca aż tak bardzo.
Przy stadionie znajduje się park, w którym możecie odpocząć, popływać na rowerach wodnych lub wskoczyć do jeziora.
Niedaleko również znajduje się Sea Life i park dinozaurów- w których dziecko małe, czy duże odnajdzie coś dla siebie. Ja oszczędziłam sobie tych atrakcji, gdyż potomkini bawiła się z ciocią w Zurychu.
Warto wspomnieć, że dla dużych i małych chłopców znajduje się tam też Park i Muzeum BMW. Pozostawię bez komentarza.
Jeżeli macie jeszcze trochę siły i czasu, to wsiadajcie w samochód i udajcie się do zamku Nymphenburg.
Pałac Nymphenburg to dawna letnia rezydencja Wittelsbachów w dzielnicy Neuhausen-Nymphenburg. Wraz z parkiem Nymphenburg stanowi jednolite założenie pałacowo-parkowe, zajmujące pod względem architektonicznym jedno z pierwszych miejsc w Europie. W 1662 elektor Ferdynand Maria Wittelsbach podarował swojej małżonce, Henrietcie Adelajdzie teren przyszłej letniej rezydencji. Na terenie tym znajdował się niewielki zamek nazwany przez Henriettę „zamkiem nimf” (niem. Nymphenburg). Na jej zlecenie rozpoczęto rozbudowę zamku. Wraz z jego budową założono na jego tyłach ogród francuski, przechodzący w naturalny las, będący terenem łowieckim. Długość ogrodu wynosi 1,4 km, a na jego obrzeżach znajdują się dodatkowe zakamarki, gdzie znajdziemy palmiarnie, szklarnie i obecnie restaurację parkową.
W samym pałacu znajdują się obecnie pokoje do zwiedzania, muzeum marszałka (czyli tak zwana powozownia), w którym zobaczycie karoce, uprzęże dla koni i malowidła przedstawiające araby z królewskich stajni, a także muzeum porcelany.
Uwaga! W muzeach nie można robić zdjęć, więc wiecie…ten tego…
Muzea i zamek otwarty jest cały rok, park tylko w sezonie letnim. Od Wielkanocy do października można podziwiać fontannę, która funkcjonuje od 10 do 12.00 i od 14 do 16.00, jak również przepłynąć się gondolą po głównym kanale. Pałac posiada również własną appkę, w której znajduje się 23 stacji i 3 wycieczki po parku.
Wszelkie info na http://www.schloss-nympfenburg.de
Źródła: Przewodniki „Einfach Muenchen“, „Olympiapark Muenchen“, Bayerische Schloesserverwaltung, Wikipedia.