Momö… Muzeum jabłkowych pyszności w Arbon

W październiku 2018 r otwarto nowe muzeum w Arbon.
Szwajcarskie muzeum cydru i gorzelni nazywa się MoMö. Skrót ten oznacza Museum of Modern Öpfel i jest odniesieniem do MoMA, Museum of Modern Arts na Manhattanie.  To miejsce w Oberthurgau prezentuje się jako interaktywny i nowoczesny, atrakcyjny dla wszystkich pięciu zmysłów, a także przekonujący architektonicznie budynek.
Już w XVII wieku rodzina Möhl zajmowała się rolnictwem. Hans Georg Möhl założył  własną fabrykę cydru w 1895 roku.  Upragniony sok  przywoził powozem konnym do St. Gallen, gdzie jego żona Elise Möhl sprzedawała swoje warzywa na rynku.
Rodzina Möhl otworzyła własną karczmę „Rössli”. Tutaj świętowano i tańczono. Wkrótce „Rössli” stało się TYM miejscem spotkań w Stachen.
W 1927 r. Wybudowano nowy budynek pras i drewnianą piwnicę do przechowywania beczek. Zamiast pojazdów konnych ciężarówki  firmy Saurer jeździły do klientów. Muzeum Saurer znajduje się w Arbon nad samym jeziorem.
W 1945 r. Zajazd został zamknięty, a rodzina Möhl skoncentrowała się na wyrobie cydru.
Korytarz, który prowadzi gości od strefy wejściowej do hali wystawienniczej, pokazuje zmianę z Gasthof Rössli na fabrykę czystego cydru, a następnie  przeistoczenie się w krajowego producenta soków. 
IMG_20190802_174212.jpg
Na betonowym filarze pośrodku hali wystawienniczej zamocowanych jest kilka platform, na których pokazano historyczne maszyny do wyrobu cydru.. Odwiedzający mogą zobaczyć młyny owocowe, prasy, pompy i filtry za pomocą interaktywnego ekranu, który pokazuje, gdzie maszyna jest używana podczas długiej podróży od jabłka do wyciskanego soku.
Muzeum, pierwotnie zaplanowane jako czyste centrum dla zwiedzających, jest również przestrzenią dla eventów.  „Układ pomieszczeń pozwala na zaplanowanie różnych wydarzeń” – mówi Michael Hollstein z firmy Aroma, która opracowała koncepcję muzeum. Drugi poziom może być wykorzystany jako miejsce recepcyjne, w hali wystawienniczej znajduje się podium na przemówienia, a w rogu stoi miedziana, działająca gorzelnia, którą można wykorzystywać do pokazów i szkoleń. 
Dla Hollsteina autentyczność jest na pierwszym planie. Muzeum zostało zbudowane z lokalnych materiałów budowlanych, a pod halą wystawową znajduje się piwnica, w której w wielkich beczkach dębowych z kantonu Thurgau fermentują jabłka.
Muzeum jest interaktywne i przyjazne dzieciom. W hali wystawowej znajdują się „zabawki“, których można używać.

Ale Momö to nie tylko muzeum i hala eventowa. To także ogród z pięknymi kwiatami i owocami i raj dzikich pszczół.  W ogrodzie – zwłaszcza w ciepłych miesiącach roku, zatrzymuje się czas. Można delektować się zimnym cydrem lub innym napojem i zjeść posiłek, podczas, gdy nasze dzieci będą bawić się w domku w kształcie jabłka, czy grać w pingponga.

Podczas chłodów, na 1 piętrze muzeum, dokładnie obejrzycie, czym zajmują się pszczoły w lecie, jak produkowany jest miód i jaką tradycję ma zawód pszczelarza w Szwajcarii.

UWAGA! Wszystkie filmy tematyczne są w języku niemieckim i angielskim.

Muzeum posiada także sklepik, w którym można nabyć produkty firmy Möhl: napoje alkoholowe, soki, pyszności z jabłek, gadżety i zabawki tematyczne. Można także za 2 Franki zrobić sobie własną etykietę na osobisty sok jabłkowy 🙂

Wstęp kosztuje 9 CHF, dla dzieci do 16 lat gratis.

Dni i godziny otwarcia: Zamknięte Pon / Wt
Śr. 9: 00-18: 30
Czw. 9: 00–21: 00
Pt. 9: 00–21: 00
Sobota / niedziela 9: 00-17: 00
Ostatnie wejście do muzeum 30 minut przed zamknięciem.

St. Gallerstrasse 213
9320 Arbon TG

Przy muzeum znajduje się duży parking. Dojechać można również z St.Gallen i z dworca w Arbon autobusem nr. 200.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.