Migros bez sekretów

 

Migros to najstarsza i największa szwajcarska firma. Znacie ją przede wszystkim z sieci sklepów, ale ma parę innych asów w rękawie.W zeszłym roku obchodziła z pompą swoje 75 urodziny. ( Nie wiem, dlaczego liczy się je od 1942 roku, skoro firma powstała wcześniej). Z tej okazji klienci mogli skorzystać z wielu rabatów na zakupy żywności, sprzętu elektronicznego, mebli, kursów i wejściówek na wszelakie imprezy. Migros bowiem to do tej pory instytucja rodzinna, która ma na celu przede wszystkim dobro społeczeństwa.

W 1925 roku w Zurychu  Gottlieb Duttweiler wpadł na pomysł założenia firmy wspólnie ze swoją żoną Adele. Po wzlotach i upadkach po I wojnie światowej, zobaczył on lukę w rynku. Luką był brak pieniędzy w gospodarstwach domowych. Stworzył więc koncepcję handlu detalicznego, polegającą na skupie rzeczy niedrogich, sprzedaży wielu z nich w dużych ilościach, za niską cenę. Czyli taki dzisiejszy dyskont.

g
Gottlieb Duttweiler przed Migros w Zurych Oerlikon. Foto Blick

25.08.1925 w trasę wyjechały pierwsze samochody, z których sprzedawano towar. Od 1928 Migros wprowadza własne produkty. Pierwszym z nich był Süssmost, czyli sok jabłkowy. Duttweiler nie miał jednak łatwego życia. Politycy i organizacje chciały go zniszczyć, upatrując w tym konkurencję dla polityki handlowej, zagranicznej i kto wie, jakiej tam jeszcze. Nie dał się chłopak. Mając poparcie społeczeństwa, rozszerza działalność na wszystkie kantony. Mimo problemów takich jak handel w co poniektórych z nich, w 1935 zakłada migrosowskie biuro podróży- Hotelplan, a w 1937- usługi Giro.

W 1941 małżeństwo podejmuje decyzję, by z dobrze prosperującego biznesu zrobić spółdzielnię, w której udział będą mieli normalni zjadacze migrosowskiego chleba. Tak, mieli dużo i lubili się dzielić.

W 1942  wypuszczają gazetkę Brückenbauer. Od 2004  jest to  Migros-Magazin. A w 1944 otwierają pierwszą szkołę Migros Klubschule, z założeniem pomocy społeczeństwu w szkolnictwie. Pierwsze kursy kierowane były do kobiet, które po stratach wojennych musiały przejąć zawody „niekobiece“. Dziś mamy do wyboru ponad 600 kursów w całej Helwecji. Fotograficzne, florystyczne czy sportowe to tylko szczyt góry. Wiele pań, korzystając z tych kursów, przekwalifikowuje się, by czas spędzony w domu bez pracy nie poszedł na marne. Migros, wychodząc na przeciw napływowi emigrantów, organizuje również kursy językowe.

W 1948 roku z pomysłu polskiej (!) emigrantki, Elzy Gasser, która była zatrudniona jako skarbnik narodowy w firmie, powstaje pierwszy sklep samoobsługowy na Seidengasse w Zurychu. Jest to pierwszy market w Szwajcarii i w całej Europie.

W 1950 Migros otwiera pierwszą restaurację, wprowadza do sklepów artykuły przemysłowe i tworzy pierwszą księgarnię Ex Libris, a w 1952 buduje 2 statki towarowe Adele i  Amelia. Od 1954 roku firma posiada własne stacje paliw, zwane Migrol, w których sprzedaje benzynę po cenach konkurencyjnych. W 1957 powołane zostaje do życia Migros-Kulturprozent , mające na celu rozwój kultury, jak i Migros Bank, który działa do tej pory. Migros stworzył także sieć ubezpieczeń, które wykupiła później firma Generali.

W międzyczasie działo się wiele rzeczy, których nie każdy jest ciekawy. Jeśli jednak i owszem- można zajrzeć do Wikipedii lub gazety Migros, w której wszystko jest na bierząco. Mam jeszcze parę ciekawych dat, które wszystkich zainteresują.

Czy wiesz, że pierwszym centrum wypoczynkowym był Säntispark w Abtwil w St. Gallen? Oczywiście to, utworzone przez Migros. Był rok 1986 i komuś się nudziło.

A czy wiesz, że urlop macierzyński w postaci 16 tygodni zawdzięczamy właśnie tej firmie? W 2007 jako pierwszy pracodawca na rynku wprowadza dwu tygodniowy urlop tacierzyński!

Migros powiązać można z wieloma firmami i organizacjami siostrzanymi. Pestalozzi, LeShop, Swica, Galaxus, Denner, Depot…mówi Ci to coś? Odpowiedź znajdziesz u ciotki Wiki.

Z okazji 70 lecia powstania pierwszego marketu, Migros powraca do korzeni i wypuszcza na ulicę samochody, takie, jak były kiedyś. Można je obejrzeć, zakręcić kołem fortuny, zrobić sobie zdjęcie, a dzieci będą miały okazję pobawić się z zajączkiem. Wielkanocna trasa pojazdu obejmuje Szwajcarię wschodnią, a wszystkie daty i miejsca możecie znaleźć TU.

MIGROS, VERKAUFSWAGEN, MIGROSWAGEN,
fot. 20 Minuten

A propos, wózek do zakupów, ten na kółkach jako pierwszy wprowadziła firma…? Taaak! Migros! Wygrałeś uśmiech kierownika odciśnięty w betonie…oczywiście firmy Migros! 😉

Będąc przy Migrosie należy wspomnieć o niespodziankach dla wiernych klientów. Posiadając kartę stałego kupującego (Cumulus), którą wyrobisz w kasie lub na stronie http://www.migros.ch, możesz zbierać punkty i wymieniać je na wejściówki festiwalowe, do kin, teatrów lub na produkty z katalogów. Firma w ramach Kulturprozent jest sponsorem wielu imprez. Dodatkowo, w zależności od wydanych pieniędzy, co 2 miesiące otrzymasz listownie bony towarowe i rabatowe.

DSC_1366-01.jpeg

A teraz kilka liczb:

  • Obroty w 2017 wyniosły 28 Mrd. CHF,
  • Zysk w 2016 to 663 Mln Franków,
  • W roku 2016 firma zatrudniała 102’851 osób,
  • 667 gałęzi Migrosa znajduje się w całej Szwajcarii, w tym:
  • 336 sztuk M-Migros ( czyli ok. 810 m²),
  • 211 filii MM-Migros ( ok.2292 m²),
  • 48 MMM-Migros (ok. 7720 m²),
  • 40 fachowych geszeftów i M-Parków,
  • 32 sklepów specjalnych,
  • 18 przybytków gastronomicznych wolnostojących,
  • 165 M-Restaurants, zintegrowanych ze sklepami,
  • 307 Migrolino-Shops czyli stacji benzynowych ze sklepem,
  • 150 tyś. wózków na zakupy znajduje się w całej Helwecji.

Źródła:

Wikipedia: https://de.wikipedia.org/wiki/Migros

Migros Magazin: https://www.migrosmagazin.ch/ploetzlich-durften-die-Kunden-zugreifen

http://www.migros.ch

Migros Verkaufswagen

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.