Locarno

Locarno mieści się w kantonie Ticino, włoskiej części Szwajcarii i jest najniżej położonym helweckim miastem (ok. 205 m.n.p.m.). Mieszka tu ok 14 tyś ludzi, którzy są bardzo przyjaźnie nastawieni i otwarci na turystów. Miasteczko mieści się nad jeziorem Maggiore (długość 54 km, szerokość 12 km), które jest granicą między włoską częścią Szwajcarii, a Italią. Na jeziorze znajdują się liczne wysepki, z których najsławniejsza jest Insole di Brissago. Mieści się na niej ogród botaniczny, który z bliska przedstawię Wam jeszcze.

W Locarno jest wiele zaułków i zabytków godnych uwagi. Przedstawię Wam tylko parę z nich. Najbardziej rzucające się w oczy jest Castello Visconteo, w którego murach znajduje się muzeum historyczne. Zamek powstał w XII wieku, a w XV został rozbudowany.

U jego podnurza wiedzie nas trasa do Piazza Grande, Czyli wielkiego placu, na którym odbywają się liczne imprezy okolicznościowe.

20170414_Locarno_JoannaRutkoSeitler_040

Do najsłynniejszych należy Festiwal filmowy, odbywający się w sierpniu ( od 2.08 do 12.08) i festival muzyczny Moon and Stars (14.07-22.07.2017). Miałam okazję trafić na wielkanocny koncert zespołu Les Sauterelles.

Warta polecenia jest promenada, ciągnąca się wzdłuż jeziora, przy której znajdują się liczne hotele, pięknie oświetlone wieczorową porą, za dnia zaś wzrok przyciągają budynki Teatr Casino i budynki sądowe, w których podpisywano tu traktaty lokareńskie.

Przy dworcu głównym znajduje się prywatna kolejka linowo-terenowa, która zawiezie nas do miejsca Orselina. Kolejka prywatna, bez zniżek. Koszt: dzieci 3,80, dorośli 4,80 Chf w jedną stronę.

Kolejką można podążyć dalej. Na górze Cardada znajduje się plac widokowy, z którego rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama na całe jezioro i Alpy.  Znajduje się tam Hotel i restauracja z tarasem widokowym, a także plac zabaw dla dzieci. Wjazd i zjazd kolejką to koszt 28.00 dla dorosłych, 14.00 dla dzieci. Kumulowane bilety z Halbtax i biletem turystycznym.

Z Orseliny możemy już sobie zejść na piechotkę do miasta, po drodze odwiedzając sanktuarium Madonna del Sasso. Za wstęp tam płacić nie trzeba, należy jednak uważać na znaki. Nie do każdego miejsca można sobie ot tak zajrzeć, gdyż mieszkający tam mnisi, owszem służą gościnnością, ale kultura nakazuje nie pchać się za bardzo w ich prywatną sferę. To samo dotyczy kościoła. Nie tylko tego w sanktuarium, ale i wszystkich w tym regionie. Podczas mszy lub nabożeństwa jest zakaz wchodzenia. W niektórych obowiązuje także zakaz fotografowania czy to kamerą, czy telefonem.

Z Sanktuarium do miasta możemy dotrzeć drogą krzyżową. Droga jednak wiedzie z dołu do góry, a nie z góry na dół, więc logicznie rzecz biorąc, do Sanktuarium powinno się wejść.

Jeżeli podróżujecie z dziećmi, Locarno ma wiele propozycji dla małych i dużych. Jedną z nich jest Falconeria. Znajduje się przy Via delle Scuole 12 i czynna jest od marca do października od 10.00 do 17.00.  Oprócz poniedziałków. W lipcu i sierpniu otwarte.O godzinie 11.00 i 15.00 odbywają się pokazy lotów ptaków, trwające godzinę, po których możnna zrobić sobie zdjęcia z sową. Koszt zdjęcia drukowanego to 10 CHF. Ponadto można przejść się parkiem, pooglądać ptaki ze wszystkich stron świata, zrobić sobie piknik, lub przegryźć coś z miejscowego butiku. Dzieci posłać na plac zabaw lub na przejażdżkę kucykiem (dosyć wyrośniętym), a samemu odpocząć w cieniu palm i bambusów. Wstęp dla dorosłych 25.00, dla dzieci (4-16) 18.00. Dostępne bilety rodzinne za 60 CHF lub zniżkowe z biletem turystycznym.

Więcej fotek tutaj. Show odbywa się w języku włoskim i niemieckim. Po dokładne dane i rezerwacje, zapraszam na stronę: http://www.falconeria.ch

 

 

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.