Le Montagne des Singes- góra małp we Francji

Któż z Was nie zna Affenberg w Salem w Niemczech? Le Montagne des Singes to jej francuska siostra. Znajduje się w gminie Kintzheim (na zachód od Sélestat), kanton Sélestat, departament Bas-Rhin, w regionie Alzacji we Francji.

Screenshot_20181024-141802.jpg

Ogrodzona przestrzeń została otwarta w 1969 roku jako atrakcja dla turystów. Udana kolonizacja i naturalna hodowla zagrożonych zwierząt w północnoafrykańskiej dziczy położyła podwaliny pod parki dla małp Barbary  (Macaca sylvanus) w południowej Francji, nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech oraz w Anglii Środkowej. Jak dotąd 591 małp zostało uratowanych i przewiezionych do Maroka, gdzie wróciły do swojego naturalnego środowiska.

Park został zaprojektowany przez Gilberta de Turckheim i Jacquesa Renauda i otwarty w sierpniu 1969 r. ze 150 zwierzętami sprowadzonymi z Maroka. Pomysł pochodził od Jeana-Paula Renauda, ojca Jacquesa, który widział podobną do odwiedzanej kolonię Barbary’ego w Algierii. Przy planowaniu okazało się korzystne, że klimat w Vogesen – ciepłe, gorące lata i mroźne zimy – jest bardzo podobny do klimatu panującego w środkowym atlasie, regionie pochodzenia małp. Od 2009 roku park prowadzony jest przez firmę, która zatrudnia od sześciu do dziewięciu pracowników, a 24-hektarowa obudowa jest dostępna dla zwiedzających od połowy marca do połowy listopada w godzinach od 10:00 do 18:00, z godzinną przerwą od 12:00. Pory karmienia makaków: 10:30, 11:15, 13:15, 14:00, 14:45, 15:30 i 16:15.

Karmienie zwierząt to swoisty show, prowadzony przez pracowników, którzy opowiadają przy tym o zwyczajach małpek i odpowiadają na pytania publiczności. Opowieści prowadzone są w językach: francuskim, niemieckim i angielskim.

Już przy kasie zostaniecie poinformowani w odpowiednim języku o tym co można, a czego zabrania się w parku, jak się zachowywać w obecności zwierząt i jak trzymać popkorn, który dostaniecie do ich karmienia.

Główne zasady są proste, prawie takie same jak w zoo. Niestety większość dorosłych nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i nie pilnuje swoich dzieci.

  1. Nie krzyczymy.
  2. Nie biegamy.
  3. Nie wykonujemy gwałtownych ruchów.
  4. Odległość od małpki powinna wynosić ok 1 m.
  5. Nie głaszczemy zwierząt.
  6. Trzymamy się ścieżek wyznaczonych dla turystów.
  7. Popkorn trzymamy w ręku, przy piersi. Nie w kieszeni kurtki, czy w torebce.
  8. Podczas karmienia wyciągamy prosto ramię i na otwartej dłoni podajemy jedną przekąskę.
  9. Uważamy przede wszystkim na małpie dzieci, które są skore do zabawy. Niestety ich rodzice nie bardzo…

Kiedy „zaatakował“ mnie taki słodki bobas, nie zwróciłam uwagi na innych, trzymając nos przy aparacie. Gdyby nie pracownik parku, nie wiem jakby się to skończyło. Momentalnie zjawili się małpi rodzice, chcący bronić dzieciaka przed groźnym zwierzęciem, jakim jest Nieodpowiedzialny Człowiek.

Przy wejściu do parku dostaniecie broszurkę z zabawą. Na trasie dla odwiedzających stoją tablice informacyjne. Na nich znajdziecie odpowiedzi na pytania, z których całość tworzy rozwiązanie. Broszurkę można wrzucić do specjalnej skrzynki lub odesłać pocztą na adres parku.

oznor

Możecie skorzystać z małego kina przy wejściu, w którym wyświetlane są filmy o życiu makaków. Do dyspozycji odwiedzających jest mały, samoobsługowy sklepik, w którym można ugasić głód i pragnienie, a obok niego także 2 place zabaw. Dla maluchów i dla starszych dzieci.

rhdr

Będąc w parku, można poświęcić nieco więcej czasu i odwiedzić zamek Koenigsberg. Dojedziecie do niego samochodem górską trasą lub dojdziecie na piechotę wyznaczonym szlakiem, ale uwaga! To trasa ponad 4 km pod górkę!

Wszelkie info na https://www.montagnedessinges.com/de/

 

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.