Województwo lubuskie składa się z ok. 50% lasów a na jego terenie znajduje się ok. 500 zbiornikow wodnych naturalnych i regulowanych. Do tych naturalnych należą jezioro Łagowskie, znajdujące się na obszarze 82 ha i Trześniowskie, zajmujące 186 ha.
To właśnie w Łagowie, oficjalnie WSI, położonej na terenie Łagowskiego Parku Narodowego, znajduje się przesmyk między jeziorami w samym jej sercu. Dziś Łagów to miasteczko wypoczynkowe i turystyczne.
Nie w ramach turystycznych, ale wypoczynkowych, postanowiłam zaszyć się w głuszy i odpocząć od zgiełku. Pomogła mi w tym Widokówka, mała chatka na skraju lasu, która odnowiona, dopiero drugi rok służy za hotel. Znajduje się za Osiedlem Lecha i trochę ciężko ją znaleźć, ale właśnie o to chodziło.
Wystrój minimalny, ale stylowy i funkcjonalny. W cenie pobytu śniadanie, szwedzki stół, ale jest możliwość korzystania z kuchni i przyrządzania posiłków. Szczególnie pomocna, gdy towarzyszą nam małe dzieci. Moje już nie takie małe, ale na kuchni gotowałam…bób.
Widokówka nie jest droga, choć słyszałam od znajomych, że teraz ceny domków i hoteli nad jeziorami i nad morzem Bałtyckim niewiele się różnią… Jednak morze to dla mnie zawsze zgiełk, nie ważne o jakiej porze roku. (Patrz wpisy z kwietnia 2018, jeśli szukasz knajpy lub hotelu w Sopocie).
Widokówka nadaje się również do sesji fotograficznych. Zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Można tam zorganizować również imprezy okolicznościowe. Ślub, komunię, czy poprostu wypad firmowy czy rodzinny. Wszelkie informacje udzielane są przez szefową, kobietę o wielkim sercu, z miłością do ludzi i estetyki. Dane kontaktowe na dole.
Pomocne info: Check in odbywa się o godz. 16.00. Wtedy szefowa jest do dyspozycji każdego gościa. Oprowadzi po domu, odpowie na pytania itd. Widokówka jest zamykana na noc. Goście mają swoje klucze i zawsze mogą wejść. Na terenie ośrodka jest bezpłatne wifi. Problem jest jednak z adapterami. Jeśli macie parę sprzętów ze Szwajcarii, nie zapomnijcie wziąć ze sobą przejściówki 😉 . Jak wspomniałam- kuchnia i lodówka jest dostępna dla mieszkańców domu. Jeżeli traficie na złą pogodę, nie martwcie się. W domu jest tyle gier planszowych, że zadowolą najgorszego wybredniaka 😉
Jeżeli poszczęści się Wam z pogodą, to jest wiele miejsc do odwiedzenia w samym Łagowie i okolicach.
Zamek Joannitów. Został zbudowany na wzgórzu otoczonym zabytkowym parkiem z wieloma pomnikami przyrody. Obecnie budynek składa się z bryły budowli wybudowanej w XVII w., czterech dwukondygnacyjnych skrzydeł które tworzą renesansowy dziedziniec. Nad zamkiem góruje wieża warowna, która jest widoczna z odległości kilku kilometrów. Jest ona też dobrym miejscem obserwacyjnym. W zamku mieści się obecnie hotel i restauracja. Znajduje się tam komnata komtura, katownia oraz sala rycerska. Wejście na wierzę kosztuje 5 zł od osoby. Chyba tylko bobasy mają gratis 😉
Brama Polska (Poznańska) została wybudowana w XVI w., dla obrony zamku. Cała jest zbudowana z cegieł. Pod bramą znajduje się wąski tunel samochodowy, oraz sygnalizacja świetlna. Przejście przez bramę dla ludzi znajduje się obok. W bramie znajduje się pokój w którym można wypocząć. Nad przejazdem dla samochodów, znajdują się dwa okna. Tuż przed bramą od strony wschodniej znajduje się drewniany most nad Kanałem Łagowskim, oraz restauracja „Pod Lipami“. Na bramie znajduje się tabliczka o treści: „Brama Polska zbudowana w XV w. Odrestaurowano ze środków zielonogórskiego okręgu PZW w 1998”. Dawniej pomalowana była na biało, podobnie jak brama Marchijska, lecz przy odrestaurowaniu odkryto ceglaną cześć bramy.
Brama Marchijska (Niemiecka, Berlińska) druga broniąca zamek brama w Łagowie, zbudowana w XV w. Dolna część bramy jest ceglana, a górna szachulcowa. Brama jest niższa od polskiej, ale za to szersza. Pod bramą znajduje się tunel samochodowy, oraz tunel dla ludzi. Kilka metrów od bramy znajduje się sklepik z pamiątkami, gdzie można kupić zdjęcie Bramy Marchijskiej i innych atrakcji Łagowa. Obecnie w Bramie Marchijskiej znajduje się „Centrum Turystyki Wędkarskiej“ dla Łagowa i pobliskich wsi. Nazwa bramy wzięła się od tego, że dawniej prowadziła do Marchii Brandenburskiej.
Kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany został w latach 1725–1726. Znajduje się naprzeciwko zamku joannitów. Fotek kościoła wewnątrz nie mam, gdyż za każdym razem, gdy chciałam tam wejść, odbywała się msza. Z respektu dla religii i wierzących…
Wiadukt kolejowy. W latach 1907–1909 wybudowano linię kolejową z Toporowa do Międzyrzecza. Łączyła ona powstałe już wcześniej linie kolejowe Frankfurt – Poznań (1870) i Międzyrzecz – Międzychód (1887). Uroczyste otwarcie linii kolejowej nastąpiło w dniu 1 sierpnia 1909. Z powodu urozmaiconej rzeźby terenu, budowniczowie łagowskiej kolei często stawali przed dużymi problemami. Widoczne ślady rozwiązań inżynieryjnych to liczne nasypy, wykopy i wiadukty. Najciekawszą jednak budowlą jest znajdujący się w Łagowie wiadukt rozpięty nad drogą do Żelechowa (ul. Mostowa). Wiadukt powstał w 1909. Różnica między powierzchnią drogi a poziomem torów wynosi 25 m. Cały wiadukt ma długość 40 m. Obiekt został zbudowany z cegieł, tylko kapinosy, na których wspierają się metalowe barierki, wykonano z granitu. Obiekt znakomicie wpisuje się w krajobraz historycznego miasta, tworząc trzy łuki nad przebiegającą pod nim drogą. Z wiaduktu w kierunku zachodnim roztacza się piękny widok na zamek i centralną część miejscowości. W północnej części miejscowości (ul. Dworcowa) znajduje się nieczynna łagowska stacja kolejowa. Obecnie linią kolejową odbywają się sporadyczne kursy pociągów.
W Parku krajobrazowym znajduje się także amfiteatr, wybudowany w 1969 roku. Tam co roku odbywa się Lubuskie Lato Filmowe – najstarszy polski festiwal filmowy (od 1969). Ponad to: Plenery Malarskie ZPAP, Dni Łagowa, Biegi Uliczne Łagowskiego Lata – część Dni Łagowa, Flamenco na Zamku – konkurs tańca, Rock Blues i Motocykle – zlot motocyklowy organizowany co roku w pierwszy weekend lipca przez klub 96MC Poland i Maluchowa Majówka – zlot polskich Fiatów 126p.
Gdzie Jeść?
Pod Lipami. W miłej atmosferze, przy normalnych cenach, specjalności kuchni polskiej. Od śledzika, przez żurek i flaczki do pizzy, steka i golonki.
Ogród smaków. Nad samym jeziorem, tanio i z dobrym piwem.
Adresy: Widokówka, Osiedle Lecha 21, 66-22- Łagów. Telefon 0048 693 998 515. Strona: http://widokowkalagow.com/
Pod Lipami, Zamkowa 11.
Ogród smaków, ul. Zamkowa 2.
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.