UWAGA! ARTYKUŁ MOŻE ZAWIERAĆ DRASTYCZNE ZDJĘCIA.
Od 7 maja do 15 sierpnia 2021 roku Dr. Gunter von Hagens i kuratorka Dr. Angelina Whalley prezentują nową wystawę w Halle 622 w Zurychu pod tytułem „Koerperwelten – Am Puls der Zeit“ (Cielesne światy-na pulsie czasu). Już w 2009 po raz pierwszy zaprezentowano ją i okazała się ogromnym sukcesem. Dziś powróciła z nowym tematem i z nowymi plastynatami, pokazującymi różne aspekty ludzkiego ciała. Obejrzeć można 20 pełnych eksponatów człowieka, cząstki ciała i pojedyńcze ludzkie organy. Rozpoczynając od szkieletu, poprzez interakcję mięśni i nerwów do rozwoju w macicy, odwiedzający mogą odkryć co skrywa ich własny organizm, a wszystko to ukazane za pomocą nowoczesnej techniki, zwanej plastynacją. Jest to skomplikowany proces preparacji polegający na usunięciu z tkanek organizmu wody oraz tłuszczów (potrzebnych do rozwoju bakterii gnilnych) i nasyceniu ich odpowiednimi polimerami, co powoduje zatrzymanie ich rozkładu, zachowany zostaje jednak ich kształt i kolor.
To właśnie Dr. Gunter von Hagens odkrył ją w 1977 roku. W 1995 powstała pierwsza wystawa plastynatów i tak rozpoczęła się jej wędrówka po niemal wszystkich kontynentach. Do tej pory ponad 50 milionów ludzi zobaczyło ją i pokochało albo znienawidziło. Pokazane na niej spreparowane różne części ludzkiego ciała wywołują kontrowersje i moralne dyskusje. Nad etyczną i filozoficzną częścią wystawy czuwa Prof. Dr. Franz Josef Wetz, który był obecny na otwarciu i z entuzjazmem odpowiadał na pytania o moralności wystawy.
O Dr. Gunterze von Hagens można przeczytać TUTAJ.
Ciała do obróbki pochodzą od osób, które najczęściej już za życia zdecydowały się na darowiznę swoich organów instytutowi Hagensa. Ponad 19 tyś dawców, w tym 100 Szwajcarów jest zarejestrowanych w instytucie plastynacji w Heidelberg. Do marca 2021 zmarło 2500 dawców a ich ciała zostały spreparowane.
Dodatkową atrakcją jest „Die Grasbeisserbande“ czyli „Gang gryzący trawę“. Jest to mała, specjalna wystawa, ukazująca myśli dzieci z hospicjum na temat śmierci, której są świadome. Pytanie: Dlaczego mam myć zęby skoro za chwilę będę gryźć trawę i kto się zaopiekuje się moją lalką, kiedy mnie nie będzie, choć nieco rozśmieszają, dają wiele do myślenia i sprawiają że włos się jeży. Tą wystawę można odwiedzić za darmo, wrzucając coś do tzw kapelusza lub kupując książkę „Die Grasbeisserbande“. Dochód przeznaczony jest na prace hospicjalne.
Wystawa jest otwarta codziennie, łącznie ze świętami:
Poniedziałek-piątek od 11.00 do 19.00
Sob.-niedz. od 10.00 do 20.00
Cennik: Dorośli od 29 CHF, młodzież (7-18lat) 0d 18 CHF, dzieci (1-6) 4,00. W weekendy wejściówki są o 3 CHF droższe.
Poniedziałki to dni studenckie. 2 bilety w cenie 26 CHF dla osób posiadające legitymacje.
Ze względu na koronę bilety można rezerwowć online na stronie http://www.koerperwelten. ch
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.