Koenigsbourg w Alzacji

Haut-Kœnigsbourg – jest to zamek położony niedaleko miejscowości Orschwiller w Alzacji, Francja. Zbudowany w strategicznej lokalizacji, na skalistym wzgórzu o wysokości 757 m n.p.m. w Wogezach.Pierwsze wzmianki o zamku pojawiły się w 1147 roku. Miał być wybudowany przez Hohenstaufów (dynastia niemieckich władców, w większości również cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego i książąt Szwabii. Niemiecka nazwa dynastii pochodzi od nazwy zamku Staufen w Szwabii. Dynastia panowała w okresie 1079–1266*). Przez wieki przechodził przez wybużenia, pożary i inne ceregiele, by w końcu, w 1899 r. przekazać go cesarzowi niemieckiemu Wilhemowi II Hohenzollernowi, który nakazuje jego odbudowę. To właśnie Wilhelm formuje go na swoje upodobanie tworząc swego rodzaju własne mauzoleum.

W 1919 r. na mocy traktatu Wersalskiego, zamek przechodzi w ręce Francji, a zbiory po Wilhelmie Niemcy przenoszą do swojego kraju. Wiele z nich znajduje się w muzeach Berlina, a to, co dziś możemy oglądać w Koenigsbourg to repliki.

Dla turystów chłonnych wiedzy, zamek może być małym rozczarowaniem. Jak również dla rodziców z dziećmi. Nie ma tu poszukiwania skarbów lub innych atrakcji dla najmłodszych. Nie mniej jednak jest warty obejrzenia.

Wchodząc na zamek, w kasie można zaopatrzyć się w audioprzewodnika. Wygląda jak długopis Tip Toy i poprowadzi Was przez wszystkie wnętrza w wybranym języku. Niestety, na liście nie ma polskiego. Istnieje też dziecięca wersja przewodnika, ale niestety tylko po francusku, niemiecku i angielsku.

cof

Godziny otwarcia

Styczeń, luty, listopad i grudzień
9.30 – 12.00 i 13.00 – 16.30
Marzec i październik
9.30 – 17.00
Kwiecień, maj, wrzesień
9.15 – 17.15
Czerwiec, lipiec i sierpień
9.15 – 18.00
Wstęp: Dorośli 9 Euro, dzieci (6-17 lat)- 5,00, osoby niepełnosprawne 4,00, dzieci do lat 6- gratis.
Jeżeli wybieracie się z dziećmi, warto zwiedzić park małpek, znajdujący się ok. 5 km od zamku. Tam też znajdują się place zabaw. Le Montagne des Singes.
rhdr
*Wikipedia

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.