Karnawał w Lucernie

Jest drugą co do wielkości takową imprezą w centralnej Szwajcarii, zaraz po tej w Bazylei. Rozpoczyna się w Tłusty Czwartek porannym czuwaniem od 5 rano i detonacją tak głośną, że słychać ją nawet w pobliskich miasteczkach. Wybuch ten jest sygnałem dla wszystkich mieszkańców, że oto  rozpoczyna się ludowy festyn i żadne reklamacje nie są uwzględniane.

 

urknall
Źródło: luzernerzeitung.ch

Poranne zdjęcia z czwartku można obejrzeć tutaj.

Na paradzie po południu mamy istne widowisko: Orkiestry dęte, kolorowe kostiumy, ludzie pełni radości i pozytywnej energii, którzy często robią sobie na wzajem i odwiedzającym różne psikusy. Co do kostiumów. Istnieje w Helwecji zaledwie parę organizacji, które specjalizują się w ich szyciu i wyrabianiu masek. Jest to tradycja z dziada-pradziada i nie znajdziemy rzemieślnika, który chciałby kogoś obcego przyuczać do tego zawodu. Maski są rękodziełem, a wyrób jednej kosztuje Maestra nawet parę miesięcy dłubania i klejenia. To, co podziwiamy na ulicach szwajcarskich miast, to efekt ciężkiej pracy rzemieślników, krawców i szewców.

Więcej fotek? Zajrzyj tutaj.

Wieczorami w każdej knajpce zbierają się przebierańcy. I nie są to tylko ci, którzy uczestniczą w pochodach, ale także mieszkańcy ościennych miast i kantonów. Przy dźwiękach orkiestr i hektolitrach piwa i wina, bawią się Helweci do upadłego.

W dzień w każdym zakątku miasta i w każdej wsi można spotkać przebierańców. Mieszkańcy biorą w tym czasie nawet urlopy w pracy. Odwiedzają różne miejscowości, ponieważ co chwilę w każdej coś się dzieje. Mnie wywiało w sobotę po południu do Root na Umzug, a wieczorem zaś do Cham, w którym odbyła się największa impreza dla kantonów Luzern, Zug i Aargau.

Root

Cham

Więcej zdjęć tu.

Pracując przy Fasnacht Arbon, mam porównanie. Karnawał w Lucernie jest bardziej kolorowy i mogłabym powiedzieć weselszy niż ten, nad jeziorem Bodeńskim. „Nasz“ zaczyna się w piątek, 3.03.2017 i potrwa do niedzieli 5.03. Jeśli więc jeszcze Cię na żadnym nie było, serdecznie zapraszam.

fasnachtZdjęcia: źródła prywatne i oficjalne.

Fotografowie: A.K., Ralph Schmid i ja.

Ps. Fasnacht w Luzernie potrwa do wtorku, a Program znajdziecie tu.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.