Dziś opowiem Wam jak podróżować przez Szwajcarię z rodziną, by nie wydać milionów na bilety. GA (General Abonament) i Halbtax zna chyba każdy. Nie? Po polsku krótko: GA to abonament najczęściej wykupowany na rok, kosztuje 3860 CHF i upoważnia do korzystania z komunikacji publicznej (pociągi, kolejki, autobusy i statki) za darmo. Halbtax to karta upoważniająca do zakupu biletów za połowę ceny. Pierwsza kosztuje 185 CHF, następne (roczne przedłużenie) 160. W SBB (szwajcarskie koleje) można wykupić także karty studenckie, dla niepełnosprawnych, seniorów, dzieci lub całych rodzin. Pełna gama produktów na stronie http://www.sbb.ch.
Nie każdy jednak wie, że istnieje także Junior-Karte i nie ma ona nic wspólnego z GA czy HT dla dzieci. Junior-Karte wykupuje się także w okienku dworca (tak najprościej) na rok czasu. Pierwsza karta kosztuje 30 Chf, następne już tylko 15. Warunek? Dziecko musi być w wieku szkolnym, czyli mieć między 6 a 16 lat, posiadać dokument tożsamości- dowód lub paszport i podróżować z jednym z rodziców lub osobą wymienioną na bilecie. Za przejazdy nie płaci nic, a w „najgorszym“ wypadku tylko połowę ceny.
Jeżeli posiadasz którąś z kart i jesteś „zdigitalizowany“ musisz zaopatrzyć się w Appkę SBB Mobile. Jest to nowy produkt, wprowadzony niedawno na rynek i umilający życie spóźnialskim. Nie musisz stać w kolejce do okienka lub kupować biletów w maszynie. Rejestrujesz się, podajesz opcje płatności, którą Appka zapamiętuje i wykupujesz bilet siedząc już w pociągu. Właśnie w tej Appce istnieje coś takiego jak Sparbillett. Wykupuje się go najpóźniej na 2 godziny przed odjazdem pociągu i obowiązuje tylko na dane połączenie.
Wybrałam marny przykład. Z Arbon do Zurychu przez Romanshorn. Jak widzisz „połówka“ normalnie kosztuje 16.50, z biletem oszczędnościowym tylko 12,40. Zdarza się jednak, że do Zurichu jadę za 8 Franków. Od czego to zależy? Od tego w jakim czasie podróżujesz i kiedy wykupujesz bilet. Jeżeli jedziesz w czasie, gdy ludzie udają się do roboty lub z niej wracają- masz marne szanse na oszczędności. Im wcześniej wykupisz bilet- tym lepiej. Ale uwaga! Tylko 30 dni przed wyjazdem. Jeśli więc już teraz planujesz narty w Engelbergu w grudniu…zapomnij.
A teraz autobusy. Karty wykupione w SBB obowiązują na wszystkie publiczne pojazdy, czyli także na autobusy. Gdy chcę pojechać np. do szpitala w St. Gallen, wykupuję bilet z Arbon do SG, wysiadam na dworcu głównym, biorę miejski autobus nr. 1 i jadę do Kantonsspital na tymże jednym bilecie. Nie potrzebuję wykupywać następnego, chyba, że szpital leży w innej części miasta (Zone 1,2…10). PostAuto ma także swoją Appkę, ale nie jest ona tak przydatna i pociąg…ająca.
Miłych podróży życzę!
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.