Dynia jest rośliną „wielostronną“. Można z niej zrobić i zupę, i olej, i ciasto, i wiele innych różnych smakowitych rzeczy. Dynia ma bardzo mało kalorii (27 kcal w 100 g miąższu), szybko syci i dostarcza dużo błonnika. Zawiera beta-karoten, chroniący przed wolnymi rodnikami. Ma sporo potasu oraz kwas foliowy. Pestki dyni mają wysoką zawartość cynku oraz lecytyny, zwiększają przemianę materii oraz wpływają korzystnie na czynności mózgu. Olej z pestek dyni oprócz mnóstwa witamin i minerałów zawiera też substancje obniżające poziom cholesterolu i zwalczające wolne rodniki.
Jako, że nie lubię/umiem (niepotrzebne skreślić) piec, przedstawię Wam dziś parę przepisów na sycący obiad czy kolację. A zacznę od szwajcarskiego przysmaku Kürbisspätzle, czyli od klusek dyniowych, które można spożywać zapiekane z serem, same lub jako dodatek do mięs.

Składniki na 4 porcje
Jajka 2 szt
100 g mąki pszennej
100 g mąki orkiszowej
100 g dyni
1 szczypta soli
1 szczypta gałki muszkatołowej
2 łyżki masła
50 ml mleka
Ubij jajka i mleko, dodaj mąkę, dopraw solą i gałką muszkatołową.
Dynię obierz i drobno zetrzyj na tarce, dodaj do ciasta i dobrze wymieszaj. (Jeśli mieszanina jest zbyt rzadka, użyj więcej mąki, jeśli mieszanina jest zbyt twarda, dodaj więcej mleka lub odrobinę wody.)
Doprowadź wodę do wrzenia z odrobiną soli. Przecisnij mieszaninę przez sito Spaetzle, krótko zagotuj i opłucz zimną wodą.
Zupa dyniowa z imbirem i sokiem pomarańczowym

750 g dyni hokkaido
140 g cebuli
200 g marchwi
10 g imbiru
50 g oliwy z oliwek
300 ml soku pomarańczowego
250 ml bulionu warzywnego
1 ½ łyżeczki soli
1 łyżka curry
pieprz
czerwony pieprz
100 ml śmietanki
Cebulę i imbir pokrój bardzo drobno. Pokrój marchewki i przygotowaną dynię w kostkę. (Jeśli masz robot kuchenny, możesz go również zetrzeć na drobno, to skraca czas gotowania.)
W rondelku dusić cebulę i imbir z oliwą z oliwek. Dodać marchewkę i dynię, bulion warzywny i początkowo około 2/3 soku pomarańczowego. Dopraw solą, curry, pieprzem i chilli (jeśli chcesz).
Gotuj, aż wszystkie składniki będą miękkie, czyli około 20 minut. Zupę zmiksować i doprawić do smaku. Możliwie nie potrzebujesz całego soku pomarańczowego, bo nie każdemu pasuje tak owocowy smak.
Na koniec dodaj śmietanę.
Dynia faszerowana

Do tej potrawy najbardziej będzie pasować dynia piżmowa. Nie musisz jej obierać ze skórki. Przekrój, wyczyść środek i włóż do rozgrzanego piekarnika na ok. 30 minut. W tym czasie przygotuj farsz. Farsz możesz zrobić taki, jak na kotlety mielone, a jeśli chcesz wersję wegi – warzywa takie jak marchewka, seler, cebulka i resztki dyni, posiekaj drobno, zmieszaj z ugotowanym ryżem i serem i hop! do piekarnika na ok. 20 minut. Taki wegi-farsz, możesz zrobić mieszając ugotowane warzywa z rosołu. Skraca to wtedy czas pobytu dyni w solarium.
Risotto z dyni

1 cebula
1 ząbek czosnku
600 g dobrze przygotowanej odważonej dyni, np. hokkaido
3 łyżki oliwy z oliwek
300 g ryżu do risotto, np. Carnaroli
1,5 dl białego wina
ok. 1 l bulionu warzywnego
4 łyżki kwaśnej śmietany
starty parmezan
Sól
pieprz
3 łyżki pestek dyni
½ pęczek pietruszki o płaskich liściach
Drobno posiekaj cebulę i czosnek. Pokrój nieobraną dynię na małe kostki. Podgrzej połowę oleju. Podsmaż w nim cebulę i czosnek przez około 2 minuty. Dodaj ryż i dwie trzecie kostek dyni, krótko smaż. Podlej winem i gotuj. Stopniowo dodając bulion i ciągle mieszając. Gotuj risotto przez około 20 minut, aż ryż będzie kremowy, ale nadal będzie miał kęs. Dodaj śmietanę i parmezan. Dopraw do smaku solą i pieprzem.
Na patelni rozgrzej pozostały olej. Odstawione na bok kostki dyni podsmaż na złoty kolor. Z grubsza posiekaj pestki dyni i natkę pietruszki i dodaj. Dopraw solą i pieprzem. Podawaj risotto, na wierzchu rozsmarowując smażoną dynię.
Smacznego!
Źródło: samozdrowie.pl, migros.ch
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.