Jarmarki bożonarodzeniowe w Szwajcarii w 2021 roku

W tym roku powinno być znowu możliwe to, co było trudne w zeszłym roku: od połowy listopada w wielu miejscach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Koncepcje ochrony są różne, od obowiązku noszenia maski i posiadania certyfikatu zaszczepienia, po jednokierunkową ulicę na rynku. Aktualne przepisy znajdują się na stronach, do których prowadzą linki. Dla tych, którzy nie mają ochoty zaopatrywać się w prezenty i pić grzanego wina na straganach, które „zawsze są takie same“, przygotowałam wybór szczególnie wartościowych targów, które mają się odbyć w tym roku, ze szczególną pomocą gazety Tagblatt.

Mapa wszystkich jarmarków świątecznych w Szwajcarii:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=188Bbx4UUHCYGdLP3iUnx3KyhR-vq27hM&ll=46.8891216319215%2C8.132075799999994&z=8

Lucerna.

Od 2 do 21 grudnia 2021 r. odwiedzających miasto Lucerna można oczarować „Wiehnachtsmärt”. Szczególną atrakcją rynku jest odświętnie udekorowana fontanna franciszkańska, która zamienia się w największy wieniec adwentowy w środkowej Szwajcarii. Organizatorzy planują imprezę pod koniec listopada bez wymogu certyfikatu i maski, ale z zachowaniem odległości, szybami z pleksi i środkami dezynfekcyjnymi. Oznacza to jednak, że uniknie się wydarzeń takich jak koncerty czy wizyty Samichlausa. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Luzern

Baar, kanton Zug.

Ten targ odbywa się tylko w jeden dzień, ale z około 100 straganami jest jednym z większych. 27 listopada od 11 do 20 można odwiedzić Christchindli w Baar. Możesz kupić prezenty, podziwiać rękodzieło i wypić grzane wino na Marktgasse i na terenie budynku szkolnego. Targi odbyły się po raz pierwszy w 1981 roku i od tego czasu co roku panuje nastrój adwentu. Z jednym wyjątkiem: w 2020 roku musiał zostać odwołany z powodu pandemii. W tym roku organizatorzy rezygnują ze stolików na stoiskach z jedzeniem i programu wspierającego. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Baar

St. Gallen.

Również podczas tego Adwentu niezliczone gwiazdy oświetlają imponujące stare miasto w St.Gallen. Od 25 listopada do 24 grudnia można spacerować po jarmarku bożonarodzeniowym pod ich światłami na rynku. W wagowni (Waaghaus) i na stoiskach z grzanym winem wymagany jest ważny certyfikat Covid. Reszta jest ogólnodostępna. 26 i 27 listopada odbędzie się Christchindlimarkt w St.Gallen w Klosterviertel. Około 70 handlowców zapewnia tam świąteczną atmosferę. Więcej informacji o rynkach w St.Gallen znajdziesz tutaj.

St.Gallen

Kanton Aargau.

Tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy na zamku Wildegg, z 50 straganami, parującymi garnkami, grzanym winem i innymi atrakcjami, jest jednym z najbardziej romantycznych jarmarków bożonarodzeniowych w Szwajcarii. Odbędzie się od 3 do 5 grudnia. Zwiedzający mogą również zwiedzać sale zamkowe z latarką, o czym informuje strona internetowa organizatora. Certyfikat jest wymagany od 16 roku życia. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Schlos Wildegg

Olten, Kanton Solothurn.

W mieście Solothurn zlikwidowano największe targi „Chlausemäret” i „Soledurner Wiehnachtsmäret”. Jarmark bożonarodzeniowy w Grenchen również został odwołany przedwcześnie. Z targiem na Kirchgasse w Olten, co najmniej jedno z miast Solothurn jest gospodarzem ważnej imprezy bożonarodzeniowej. Centrum miasta staje się wioską adwentową. Przedświąteczny okres osładzają odwiedzającym m.in. stragany i 15-metrowa piramida grzanego wina. Wydarzenie od 3 do 23 grudnia 2021 roku jest bezpłatne i obecnie nie wymaga certyfikatu. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Olten

Schwellbrun, kanton Appenzell Innerrhoden.

Ten rynek jest mały, ale ładny. Można go łatwo połączyć z błyskawiczną wycieczką krajoznawczą po jednej z najpiękniejszych społeczności we wschodniej Szwajcarii. W tradycyjnie wolnym od samochodów centrum wioski jarmark bożonarodzeniowy odbywa się 27 listopada od 13:30 do 20:00. W tym roku obchodzi swoje dwudziestolecie. Na około czterdziestu straganach znajdziesz wszystko, od dekoracji bożonarodzeniowych po anioły, biżuterię, rękodzieło, torby, książki, kalendarze i świece, które sprawią radość innym lub tobie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Schwellbrun

Einsideln.

Od 26 listopada do 5 grudnia 2021 Einsidel zaprasza odwiedzających, choć z pernymi ograniczeniami: zabronione są wysokie stoły, stałe ławki i tym podobne, na rynku nie będzie wydarzeń programowych wspierających, na całym rynku NIE ma wymogu posiadania certyfikatu, ale Märchtbeizli nie będzie otwarty. Wiele wyśmienitych smakołyków i oczywiście grzane wino, będą czekać na przyjezdnych. Korzystając z okazji można odwiedzić klasztor benedyktyński. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Einsideln

Basel.

Na tej liście nie powinno zabraknąć jarmarku bożonarodzeniowego w Bazylei. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych i największych w Szwajcarii. Serwis turystyczny „Najlepsze miejsca w Europie” niedawno nazwał targ „Najlepszym Jarmarkem Bożonarodzeniowym 2021”. Nadreńskie miasto rozwija w czasie Adwentu szczególny urok. W środku centrum miasta, wtopiony w stare miasto, które jest udekorowane na Boże Narodzenie, znajduje się malowniczy jarmark bożonarodzeniowy na Barfüsserplatz i Münsterplatz. W ubiegłym roku, podobnie jak wiele innych, rynek upadł z powodu pandemii. W tym roku jest nieco mniejszy: oficjalna ceremonia otwarcia została odwołana z powodu pandemii i mocno ograniczonej przestrzeni. Odwiedzający, którzy ukończyli 16 lat, muszą okazać certyfikat Covid. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Basel

Stanser, kanton Nidwalden.

Ten targ należy do kategorii insider tip: na odwiedzających Stans 11 i 12 grudnia czeka 130 udekorowanych stoisk z prezentami rękodzielniczymi i własnoręcznie wykonanymi unikalnymi przedmiotami. Nie można już sobie wyobrazić rynku bez tętniącej życiem szopki i różnorodnych stoisk gastronomicznych, o czym informuje strona internetowa organizatora. Z powodu pandemii nie będzie programu wspierającego jarmark. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Na koniec oczywiście najbardziej znany jarmark w Zurychu. Na dworcu głównym staną stragany już 25.11, będą nam umilać życie do 24 grudnia. Weihnachtsdorf, przy Belleuve otwarty będzie od 25.11 do 23.12,, w Niederdorf również.

Wymóg certyfikatu 3G (zaszczepiony, ozdrowiony lub przetestowany) obejmuje również jarmarki bożonarodzeniowe, na których sprzedaje się żywność i napoje. Aby móc spełnić wymagania certyfikatu, Wienachtsdorf na Sechseläutenplatz w Zurychu zostanie w tym roku ogrodzony, a dla zwiedzających będzie centralne wejście przed operą z kontrolerami.

Jarmark bożonarodzeniowy Dörfli w Niederdorf w Zurychu nie wymaga certyfikatu. Na Grossmünsterplatz i Hirschenplatz, na Grossmünsterplatz i Hirschenplatz, będą dwa odgrodzone obszary, na których będzie można kupić jedzenie: grzane wino, kiełbaski, lango i tym podobne. Stragany są rozmieszczone w większych odstępach niż zwykle, aby uniknąć tłumów. Podobna koncepcja dotyczy Christchindlimärt na głównym dworcu kolejowym w Zurychu: w przypadku stoisk z towarami nie jest wymagany żaden certyfikat. The Singing Christmas Tree, jarmark bożonarodzeniowy z chórami dziecięcymi na Werdmühleplatz w Zurychu, przeciwstawi się pandemii w 2021 roku i zaśpiewa kolendy odwiedzającym.

Arbon w kantonie Thurgau ma swój jarmark również. 27.11.21 od rana będzie można przechodząc się uliczkami starego miasta, zrobić świąteczne zakupy i napić się grzańca.

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.