Jak się masz? Depresja i zdrowie psychiczne w Szwajcarii

Depresja to co raz większy problem w Szwajcarii, zarówno wśród Helwetów, naszych rodaków, jak i przedstawicieli innych narodowości. Ujawnia się ona zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy na dworze zimno, buro i ponuro.
Raport z kampanii „Jak się masz?“ (www.wie-gehts-dir.ch) pokazuje, że „najgorsze“ miesiące to listopad, styczeń i luty, a około jedna czwarta respondentów stwierdziła, że pory roku wpływają na ich zdrowie psychiczne.

„Jak się masz?“ to codzienne pytanie, które może wywołać wiele niejasności. W ramach kampanii „Wie geht’s dir?“, Fundacja Pro Mente Sana chciała wiedzieć, jak na prawdę „tykają“ ludzie w Szwajcarii.

wie2Chociaż większość respondentów odpowiedziała na pytanie wprowadzające – „jak się dzisiaj czujesz?“ –  „dobrze“ lub „bardzo dobrze“, badanie pokazuje, że za taką początkową odpowiedzią kryje się często coś gorszego, niż rzeczywisty dobry nastrój.  Prawie jedna piąta respondentów twierdzi, że obecnie są w stanie długiego dołka psychicznego. Tylko jedna trzecia uważa, że sami nigdy nie doświadczyli emocjonalnego kryzysu. Niemal wszyscy Szwajcarzy znają w swoim środowisku ludzi, którzy są chorzy psychicznie lub nie mają się za dobrze.

Wyniki raportu z kampanii w 2018 TUTAJ.

wieNowa edycja kampanii „Jak się masz?“ rozpoczętej w 2014 r. Przez niemieckojęzyczne kantony i Pro Mente Sana w imieniu promocji zdrowia w Szwajcarii, chce jeszcze bardziej uwrażliwić ludzi na temat „zdrowia psychicznego“.

Wyniki badania  „Jak się masz? – mentalny obraz Szwajcarii“, wskazują na wyraźną potrzebę ludności, aby znaleźć bardziej otwarte podejście do tematu „zdrowia psychicznego“ – i móc mówić o tym bez obaw. Celem jest uczynienie go bardziej naturalnym i łatwiejszym do rozmawiania o stresie psychicznym, a tym samym pomóc szybciej. Kampania ma zatem silny wpływ na destabilizację chorób psychicznych i zachęca do aktywnego zaangażowania w zdrowie psychiczne.

 
samNagle wszystko jest inne. Droga do pracy staje się trudniejsza. Pracownik dotknięty problemem może obciążyć kolegów i firmę. Nikt tego nie chce, ale ta sytuacja może dopaść każdego, bez względu na   wykształcenie, obszar pracy i stanowiska.
Domownicy nie mogą zrozumieć dlaczego nagle nie chce ci się wstać z łóżka i posprzątać mieszkanie.
W przypadku Polaków za granicą dochodzi jeszcze samotność na obczyźnie.
W takiej sytuacji znaleźli  się właśnie nasi rodacy Waldemar, Daniel i Krzysztof…
Waldemar: Mąż i ojciec dwójki dorosłych dzieci. W Szwajcarii przebywał 3 lata, kiedy to zaczęły się jego problemy. Nie miał tu zbyt wielu przyjaciół, nie miał kogo poprosić o pomoc, nie potrafił sam przed sobą przyznać, że miał problem alkoholowy.  Dopiero kiedy zapukał pijany do drzwi sąsiadki, ta zawiozła go do szpitala. Zrobiono mu badania i „zamknięto“ w klinice dla uzależnionych. Po 2 tygodniach wyszedł na własną odpowiedzialność i zaczął pić od nowa. Na szczęście żona została w miarę szybko poinformowana i czym prędzej przyjechała i zabrała męża do domu. Waldemar jest ze swoją rodziną, a za granicę wyjeżdża tylko na 3 miesiące w roku.
Daniel. Polski Niemiec. Ojciec 3 dorosłych córek, które wymazały go ze swojego życia z powodu nadużywania alkoholu i zaciągniętych długów. Jego problemy zaczęły się, gdy parę lat temu przyjechał do Szwajcarii i jak sam przyznaje – sam nie wie jak i kiedy. Nie szukał pomocy. Pewnego dnia spakował manatki i uciekł do Niemiec do rodziny. Bliskość matki i jej „skakanie nad synkiem“ sprawiły, że poczuł się lepiej. Wrócił do zdrowia, zaczął nową pracę, ale do Szwajcarii już nie wróci.
Krzysztof. 40-latek, od 16go roku życia przebywa za granicą. Jego problemy zaczęły się po rozpadzie związku i śmierci kolegi. Smutek i niemoc sprawiły, że sięgnął po tabletki. Znalazła go koleżanka z pracy i zawiozła do najbliższego szpitala na płukanie żołądka. Tam – długie rozmowy z lekarzami i diagnoza: DEPRESJA.
Najpierw nic z tym nie zrobił, po miesiącu jednak udał się do lekarza pierwszego kontaktu w celu skierowania go do kliniki. Już wiedział, że sam sobie nie poradzi, potrzebna była pomoc z zewnątrz.
W klinice przebywał 3 miesiące poddając się terapiom grupowym i leczeniu farmakologicznemu. Po wyjściu z kliniki wrócił do domu, próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Nadal jednak jest na zwolnieniu lekarskim i regularnie chodzi do psychiatry…
Szczotkowanie zębów, żywienie, profilaktyka – wszyscy zwracamy uwagę na nasze zdrowie fizyczne, jedni mniej, drudzy bardziej, ale często zapominamy, o tym by zadbać o zdrowie psychiczne. Fundacja Pro Mente Sana radzi:
1. Pozostań w kontakcie.
Kiedy ostatnim razem meldowałeś się u starego znajomego? Zadzwoń do kolegi ze szkoły, kuzyna, o którym prawie zapomniałeś czy do swojej byłej sympatii.
2. Ruszaj się.
Masz pracę siedzącą? Idź po niej na siłownię albo pobiegaj z rana. Możesz też rowerem dojeżdżać do pracy, zamiast zapchanym autobusem.
3. Odpręż się.
W spokoju tkwi siła. Pójdź na przykład do sauny, zafunduj sobie masaż relaksujący albo idź na całość i „trzaśnij“ sobie dzień w SPA.
4. Rozmawiaj o swoich problemach.
Ale nie tylko o nich. Ciesz się małymi osiągnięciami, wyrażając to słownie.
5. Poproś o pomoc.
Nie wstydź się zgłosić do psychologa lub psychiatry. Wielu z nich ogłasza się na portalach. U dołu przeczytasz, gdzie ich szukać.
6. Bierz udział w…
Zapisz się do kółka wędkarskiego, na kurs tańca lub do jakiegoś innego kółka hobbystycznego. Wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach poczujesz się lepiej.
7. Naucz się czegoś nowego.
Polacy najczęściej wybierają języki kantonów, w których mieszkają. A gdyby tak zamienić kurs językowy na kurs haftowania, czy wyrobu biżuterii?
8. Bądź kreatywny.
Podejdź do swojego hobby z całkiem innej strony. Lubisz gotować? Naucz się przystrajać potrawy tak jak w restauracji parogwiazdkowej.
9. Zaakceptuj siebie.
Czy znasz kogoś, kto uważa się za idealnego i rzeczywiście nim jest? Chyba nie…
Trzymaj się swoich umiejętności i uświadom sobie, co sprawia, że jesteś szczęśliwy. Akceptacja siebie oznacza, że postrzegasz i słuchasz własnego ciała i jego sygnałów. Intuicyjne decyzje często są najlepsze. Jeśli znasz swoje zasoby, możesz lepiej zrozumieć i zaakceptować swoje słabości.
10. Uwierz w siebie.
Każdy ma kryzysy. Niepowodzenia, wstrząsy lub smutek wymagają czasu, aby je emocjonalnie przetworzyć. Weź sobie ten czas, kiedy go potrzebujesz! Daj go także innym w sytuacjach kryzysowych.
sam2
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli znasz język kantonalny…
Pro Mente Sana Beratung
0848 800 858
promentesana.ch
Fundacja Pro Mente Sana oferuje porady psychospołeczne i prawne (także prawo pracy) osobom chorym psychicznie i ich bliskim za pośrednictwem telefonu i poczty elektronicznej. Bezpłatnie i na żądanie anonimowo. Przez telefon w poniedziałek, wtorek i czwartek 9-12, wtorek i środa 16.30-19.30 (tylko psychospołeczne), czwartek od 14-17.
Dargebotene Hand: anonym – 24 Stunden
143
143.ch
Pomocna Dłoń jest dostępna 24 godziny na dobę przez telefon 143 dla osób potrzebujących pomocy i wsparcia. Tel 143 oferuje pełną anonimowość wszystkim dzwoniącym. (Koszt za połączenie: linia stacjonarna: 20 Rp. mobilna: od 20 do 70 Rp. publiczna budka telefoniczna 70 Rp.) Na stronie internetowej http://www.143.ch dostępna jest konsultacja online, tam też znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
Telefon 147: Für Kinder und Jugendliche
147
147.ch
Konsultacje telefoniczne Pro Juventute dla dzieci i młodzieży są dostępne bezpłatnie przez całą dobę. Nie musisz podawać swojego imienia. Możesz powiedzieć wszystko, co cię przygnębia. Nikt nie będzie wiedział o twoim telefonie na 147. Nie pojawia się na rachunku za telefon. Pro Juventute oferuje również porady na czacie na stronie internetowej. Dostępna jest również rada przez SMS.
Sanität czyli Pogotowie Ratunkowe
144
W nagłych przypadkach, takich jak myśli samobójcze twoje lub innej osoby czy ryzyko związane z zagrożeniem życia, dzwoniąc na 144 uzyskasz informacje, jak dalej postępować by nie narazić siebie i osób trzecich na straty zdrowotne.
Wyszukiwarka Psychologów

psychologie.ch

Federacja szwajcarskich psychologów FSP jest zawodowym stowarzyszeniem psychologów uniwersyteckich i największego profesjonalnego stowarzyszenia psychoterapeutów psychologicznych. FSP oferuje wyszukiwanie online terapeuty.

Wyszukiwarka psychoterapeuty medycznego
psychiatrie.ch
Szwajcarskie Towarzystwo Psychiatrii i Psychoterapii (SGPP) to profesjonalne stowarzyszenie psychiatrów i psychoterapeutów pracujących w Szwajcarii. Oferuje ona internetowe wyszukiwanie psychiatrów.

feel-ok.ch

Na feel-ok.ch młodzi ludzie znajdą odpowiedzi na swoje pytania. Interesujące teksty, ekscytujące testy i pomocne narzędzia na wszystkie ważne tematy.

Jeśli nie znasz języka…
Wielu psychologów dostępnych jest online. Możesz się do nich zgłosić po poradę na przykład przez Skype.
Mgr Aneta Kaluba
Iza Moskwa
Centrum Poznawczo-Behawioralnego Ad Rem
Konsulexpert
E-poradnia
Dorota Jarzebowska

Więcej informacji i usług wsparcia dla zdrowia psychicznego można znaleźć na stronie internetowej Forum Zdrowia Psychicznego Szwajcarii (OFPG): http://www.ofpg.ch

 

Depresja lub inna choroba psychiczna może dorwać każdego. Czasami nawet tego nie zauważymy. Przeczytaj tekst Natalii Brede z Klubu Polki na Obczyźnie o tym jak łatwo jest oszukać innych, skrywając swoją depresję….Obuchem w łeb.

Korzystałam ze strony http://www.wie-gehts-dir.ch

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.