Czas festiwali i openerów zaczyna się właśnie teraz.
Każdy ma ochotę zobaczyć Depeche Mode, Prodigy, The Killers, albo…Dodo. Ale jak to zrobić, jeżeli wszystkie koncerty są już dawno wysprzedane?
Polska.
Bilety na Roling Stons kosztują tysięcy złotych na jeden koncert.
W Szwajcarii na DM prawie tyle samo, ale na cały festiwal (3-4 dni) z setką innych zespołów.
Polska –wpada Lady Gaga i rok wcześniej bilety są wyprzedane.
Szwajcaria. Wpada Lady Gaga 3 razy do roku….
Jak wbić się na festiwal w Szwajcarii? Prosto. Pisałam już o tym odnośnie festiwali w zeszłym roku. Dziś poświęcam temu osobny artykuł.
- Pomocnik na festiwalu.
Każda impreza potrzebuje osób, które będą sprzątać kible, rozdawać żarcie, kierować ludzi do pola namiotowego, czy też sprzątać po imprezie. Na stronie każdego festiwalu masz zakładkę „Helfer“ (po niemiecku). Zakładki są w różnych językach, i jeśli nie znasz kantonalnego, możesz zarejestrować się po angielsku.
Helferem może być każdy, z każdego kraju, kto spełnia warunki festiwalu (dostępne na stronach).
Nie potrzebujesz pozwolenia, masz pole namiotowe dla pomocników i własne łazienki. Dostajesz codziennie żarełko w specjalnym namiocie, parę franków na wydanie w „miasteczku“ i wejściówkę na cały OpenAir za darmo. Często kosztuje to 200-300, a nawet i więcej Franków.
Nie znaczy to jednak, że Depeche Mode możesz oglądać z bliska. Czasem najlepsze koncerty spędzisz przy toytoyach. Ale co tam toytoy, jeśli 4 dni masz gratis?
2. Prasa.
Tu już ciężej. Nie wystarczy, że jesteś zajebistym youtuberem albo blogerką. Musisz pracować dla portalu, który widzi pół Szwajcarii, albo cały świat. Nawet jeśli pracujesz dla fajnej strony, nie dostaniesz zezwolenia na fotografowanie znanego, międzynarodowego zespołu. Np. Die Toten Hosen. Tam musisz być jednym z najlepszych fotografów Kinleya, albo…przedstawicielem jednej z największych gazet w kraju.
3. Security.
O tym jak zrobić kurs ochroniarza pisałam już TUTAJ. Możesz na stronie festiwalu zarejestrować się sam/a jeśli posiadasz kurs. Możesz również zostać…
4. Ochroną sceny.
Właśnie ruszyła zbiórka nowych ludzi i jeśli masz pozwolenie B już długo, albo C (potrzebne zaświadczenie o niekaralności, a potem firma zgłosi cię na policję jako pracownika), mieszkasz w Szwajcarii (potrzebne potwierdzenie zameldowania, ale nie osobny papier, wystarczy ten, który widnieje na pozwoleniu), mówisz biegłym językiem kantonalnym (w razie W nikt nie będzie szukał ci tłumacza, który powie ci co masz robić)… to jesteś jak najbardziej w dobrym miejscu. Jeśli chcesz pracować na OpenAir SG potrzebujesz znajomości. Na przykład mnie. Tylko osoby, które już tam pracowały, mogą zgłaszać nowych ludzi. Jako „nowy“ możesz zrobić tylko jeden festiwal. Jeśli się zobowiążesz do następnego-firma zapłaci ci szkolenie na sekuritasa. Z tym szkoleniem możesz pracować (po odbębnieniu 1 roku w danej firmie) na innych festiwalach.
I co, dalej zainteresowany? Napisz meila z tematem OASG na mój adres jorruth@yahoo.com. W meilu: Imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania i jak długo posiadasz jakieś i jakie papiery w Szwajcarii. Osoby wywiązujące się z „obowiązków“ otrzymają powiadomienie prosto z OASG. Nie ponoszę odpowiedzialności za odpowiedź firmy. Przekazuję tylko informacje.
Ps. Jeżeli zobowiążesz się do pomocy na festiwalu, a z jakichś względów się nie wywiążesz bez informowania i podania przyczyny, zostanie wysłany do ciebie rachunek za wejściówkę na cały festiwal.
Powodzenia!
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.