Ja chcę kotka!

Koty to drapieżniki, które zostały udomowione przez człowieka około 4000 lat p.n.e., chociaż niektóre źródła podają nawet rok 9000 p.n.e. Pochodzą prawdopodobnie z Nubii. W Egipcie był czczone i podlegały opiece prawnej. Za zabicie kota groziła nawet kara śmierci. Również Chińczycy nadali kotu nadprzyrodzone siły. W innych krajach jak np. Indie, do kotów podchodzono z nieufnością. W dzisiejszych czasach kot jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych.

Również w Szwajcarii ma on swoje przywileje. Można go trzymać w domu, bez wyprowadzania na spacer, nie trzeba płacić podatku jak np.od psa. Jest jednak jeden myk. Właściciel wynajmowanego mieszkania nie koniecznie musi się godzić na trzymanie zwierząt. Trzeba się więc najpierw upewnić.

Ciekawostka: Aby tyrzymać kota w helweckim mieszkaniu, musimy mu zapewnić min. 7 m2 miejsca!

Kota znaleźć przy śmietniku nie można. Szwajcarzy dbają o swoich pupili i nie porzucają ich byle gdzie. Jeżeli chcesz przygarnąć futrzaka, zgłoś się do hodowcy lub przytułku dla zwierząt. Jeśli nie interesuje cię konkretna rasa, możesz na wsi u rolnika zapytać.

Mój James jest właśnie taki wsiowy. Wychował się z małymi dziećmi, więc nie bałam się, że agresywnie zareaguje na moje.

Jak wybrać nowego domownika? Podać rękę i czekać, który pierwszy przyjdzie. Chemia między Wami musi być od samego początku. Do mojego męża podeszła mała ruda kulka i choć rudzielców nie lubię- nie było już odwrotu.

Mamy go! I co dalej?

Lecimy do weterynarza z kotem zapakowanym w transporter. Pan lub pani doktor wypyta o wszystko, datę urodzenia, poprzednie szczepienia itp. Jeśli kociak nie ma książeczki, bo jest młody i jest to pierwsza wizyta, wyrabiamy mu takową. Jeśli mieszkasz w domku lub będziesz kota wyprowadzać na spacer, przydałoby się zainstalować zwierzowi chipa, na którym znajdują się wszystkie informacje. Jeżeli kot będzie tylko w mieszkaniu- nie masz takiego obowiązku. Koszt to ok. 90 Chf. Pierwsza wizyta wraz ze szczepieniem to ok.100 Chf z naszej kieszeni. Gdy kocurowi wypadną mleczaki można go już wykastrować. Jest to „zabieg kosmetyczny“ , trwający nie dłużej niż pół godziny. U kocic jest bardziej skomplikowany i trwać może nawet do 2 godzin. Koszty: kastracja 100 Chf, sterylizacja 200.

Koszt kota łącznie na podstawie wyliczeń comparis.ch:

-Pierwsze koszty (drzewko do drapania, miski, szczotki zabawki itp) 260 Chf,

-Artykuły spożywcze i higieniczne, to 100 Chf w miesiącu, zatem 1200 w roku,

-wizyty u lekarza, od 110 Chf w górę, plus kastracja lub sterylizacja- jak wyżej pisałam.

Do tego doliczyć należy możliwość wypadków i związanych z nimi kosztów, których wcześniej przewidzieć się nie da.

Koszty leczenia zębów to od 500 do 1000 Chf, połknięte ciała obce (operacja): 1000-2000 frania, a złamania kości to 2700. I ja miałam tę przyjemność zabulić za Jamesa. Mając 7 miesięcy spadł z dachu i złamał łapę. W klinice założyli mu 5 śrób i wyglądał jak chodząca sierota. Po tygodniu wlazł znowu na dach i poszedł odwiedzić sąsiadkę.

kot6

Zgubiłeś zwierza? Nie panikuj! Przejdź się spokojnie po sąsiadach, popytaj, zajrzyj na pobliskie podwórka. Udomowiony sierściuch od miski daleko nie odejdzie. Ale jeśli go nie znajdziesz, rozwieś plakaty lub skontaktuj się z STMZ ( Schweizerische Tiermeldezentrale). Jest to organizacja współpracująca ze schroniskami, weterynarzami, ale przede wszystkim jest to pomoc sąsiedzka. Na ich stronie można zamieścić ogłoszenie o zaginięciu i poprosić o pomoc w szukaniu. Koszt takiej imprezy to jednorazowo…chyba 50 Chf. Już nie pamiętam. Organizacja jest non profit i raz do roku proszą o datki. 30 Chf kosztuje rocznie i można to odpisać od podatku. Można też wpłacać i więcej.

W 2014 roku w Szwajcarii zanotowano 1 300 000 kotów. Normalnie jakiś Buum! ale dlaczego? Kot ma swoje właściwości nie tylko fochowe, ale i lecznicze. Włazi w kable, śpi na kompie lub na telewizorze, nie da ci pograć na tablecie lub srajfonie. To miodzio dla jego pola elektromagnetycznego, do którego ściąga szkodliwe dla nas ludzi  promieniowanie. Kot jest odpromiennikiem i cennym informatorem – nawet żyłę wodną zlokalizuje i na niej przysiądzie. Leczy zbolałe miejsca (kobieto, podczas bolących miesiączek to najlepszy termofor), swoim mruczeniem i wibracjami, jakie wytwarza, uspokaja. Wiem, że teraz to co napiszę zawoła o pomstę do nieba, ale moja babcia na korzonki miała…kocią skórkę. Nie pytajcie skąd, bo nie wiem, ale w latach 70 i 80 tych każdy orał, jak mógł.

kot

Jak się ma kot do małych dzieci? Baaardzo dobrze. Wpływa na rozwój ruchowy dziecka, dla którego nie ma nic lepszego jak miętolenie futrzaka. Niektórzy mogą mieć alergię na sierść kota. Polecam wpierw przebadać domowników pod tym kątem, a dopiero później decydować się na sierściucha. Bo jak stare przysłowie mówi: Dom bez kota, to głupota!

kot7

 

I na koniec pamiętajcie, że…kot

Źródła:

http://www.comparis.ch

http://www.stmz.ch

http://www.eioba.pl/a/3168/koty-dar-ktory-odrzucono

 

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.