Imprezy karnawałowe w Szwajcarii w 2020 roku

Karnawał ma długą tradycję w wielu regionach Szwajcarii. W ten sposób ożywiane są stare zwyczaje każdego roku. Karnawałowe parady i koncerty orkiestr dętych (Guggen)  zapewniają dobrą rozrywkę w wielu miastach i wioskach.

Karnawał w Bazylei (02–05 marca 2020 r.)

f8

Karnawał w Bazylei ma wielowiekową tradycję. O godzinie czwartej rano w poniedziałek po Środzie Popielcowej, grupy z artystycznie zaprojektowanymi specjalnie na tę okazję latarniami i bębnami wędrują przez miasto na „Morgestraich”. Flety piccolo można usłyszeć w całym mieście. Dwie duże parady odbędą się w poniedziałek i środę po południu. Muzycy Cliques i Guggen ubrani w maski i kostiumy zapewnią dobry nastrój. We wtorkowe popołudnia w centrum uwagi są szczególnie małe dzieci. Noszą samodzielnie wykonane kostiumy, rzucają cukierki i konfetti. Wieczorem wielu muzyków Guggen gra koncerty na rynku, Barfüsserplatz i Claraplatz.

Więcej informacji na: http://www.baslerfasnacht.info/

Solothurn Carnival (20-26 lutego, 2020)

f7

W Solothurn karnawał zaczyna się o 5 rano w brudny/tłusty czwartek. Przy pomocy  dzwonków, rogów itp. zima powinna zostać wygnana. W tej tradycji, która ma około 135 lat, uczestnicy przechodzą przez stare miasto i przedmieścia w białych koszulach nocnych, w spiczastych czapkach i czerwonej chustce. W karnawałową niedzielę i poniedziałek parady odbywają się w miłej atmosferze w towarzystwie kolorowo ubranych muzyków. Wieczorem publiczność może bawić się na ulicach  lub oglądać karnawałowy spektakl w miejskim teatrze. Uroczystości z Zapfestreich zakończą się we wtorek karnawału.

Więcej informacji na stronie: http://fasnacht-solothurn.ch/

Karnawał w St. Gallen (20-25 lutego 2020 r.)

f10

Również w St. Gallen odbywa się obfite świętowanie karnawału. Szczególną cechą jest strzelanina Föbü, która odbędzie się w sobotę 22 lutego tego roku. Tam honorowy Födlebürger zostaje wybrany przed Vadian. To ten, który zrobił najwięcej bzdur w ciągu ostatniego roku. Wyboru dokonują przedstawiciele Schnitzelbänkler, Gugger i Fasnachtsgesellschaft. Honorowy Födlebürger zostaje publicznie ogłoszony z hukiem armatnim podczas uroczystości. Potem spływają na niego tony konfetti.

Więcej informacji na: http://www.fasnachtsg.ch/

Karnawał w Lucernie (20-26 lutego, 2020)

f5

Karnawał w Lucernie rozpocznie się głośnym hukiem w „brudny czwartek”. Brat Fritschi i jego towarzysze, jak co roku, tak właśnie zapoczątkowują sześciodniowe obchody. Oprócz muzyków Guggen na Kapellplatz można zobaczyć występy przebierańców. Po tradycyjnym wystrzale z racy przy fontannie Fitschi, parada Fitschium wyrusza przez całe miasto. Nawet w poniedziałek w Güdis impreza trwa w korowodzie kolorowych kostiumów. Karnawał w Lucernie kończy się we wtorek wielkim koncertem potworów, podczas którego muzycy grają do późnych godzin nocnych.

Więcej informacji na: https://luzerner-fasnacht.ch/

Tschäggättä in Lötschental (3–25 lutego 2020 r.)

f9

 

Tak zwana „Tschäggättä“ przejmuje Lötschental między Mariä Lichtmess a Gigiziischemag. Każdego wieczoru wędrują przez wioski i straszą tamtejszych ludzi. Tschäggättä noszą drewnianą maskę, owcze i kozie skórki na ramieniu i dzwonek (Trichla) na biodrze. Straszne stworzenia grasują tam od XIX wieku. Najważniejszym wydarzeniem Leetschär Fasnacht jest tradycyjny przemarsz Tschäggättu z Blatten do Ferden w czwartek, 20 lutego. Zaczyna się o 20:00 na placu wioski.

Więcej informacji na: http://www.loetschental.ch/

Karnawał w Jurze (21-25 lutego 2020 r.)

f3

Każdego roku odbywają się różne parady w Bassecourt, Delémont i Le Noirmont. W Le Noirmont karnawał jest tradycyjnie otwierany przez Sortie des Sauvages, „zjazd dzikiej przyrody“. Są to leśne stworzenia o czarnych twarzach i sosnowych gałęziach, szukające najpiękniejszych kobiet. Tradycją jest, że kobiety, które złapią, „wpadają“ do wiejskiej fontanny. W następnych dniach goście karnawału Jura mogą wziąć udział w programach rozrywkowych właśnie w tych trzech gminach.

Więcej informacji na: http://www.carimentran.ch/

ZüriCarneval (28 lutego – 1 marca 2020)

f4

Podczas karnawału w Zurychu goście mogą bawić się w dużym namiocie na Münsterhof. Od piątku do niedzieli wieczorem jest nastrojowa muzyka orkiestr dętych, oryginalne kostiumy i imponujące maski do zobaczenia. Podczas trzech dni karnawału na Hirschenplatz jest także dużo zgiełku. Tam odbywa się między innymi karnawał dla dzieci. ZüriCarneval osiąga punkt kulminacyjny w niedzielę o 14:30. Na CarnevalParade, wielokulturowe grupy karnawałowe, a także muzycy Guggen z całego świata spotykają się, aby dopingować publiczność swoimi żartami i wesołą muzyką.

Więcej informacji na stronie: http://zuerichcarneval.ch/

Carnival Glarus (29 lutego – 1 marca 2020)

f6

Coroczny Marsz Gwiazd odbywa się w Glarus w Karnawałową Sobotę. Liczne grupy Guggen w kolorowych strojach przemieszczają się ze wszystkich stron na plac ratuszowy w centrum miasta i grają różne utwory. Ukoronowaniem jest koncert wszystkich orkiestr i przebierańców. Przed Gwiezdnym Marszem dzieci mogą po południu wziąć udział w balu maskowym. Karnawał w Glarus dobiegnie końca w niedzielę. Po nabożeństwie dla  muzyków orkiestr dętych, odbędzie się parada wszystkich uczestników. .

Więcej informacji na: http://www.fasnachtglarus.ch/

Fasnacht Arbon (28 lutego-1 marca)

f2

Międzynarodowy karnawał w Arbon (uczestnicy z Niemiec, Austrii, Lichtenstein i Szwajcarii) zaczyna się w piątek o 16.00 szturmem na gminę, porwaniem burmistrza i otrzymaniem kluczy do miasta. Wieczorem program rozrywkowy w Seeparksaal gwarantuje dużo humoru i zabawy. W sobotę o 14.00 dobędzie się bal maskowy dla dzieci, a wieczorem dla dorosłych. W Niedzielę o 14.00 przez miasto przejedzie kolorowy korowód, składający się z muzyków i przebierańców. Cały plan karnawałowego weekendu, poniżej.

fasnacht

Home

Zdjęcia pochodzą z poprzednich lat, a autorami ich są A.K., Ralph Schmid i ja.

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.