Ile zarabia się w Szwajcarii?

Na to pytanie odpowiedział czytelnikom niedzielny Blick.

Jako, że wielu z Was nie zna na tyle niemieckiego, by artykuł w tym języku przeczytać, na prośbę paru czytelników-tłumaczę.

Przypominam również, że płaca zależy nie tylko od wykonywanego zawodu, ale od tego, ile już jesteśmy na rynku pracy, czy na niego dopiero wchodzimy, jaką szkołę ukończyliśmy (czy jest to szkoła szwajcarska, czy zagraniczna, jedynie uznana w Helwecji), czy szkolimy się dalej, uczęszczając na różne kursy, czy stoimy w miejscu. I ostatni, końcowy efekt: znajomość języka. Nie okłamujmy się: dla pracodawcy te informacje są bardzo ważne.

Dla Was ważna informacja. Podane poniżej zarobki, są płacą brutto, czyli bez jakichkolwiek odciągnięć na podatki, ubezpieczenia itp.

Automechanik. Pan ten, zdaniem GAV (Gesamtarbeitsvertrag), najmniejszą pensję powinien otrzymać w wysokości  4450 Chf.lek.jpg

Asystent lekarza zarobi 7436 Chf i w 2017 nie przewidywana jest żadna podwyżka.Szef lekarzy natomiast 12824, również bez, ale za to z 13 pensją.

Oficer w armii zawodowej zarobi 8142 Franki, przy czym warunkiem jest uzyskanie dyplomu Licencjata wyższej uczelni.

Bierbauer, czyli pan zajmujący się wyrobem piwa (pewnie istnieje konkretna nazwa tego zawodu w języku polskim, jednak mój słownik protestuje przed jej podaniem), który na rynku pracuje już od 6 lat i jest związkowcem partii piwnej, w 2017 roku otrzyma 4771 Frania.

Najniższa pensja fryzjerki to 3800 CHF.

Dyplomata. Jako szef misji zarobi 13474 miesięcznie.

Elektromonter, który pracuje już minimum 2 lata w zawodzie, otrzyma 4650 Franków.

Floryści, od 2go roku w zawodzie, zarobią 4000.FLUG, SWISS, SWISS INTERNATIONAL AIR LINES, COCKPIT, PILOT, PILOTEN, KOPILOT, ARMATURENBRETT

Pracownica komunikacji lotniczej, od 15 roku licencji, otrzyma minimalnie 13106 Frania, a  kapitan samolotu na długich trasach – 8898.

Leśnikom zapłaci się w tym roku minimalną stawkę 6296.

Pracownicy kateringowi i hotelarscy, mający staż w Szwajcarii, otrzymają 4108 franków na miesiąc.

Dziennikarze od 3 roku pracy zarobią 6440 Chf, Kucharze zaś już od pierwszego roku- 4120.

Kierowcy pojazdów kategorii C– 4500 Chf.

Nauczyciele klas 1-3 w kantonie Zurich zarobią 6981 Chf, zaś pastorowie 9084. Pensja księży nie jest w dzienniku podana.POLIZEI, KANTONSPOLIZEI, ZUERICH, SICHERHEIT, EINSATZ, DIENSTEINSATZ, POLIZISTIN, POLIZIST, TEAM, HAUPTBAHNHOF, ZUERICH, HB, PERSONENKONTROLLE, HANDY, KONTROLLE, FUNKGERAET

Policjant w stopniu kaprala zarobi 5512 Franków miesięcznie, a pracownik socjalny w 3-osobowym zespole 7285.

Opiekunowi zwierząt z pięcioletnią praktyką zawodową, należy się 4 tysiaczki. Panie kasjerki w Coopie i Migrosie mogą liczyć na tyle samo.

Blick nie podaje, ile zarobi przeciętny Kowalski na budowie lub Grażynka przy sprzątaniu, jednak istnieje strona www w Helwecji, na której możecie sami obliczyć, na jaką stawkę możecie liczyć podając swoje dane.

http://www.lohncheck.ch/

Powodzenia i dobrych zarobków!

Źródło: Blick.ch

Na jednej z polskich grup, Pani Lucyna Huebner dopisała, co pozwolę sobie tu zamieścić:

Lucyna Hübner Ha ha pozwolisz,że sobie ukradnę to określenie „Grażynka przy sprzątaniu“ bo bardzo mi się podoba i znacznie lepiej brzmi niż putzfrau czy nie daj Boże sprzątaczka 🙂 W zamian za to służę informacją o zarobkach Grażynek 🙂 Otóż kształtują się one od 18 chf brutto za godzinę do 25 chf i wyżej co daje płacę podobną do zarobków Pań kasjerek.Do tego trzynasta pensja,czasem zwrot kosztów za paliwo i jakieś bonusy.Najkorzystniej jest pracować w szwajcarskiej dużej firmie .Wtedy można też korzystać z wielu szkoleń,które również są dodatkowo płatne.Warunek to staż pracy i dobra znajomość języka oraz często referencje z poprzednich miejsc pracy,bewilligung C *też często ułatwia sprawę…

  • Pozwolenie na pracę.

 

 

 

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.