Hotel dla insektów

Na wiosnę w każdym szwajcarskim sklepie można znaleźć oferty zakupu nasion, kwiatów i przyborów ogrodniczych. W tym roku asortyment poszerzył się o hotele dla pszczół i innych insektów.

Taki Migros…Za zrobienie zakupów w tym sklepie otrzymujemy nie tylko punkty na kartę stałego klienta, ale także książeczkę, do której wkleja się promocyjne naklejki. Za każde 20 CHF dostaniemy jedną saszetkę, w której jest naklejka i nasiona dzikich roślin i ziół. Po zaklejeniu całej strony książeczki, można wymienić ją na hotel dla pszczół, konewkę czy inne przybory ogrodnicze. (Promocja trwa do końca kwietnia, a szczegóły na http://www.migros.ch).

Nie, ale to nie jest reklama Migrosa. To jest jedna z możliwości, która umożliwia wejście w posiadanie takiej insektowej siedziby. Hotel można zrobić samemu, ale wiem, że w czasach kwarantanny ciężko otrzymać materiały. Wiele sklepów posiada oferty online. Ja zajrzałam po prostu do Coopa i zamówiłam domek, który można samemu (z dzieckiem) zmontować. Kosztuje 29,95 CHF i można go zamówić TUTAJ.

Jest to domek, do którego insekty mogą się wprowadzić. Już przy pracach budowlanych przybyła jedna klientka i pytała, kiedy deweloper odda to mieszkanie do użytku, więc widzę, że zapotrzebowanie jest, zwłaszcza, że mój balkon zieleni się i „koloryzuje“ po internetowych zakupach na Gaerta.

Jeżeli masz jednak ogród i chcesz dać pszczółkom nowe mieszkania, proponuję ci skontaktować się z najbliższym imkerem, który wytłumaczy ci jak o te pożyteczne insekty dbać.

Możesz też poczytać w internecie i samemu na „ryzyk-fizyk“, zamontować taką chałupę w ogrodzie. Do tego służy strona http://www.wildbienenpartner.ch i oprócz domu, możesz zamówić jaja pszczół, które chcesz hodować.

Najczęstrzymi mieszkańcami takich domków są:

Dermaptera, czyli skorek, przez dzieci nazywany szczypawką

b1

Osmia bicornis- murarka ogrodowa

b2

Osmia cornuta- murarka

b3

Hylaeus confusus – pszczoła zamaskowana

b4

Osmia leaiana

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Osmia leucomelana

b7

Anthidium punctatum – błonkoskrzydłe pszczoły mason

b6

Megachile versicolor – Misierka niedopaska

b10

Taki mały coop-owski domek należy zamontować na wysokości 1,5 do 2 metrów nad ziemią, w miejscu nasłonecznionym lecz ochronionym przed deszczem i wiatrem. Do pomocy przy zapszczeleniu służy bliskie sąsiedztwo z roślinami, woda, piasek i błoto. Lubią się w nim taplać, dziewczyny.

Wszystkie te pszczoły nie produkują miodu, do tego służy osobna odmiana pszczoły miodnej, która jest bardziej wymagającym insektem i jeśli chcesz mieć świeże plastry miodu na śniadanie, musisz udać się do imkera (pszczelarza).

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.