Gordon Bennett 2022, długodystansowe mistrzostwa świata FAI pilotów balonów gazowych, odbędą się w najbliższy piątek i sobotę, czyli 2 i 3 września w St.Gallen. 18 balonów z 8 krajów wystartuje z Kreuzbleiche (tam, gdzie w zimie odbywa się Eiszauber).
Puchar Gordona Bennetta (po francusku Coupe Aéronautique Gordon Bennett) to najstarsza doroczna międzynarodowa impreza baloniarska balonów gazowych. Inicjatorem był Amerykanin James Gordon Bennett Junior, wydawca „New York Herald”.
Pierwszy wyścig balonowy odbył się 30.09.1906 roku w Paryżu. Wygrany został przez Amerykanina Franka Purdy’ego Lahma (1877-1963), który wraz ze swoim drugim pilotem Henrym Herseyem dotarł do północno-wschodniego wybrzeża Anglii po przeleceniu ponad 640 km czyli około 400 mil.
Dozwolone są do trzech drużyn balonowych na kraj. Wygrywa drużyna, która wyląduje w największej odległości od punktu startowego. Naród zwycięskiej drużyny może zorganizować te prestiżowe mistrzostwa świata pilotów balonów gazowych w następnym roku. Szwajcaria wygrywała te zawody wielokrotnie, a już trzeci raz, długodystansowe mistrzostwa świata odbędą się we wschodniej Szwajcarii. Balony wystartowały w Wil w 1995 roku iw Ebnat-Kappel w Toggenburgu w 2012 roku.
Wśród zawodników są 3 drużyny z Polski i 3 ze Szwajcarii. Polskę reprezentują Krzysztof Zapart i Adam Ginalski, nazwa balonu White Pils, Mateusz Rękas i Jacek Bogdański – White Eagle, a także Andrzej Bogdan Olszewski i Jarosław Cieślak – Linde.
Stronę szwajcarską reprezentują drużyny MM-Technics: Kurt Frieden i Pasal Witpraechhtiger, Fribourg-Freiburg Challenge: Nicolas Tieche i Laurent Sciboz, ZÜRICH: Walter Gschwendtner i Balthasar Wicki.
Program
Balony wystartują o 21.00, ale już od rana organizowane są różne imprezy na miejscu.
O 8.00 zaczyna się oficjalne napełnianie balonów gazem. Od 10.00 natomiast organizatorzy i partnerzy zapraszają na pogadanki i poczęstunki, a na dzieci także czeka specjalny program.
Ponadto w dawnej hali sportowej (Turnhalle Kreuzbleiche) organizowana jest wystawa.
„Wyprowadzone w świat – Od Eduarda Spelteriniego do Gordona Bennetta 2022”. Dowiecie się co nieco o Eduardzie Spelterini, pionierze balonów z St.Gallen (1852-1931), estetyce baloniarstwa i o ewolucji od Spelteriniego do Gordona Bennetta 2022. Celem jest zapoznanie publiczności z historią tego wyścigu balonowego. Wstęp na wszystkie imprezy i wystawę jest bezpłatny.
Uwaga! Wyścig balonów jest zależny od pogody i jeśli w piątek warunki atmosferycznie nie pozwolą na start, cały program przeniesie się na sobotę.
Wszystkie informacje znajdziecie na oficjalnej stronie https://www.gordonbennett2022.ch
A tak było na zeszłorocznych wyścigach w Polsce:
Miłośnikom balonów i lotnictwa życzę wspaniałej zabawy. Na pewno się spotkamy. Przynajmniej w piątek!
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.