Gdańsk w jeden dzień

Któż z nas nie zna Gdańska… Wracam do niego od czasu do czasu ze swoją rodziną, by zgubić się w tych malowniczych uliczkach starego miasta.  Za każdym razem odkrywam coś nowego. Zawsze bowiem powtarzam, że aby poznać miasto, trzeba się w nim zgubić.

Są miejsca, do których pewnie nie wrócę, dlatego zwiedzam je z przewodnikiem w ręku. Gdańsk, czy w ogóle całe Trójmiasto do nich nie należy, bo lubię tam powracać.

Będąc tam ostatnio chciałam również się zgubić, niestety nie wyszło, a i pogoda nie była zbyt zachęcająca. Do tego remonty tu i ówdzie…

Gdańsk jest miastem królewskim i hanzeatyckim, uznawanym za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Jest on położony u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską. Uważa się, że jest ważnym centrum kulturalnym, naukowym i gospodarczym oraz węzłem komunikacyjnym Polski.

Gdańsk to miejsce narodzin “Solidarności”, dowodzonej przez Lecha Wałęsę.

Ten, kto jeszcze nie był, niech skorzysta z okazji i wpada jak najszybciej. A co trzeba zobaczyć? Zwłaszcza z dzieckiem?

Na pewno przejść Starym Miastem i pooglądać architekturę. Dla mnie jest po prostu fascynująca.

Ulica Mariacka, na której znajdują się liczne galerie bursztynu i sklepiki. Do najtańszych jednak nie należą…jest to ulica na Głównym Mieście, biegnąca przez historyczną Dzielnicę Mariacką. Pod względem podziału Głównego Miasta na kwartały, ulica Mariacka zaliczana była do Kwartału Kogi.

Fontanna Neptuna. Zabytkowa fontanna w Gdańsku, która powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Stoi w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa.

Złota Brama – została wzniesiona w roku 1612 na miejscu czternastowiecznej bramy gotyckiej.

Brama Zielona Głównego Miasta – prawdopodobnie najstarsza brama wodna Gdańska, wzmiankowana w 1357. Zabytek nr rej. 295 z 24 lutego 1967.

20180825_Gdansk2018_JoannaRutkoSeitler_-39

Muzeum Bursztynu.

Bursztyn jest szczególnie związany z rejonem nadbałtyckim ze względu na występowanie złóż surowca na tym obszarze, a także na związki historyczne (istniejące przed II wojną światową Wschodnio-Pruskie Muzeum Przyrodnicze w Zielonej Bramie). Przede wszystkim jednak dzięki współczesnym działaniom,Gdańsk pretenduje do miana światowej stolicy bursztynu.

W lutym 2000 r. decyzją Zarządu Miasta, Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, powołał Muzeum Bursztynu, jako Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Siedzibą Muzeum Bursztynu jest Zespół Przedbramia ulicy Długiej tzw. Barbakan Gdański.

Podczas wizyty w muzeum można poznać historię bursztynu, dowiedzieć sie, jak zmieniał się sposób jego pozyskiwania na przestrzeni dziejów a także poznać jego właściwości.

W zbiorach placówki znalazły się:
– unikatowe kolekcje brył bursztynu
– wyroby z bursztynu od czasów neolitycznych po współczesne
– multimedialne wystawy

W Muzeum Bursztynu zaaranżowane zostały także trzy cele więzienne. Można w nich zobaczyć, jak przygotowywano skazańca do egzekucji, narzędzia tortur oraz typową celę, podobną do tych, do których w średniowieczu wtrącano więźniów.

Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Wtorek jest dniem wolnego wstępu.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – filharmonia w Gdańsku, na wyspie Ołowianka, w zabytkowych, przebudowanych i rozbudowanych budynkach dawnej miejskiej elektrowni.

20180825_Gdansk2018_JoannaRutkoSeitler_-25

Czarna Perła i Galeon Lew. Dwa statki, kursujące co godzinę, z Gdańska na Westerplatte. Od czerwca do sierpnia funkcjonują jako Tawerny. Ceny biletów TU.

20180825_Gdansk2018_JoannaRutkoSeitler_-17

Żuraw – to symbol Gdańska i morskiego charakteru miasta. Jego masywna sylwetka, lekko wychylona nad Motławę, wyraźnie dominuje nad zabudową Długiego Pobrzeża. Mieści się w nim Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.Bilety.

Statek Słodek.

„Sołdek“ to pierwszy zbudowany przez polski przemysł stoczniowy statek pełnomorski. Projekt wstępny statku opracował zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem mgr inż. Henryka Giełdzika. Opracowanie dokumentacji warsztatowej do budowy statku zlecono francuskiej stoczni Augustin Normand w Hawrze. Budową statku w utworzonej 19 października 1947 roku Stoczni Gdańskiej kierował inż. Jerzy Doerffer (późniejszy profesor i rektor Politechniki Gdańskiej).

Stępkę pod prototypowy rudowęglowiec typu B-30 położono 3 kwietnia 1948 roku na pochylni A2. Po oficjalnych przemówieniach miejsce budowy poświęcił proboszcz parafii św. Jakuba w Gdańsku, po czym pierwszy nit w elementy konstrukcyjne wbił ówczesny minister żeglugi – Adam Rapacki. W ciągu tygodnia pracy montowano przeciętnie 45 ton elementów ze stali okrętowej. Do budowy rudowęglowca zużyto około 300 tys. nitów, ich ciężar wyniósł około 6% ciężaru całego kadłuba. Statek zwodowano 6 listopada 1948 roku Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami jednostka miała nosić nazwisko przodującego stoczniowca. Był nim traser Stanisław Sołdek. Matką chrzestną została jego żona Helena.

22 października 1949 roku „Sołdek“ pod dowództwem kpt. ż.w. Zbigniewa Rybiańskiego udał się w swój pierwszy rejs do Szczecina, gdzie 25 października 1949 roku miało miejsce uroczyste podniesienie bandery. Do 2 stycznia 1981 roku „Sołdek“ odbył 1479 podróży morskich. W ciągu 31 lat eksploatacji statek przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów.

Dziś jest częścią narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i można go zwiedzać. Info i bilety.

 

Impresje z mokrego Gdańska:

Źródła. Gdansk.pl, Wikipedia, http://www.nmm.pl, nocujemy.pl

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.