Gais, Szwajcaria

Gais (AR) Szwajcaria

Postanowienie na rok 2016 zaczęłam wprowadzać w życie. Jako pierwsze miasto (miasteczko) odwiedziłam Gais- wycieczka trochę nieudana. Chcąc wyrwać się z odzianego w mgłę Arbon, wyruszyłyśmy z Zosią na poszukiwanie słońca. Niestety, okazało się, że w kantonie Appenzell pogoda gorsza niż u nas, ale świeżego i mokrego powietrza nawdychałyśmy się do woli.

Gais leży we wspomnianym kantonie Appenzell Ausserrhoden (AR), między Teufen i miastem Appenzell, na wysokości 933 m.n.p.m. Posiada 21,23 km2 powieszchni, na której mieszka 3052 ludzia.

Do miasteczka dojechać można nie tylko autem, ale także tak zwaną Appenzeller Bahn (kolejką), którą znajdziecie w St.Gallen przy dworcu głównym.

W centrum miasteczka, przy Dorfplatz podziwiamy typowe dla regionu drewniane i murowane domy, które powstaly już po wielkim pożarze w 1780r.

Miasteczko posiada wiele sklepików, w których sprzedaje się regionalne specyjały i rękodzieła tutejszych artystów. Można tu udać się na spacerek szlakami turystycznymi różnej trudności i dojść na przyklad do Gäbris – górki widokowej, położonej na wysokości 1251 m n.p.m. Na Gäbris można wjechać też autem, ale tylko do określonego miejca i uwaga! W weekendy obowiązuje zakaz. Czyli wszystkie pojazdy zostawiamy na parkingu i wspinamy się na nóżkach.

Sklepik z modą i rękodziełami w Gais
Fryzjer, sklepik z modą i rękodziełami w Gais
Domy przy Dorfplatz
Domy przy Dorfplatz
Kopuła Haus zum Ochsen, wybudowana w 1796r. przez Konrada Langeneggera
Kopuła Haus zum Ochsen, wybudowana w 1796r. przez Konrada Langeneggera
Park w Gais i szlak turystyczny na Gaebris
Park w Gais i szlak turystyczny na Gaebris
Appenzeller Bahn
Appenzeller Bahn

 

Zosia ze mną na placu w centrum miasteczka
Zosia ze mną na placu w centrum miasteczka

Ciekawostka: w 1959 roku zostala tu otwarta stacja klimatyczna dla rehabilitacji medycznej. Była to pierwsza medyczna klinika Reha w Szwajcarii. Działa do tej pory.

Pozdrawiam. C.d.n…

 

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.