Frauen. Rechte – wystawa w Landesmuseum w Zurychu

Początek roku 2021 w Szwajcarii należy do kobiet. 7.02.2021 obchodziły one 50 rocznicę nadania im praw wyborczych i z tej okazji we wszystkich zakątkach Helwecji organizowane są różne imprezy, na tyle, na ile pozwalają obostrzenia…Wiele z nich można obejrzeć online, ale na niektóre można się wybrać osobiście, zwłaszcza, że od 1.03.2021 w Szwajcarii otwarte są muzea. W piątek wybrałam się do Zurychu, do Landesmuseum na otwarcie wystawy pod tytułem:

Frauen.Rechte | Von der Aufklärung bis in die Gegenwart – Prawa kobiet | Od Oświecenia do współczesności.

Od ponad 200 lat Szwajcarki walczą o swoje prawa, a wystawa pokazuje całą ciężką drogę, którą przeszły do dnia dzisiejszego.

Paryż, 26 sierpnia 1789: Francuskie Zgromadzenie Narodowe ogłasza Deklarację Praw Człowieka i Obywatela. Jest ona ukształtowana przez idee Oświecenia i po raz pierwszy nadaje prawo do wolności, prawo własności, prawo do bezpieczeństwa i prawo do przeciwstawienia się opresji. Deklaracja przyznaje te prawa wszystkim ludziom, ale konkretnie oznacza wyłącznie wolnych mężczyzn, chociaż w czasie rewolucji o równe prawa walczyły w szczególności kobiety. Około 50 lat później w Szwajcarii wchodzi w życie nowoczesna konstytucja federalna. Stanowi równość praw dla wszystkich szwajcarskich chrześcijan, ale wyklucza kobiety. Jednym z wysuwanych argumentów jest to, że tylko ci, którzy odbywają służbę wojskową, mają prawo do udziału w życiu politycznym. Młody kraj związkowy Szwajcarii również prawnie dyskryminuje kobiety na wszystkich poziomach: w polityce, w życiu codziennym, w edukacji i w świecie pracy. Społeczeństwo nie postrzega jeszcze kobiet jako jednostki samostanowienia, ale zawsze w odniesieniu do mężczyzny: jest ona matką, żoną, szwagierką lub córką. Szwajcarskie kobiety pozostają przez bardzo długi czas wykluczone z praw politycznych i są pokrzywdzone przez prawo cywilne. Długa walka o równość polityczną zaczęła się pojawiać w ostatniej ćwierci XIX wieku. Jest wybrukowany niezliczonymi postępami, nieudanymi głosowaniami i demonstracjami. W 1971 roku – dokładnie 50 lat temu – prawo wyborcze kobiet w końcu stało się rzeczywistością. Dziesięć lat później konstytucja przyznaje równy status kobietom i mężczyznom. W 1996 r. Następuje federalna ustawa o równości kobiet i mężczyzn, która zakazuje wszelkiego rodzaju dyskryminacji w życiu zawodowym.*

W muzeum znajdziesz wiele ciekawych historii kobiet, dokumenty, filmy i zdjęia z różnych okresów, a stacje audio oddadzą głos różnym osobom, które brały udział w zmianach w państwie szwajcarskim na przestrzeni lat.

Wystawa potrwa do 18. 07.2021, wstęp do całego budynku kosztuje jedynie 10 CHF. Oprócz wystawy o szwajcarskich kobietach można obejrzeć także inne: Virus-Krise-Utopie (temat trochę koronowy, ale właśnie na czasie, do 27 czerwca), Bettgeschichten (do 24 maja), Bundesrätinnen und Bundesräte seit 1848 (do 7 listopada) i oczywiście Historia Szwajcarii, która jest wystawiona na stałe oglądanie w muzeum państwowym. Wszystkie wystawy są w 4 językach: niemieckim, francuskim, włoskim i angielskim.

Do 30.05.2021 w Strauhof można obejrzeć wystawę poświęconą Iris von Roten (1917-1990). Przez dziesięć lat pracowała ona nad „Kobietami w kojcu. Otwarte słowa o pozycji kobiet“ i stworzyła niesamowitą książkę: zabawną i złą jednocześnie, polemiczną i niezwykle dogłębnie zbadaną. Wzywała w niej do politycznej i zawodowej równości i wolności seksualnej. Kiedy dzieło jej życia ukazało się jesienią 1958 roku, cała Szwajcaria o tym mówiła. Większość się z nią zgadzała, ale jednak niezrozumienie, oburzenie i osobista wrogość zdecydowanie przeważały. Nawet organizacje kobiece zdystansowały się do niej. Wydawca wstrzymał nakład, a Iris von Roten wycofała się z pola widzenia opinii publicznej. Książka została zapomniana i zostanie ponownie opublikowana dopiero po jej śmierci – i ponownie odkryta jako standardowe dzieło szwajcarskiego feminizmu.

Strauhof, Augustinergasse 9, 8001 Zürich, tel+41 44 221 93 51
Webseite, wejściówka 10 CHF.

*Medienmitteilung Landesmuseum Zürich

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.