Festiwal rzeźby z piasku, czyli Sandskulpturen Festival Rorschach 2018

Co roku, od 20 już lat  w mieście Rorschach nad jeziorem Bodeńskim, organizowany jest Festiwal Rzeźby w Piasku. Każdego lata, zawsze w innym temacie, zespoły artystów z całego świata, tworzą pomniki w rozmiarze XXL. Do ich tworzenia mają zapewnione 250 ton piasku kwarcowego.

Od 12. do 19 sierpnia, można było podziwiać artystów przy pracy, od dziś, czyli od 20.08 „galeria na powietrzu“ otwarta jest dla zwiedzających.

„Efekt Motyla“, „Wirtualna miłość“ lub „Czułość“. Jest to nazwa trzech z dziesięciu rzeźb z piasku, które zostały zbudowane na 20. Festiwalu Rzeźby z Piasku na Arionwiese w Rorschach. Ale rzeźba zwycięzcy jest inna: proste „Marzenie“ rosyjskiego zespołu Ruslan Arslanbaev i Evgenii Tarnopolskii. „Z wielkim mężczyzną i małym kotem chcieliśmy przedstawić miłość między przeciwnymi istotami“ – mówi Ruslan Arslanbaev. „A kot oznacza również, że miłość zwierząt jest możliwa“, dodaje Evgenii Tarnopolskii. Rosjanie nie tylko zmusili wielu odwiedzających, aby wyciągnęli telefon i zrobili zdjęcie, ale także przekonali trzyosobowe jury i zdobyli 3500 franków.

Nieco mniej entuzjastyczni byli jednak jurorzy prac holenderskiej pary Edith van de Wetering i Wilfred Stijger z „Efektem Motyla“ – reprezentowanym przez dziesiątki doskonale uformowanych bloków piaskowych.

Łotysze Maija Puncule i Karlis Ile również wylądowali na podium. Ich rzeźba nosi tytuł „Tańcząc w deszczu“ i przedstawia twarz pod łukiem w delikatne paski.

Jednak publiczność nie wybrała ani doskonale uformowanych klocków, ani grubasa z kotem, ale rzeźbę rosyjskiej drużyny Dmitrija Klimenko i Iwana Zwierowa. Nazwali swoją pracę „Ten cud otworzy moje oczy“ i zbudowali wielkie oczy, mnichów i płomienie.

Piasek i woda, we właściwej proporcji. Artyści nie potrzebują więcej, aby budować rzeźby z piasku. Przez tydzień dziesięć drużyn z Łotwy, Rosji, Holandii i Ukrainy zajęło się dostosowywaniem ich rzeźby do tegorocznego motta „Wszystko czego potrzebujesz to miłość“. Dewizę określa w każdym przypadku założyciel i organizator Urs Koller. „Staram się rejestrować, co dzieje się wokół mnie i odnajdywać w tym temat“ – mówi Koller. „W tej chwili mamy gorączkowy czas, kipi wszędzie. A uniwersalną odpowiedź można znaleźć w miłości „. Dlatego tak brzmi tegoroczne motto.

Figury można podziwiać codziennie do 9.09.2018 od 9:00 do 21:00, wstęp dla osoby dorosłej 5CHF. Na terenie festiwalu znajduje się góra piasku, gdzie najmłodsi mogą próbować swoich sił. Wstęp mają za darmo.

Dodam, że zimową alternatywą dla tej imprezy jest Schneeskulpturen Festival Rorschach, odbywający się przy Domu Würth. Fotki możesz zobaczyć TU.

Parę informacji o tym, co warto zobaczyć w Rorschach – znajdziesz TU.

Źródło: http://www.schneeskulpturen.ch, Tagblatt.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.