W niedzielę, 26.09.2021 w ogólnokrajowym referendum, ponad 64% Szwajcarów powiedziało „TAK“ dla małżeństw jednopłciowych. To sprawia, że Szwajcaria jest 29. krajem, w którym homoseksualiści mogą zawierać związki małżeńskie. Ok, ale co z tym dalej?
Od kiedy małżeństwa jednopłciowe mogą być zawierane?
Według radnej federalnej Karin Keller-Sutter wdrożenie tej inicjatywy planowane jest na 1 lipca 2022 r. lub jak najszybciej.
Czy homoseksualiści mogą zawierać związki małżeńskie w kościele?
„Małżeństwo dla wszystkich” jest czysto cywilne i dotyczy tylko państwa. Kościoły nadal same decydują, komu chcą udzielić sakramentu małżeństwa, a komu nie. Istnieją duże różnice w tym temacie w obrębie kościołów. Watykan odrzuca małżeństwo dla wszystkich,a zreformowane kościoły regionalne zapowiedziały, że w przyszłości będą chciały udzielać ślubów osobom homoseksualnym.
Czy w urzędach stanu cywilnego można już rezerwować terminy?
W Urzędzie Stanu Cywilnego Miasta St.Gallen mówi się, że wpłynęły już wstępne zapytania. Żadne rezerwacje nie zostały jeszcze przyjęte. Stanie się to dopiero wtedy, gdy data wprowadzenia w życie inicjatywy będzie formalnie potwierdzona.
Co dalej z zarejestrowanymi związkami partnerskimi?
Do tej pory pary homoseksualne mogły zawrzeć jedynie zarejestrowany związek partnerski. Nie jest to już potrzebne, a w konsekwencji będzie zniesione. Kto dziś żyje w zarejestrowanym związku partnerskim, może go kontynuować lub przekształcić w małżeństwo.

Dawstwo nasienia: czy dziecko może dowiedzieć się, kto jest jego biologicznym ojcem?
Jeden z najbardziej kontrowersyjnych punktów w kampanii głosowania: zamężne lesbijki mają możliwość zajścia w ciążę z pomocą dawcy nasienia. W przeciwieństwie do prywatnych lub anonimowych dawców nasienia za granicą, obie kobiety są uznawane za rodziców. Dawca nasienia musi wprowadzić do bazy danych swoje imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i zawód. Od 18 roku życia dziecko powinno mieć możliwość odnalezienia swojego biologicznego ojca.
W jaki sposób kobiety będą mogły otrzymać nasienie od dawcy?
W Szwajcarii istnieje osiem klinik, które wykorzystują dawstwo nasienia, aby pomóc niepłodnym parom zostać rodzicami. Wiele par lesbijskich bardzo pragnie mieć dzieci. Jak donosi Aargauer Zeitung, Szpital Uniwersytecki w Bazylei zakłada, że każdego roku będzie pomagać około 100 par lesbijek, które chcą mieć dzieci.
Kto może zostać dawcą nasienia?
Prawo nakazuje dużą dbałość medyczną przy wyborze dawcy nasienia. W szczególności brani są pod uwagę są zdrowi mężczyźni w wieku od 20 do 40 lat z dobrą jakością nasienia. Lekarz prowadzący zwraca uwagę na zewnętrzne podobieństwa do prawnych rodziców, takie jak na przykład kolor oczu. Selekcja jak z katalogu pozostaje w Szwajcarii zabroniona.
Czy będzie także możliwość dawstwo komórek jajowych?
Szansa, że wkrótce nastąpi możliwość dawstwa komórek jajowych, jest znacznie bardziej realna. Wiosną radna krajowa GLP Katja Christ złożyła wniosek o zalegalizowanie tej metody, która jest nadal zakazana w Szwajcarii. Właściwe komisje w parlamencie faktycznie opowiedziały się za tym wiele lat temu, ale potem nic się nie stało. Jednak wyraźne zobowiązanie Szwajcarii do „małżeństwa dla wszystkich” zwiększa presję na polityków.
Dawstwo jaja ma miejsce, gdy kobieta oddaje jajo parze, w której partnerka jest niepłodna. Ta komórka jajowa zostaje zapłodniona nasieniem partnera i włożona do organizmu partnerki.
Czy macierzyństwo zastępcze będzie teraz tolerowane?
Przeciwnicy „małżeństwa dla wszystkich” wielokrotnie bali się że dając palec, społeczeństwo zarząda całej ręki. Na przykład SVP obawiała się, że dopuszczone zostanie macierzyństwo zastępcze czyli tak zwane surogatki, które rodzą dziecko dla kogoś.. Macierzyństwo zastępcze jest konstytucyjnie zabronione w Szwajcarii. Mogłoby to zmienić jedynie referendum z większością głosów. Rada Federalna wypowiada się przeciwko temu, ponieważ godność matki zastępczej i przyszłego dziecka można z trudem zagwarantować zarówno w przypadku płatnego, jak i bezpłatnego macierzyństwa zastępczego.

Czy zmieni się proces naturalizacji par homoseksualnych?
Posiadanie szwajcarskiego małżonka znacznie ułatwia naturalizację heteroseksualnym obcokrajowcom. Pary homoseksualne wkrótce również skorzystają z tej regulacji. Oznacza to, że w przyszłości procedura naturalizacji będzie szybsza i tańsza.

Co chcą teraz zrobić przeciwnicy „małżeństwa dla wszystkich”?
Komitet Młodzieży przeciwko „małżeństwom dla wszystkich“ chce rozpocząć ludową inicjatywę, jak pisze Luzerner Zeitung, pod którą będą zbierane podpisy, i która będzie miała doprowadzić do kolejnego referendum. Celem jest zakaz dawstwa nasienia – nie tylko dla par homoseksualnych, ale także heteroseksualnych. Komisja ogłosiła, że inicjatywa ruszy na początku przyszłego roku.
Opracowane na podstawie FM1Today.
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.