Eatalia w Poznaniu z technologią Sous Vide

Obskoczyć Poznań w jeden czy dwa dni- to już nie problem. Ale znaleźć porządną restaurację, w której zjemy smacznie-to już bardziej skomplikowane.

Po przeżyciach z PEWNĄ sałatką w PEWNEJ restauracji, w której była pani Gesler, przyszła odmiana dla podniebienia i żołądka. Nie wiesz co co chodzi? ZAJRZYJ TUTAJ.

Eatalia to gra słów. Z angielskiego EAT- jeść i Italia-Włochy. W swojej ofercie ma zarówno dania kuchni włoskiej, jak i polskiej. Nie stosuje się tu chemii, sztucznych składników, czy konserwantów. Wszystko jest robione na miejscu-świeże i zdrowe.

Dużym hitem są dania przygotowywane metodą Sous Vide (czytaj SU WID- z francuskiego- w próżni). Jest to metoda, która ma co raz więcej zwolenników na całym świecie. Polega na przygotowywaniu potraw, gotując je w zawakowanych woreczkach. Dzięki temu potrawy zachowują swoje witaminy, naturalne soki i enzymy.

sous vide1

Wyobraź sobie na przykład karkówkę gotowaną tą metodą przez 17 godzin. Myślisz, że wyjdzie „kapeć“? Nie prawda. Mięso pozostaje soczyste, mięciutkie, delikatne w smaku i przede wszystkim lekkostrawne. Metodę tą zaleca się osobom z problemami zdrowotnymi i tym, będącym na diecie.

Czas gotowania trwa od 1 do 7, a nawet do 48 godzin, w temperaturze precyzyjnie uregulowanej, znacznie niższej niż zazwyczaj używana do gotowania (zwykle około 55 do 60 °C dla mięsa i nieco wyższej dla warzyw). W założeniach sposobu gotowania chodzi o to, aby gotować element równomiernie, dzięki czemu wnętrze jest dobrze ugotowane bez przegotowania na zewnątrz a niedogotowania wewnątrz, z zatrzymaniem płynów zawartych w potrawach.

sv

Po raz pierwszymetoda ta opisana została w 1799 roku przez sir Benjamina Thompsona, została ponownie odkryta przez amerykańskich i francuskich inżynierów w połowie lat 60. XX w., jako sposób na przemysłową metodę konserwowania żywności. Została przyjęta przez Georges’a Pralusa w 1974 roku w rodzinnej restauracji braci Pierre i Michela Troisgros w Roanne.

Dziś szkolenia kucharzy odbywają się przez wybitnych specjalistów, a ekipę Eatalii szkolił Bruno Goussault, który jest francuskim naukowcem, ekonomistą, wynalazcą i kucharzem. Jest najbardziej znany z rozwijania i promowania nowoczesnej metody gotowania sous vide.

Ale Eatalia to nie tylko mięcho i warzywa z najwyższej półki. To także włoskie sery, szynki, balsamico z Modeny, słodkości, którymi nie pogardzi najbardziej rozwydrzony dzieciak i wina, specjalnie dobrane przez someliera. W Eatalii moża się uraczyć również pierwszorzędną grappą.

Menu przeczytasz w języku polskim i angielskim (www.eatalia.pl), kelnerzy operują też językiem niemieckim.

Restauracja znajduje się w Poznaniu na Starym rynku, na ul. Wrocławskiej 15.

Godziny otwarcia: pon-wt: 12:00-22:00, śr-sob: 12:00-23:00, nd: 12:00-20:00.

Zalecana jest rezerwacja.

tel. +48 61 278 71 86, email: info@eatalia.pl

Źródła: Eatalia, Wikipedia.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.