DziewuCHy i dysputy …

Przełom roku 2020 i 2021 przeszedł do historii pod znakiem zapytania o prawa kobiet. Trwające od października 2020 strajki, 102 rocznica nadania Polkom praw wyborczych, a także okrągła – 50 – rocznica tych praw w Szwajcarii, podszyte pandemią sprawią, że i rok 2021 odbije się echem tych „świąt“ i walki o podstawowe prawa człowieka. Zbliżający się Dzień Kobiet, nie stanie się świętem samym w sobie, gdzie od lat czci się płeć piękną, lecz będzie świętem solidarności kobiet na całym świecie!

Z tej okazji mam zaszczyt przedstawić Wam grupę Polek, które czynnie biorą udział w życiu feministycznym Szwajcarii, wspierając lokalne i regionalne stowarzyszenia.

DziewuCHy Szwajcaria to grupa, która działa od 2016. Feministki mieszkające w Szwajcarii, które brały udział w walce o prawa kobiet w Polsce, stworzyły oddolny komitet pomocy za granicą. Jednak dopiero 28.11.2020, w 102 rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych, Stowarzyszenie stało się oficjalnym, poprzez powołanie rady, nadanie statusu i podpisy członkiń w Zurychu, do którego zjeżdżzają wszystkie działaczki z całej Szwajcarii niemieckojęzycznej. Mniejsze frakcje z części francusko i włoskojęzycznej są często gośćmi na strajkach jak i na spotkaniach online.

Choć jak każde stowarzyszenie musi mieć zarząd, i taki funkcjonuje „na papierze“ w Dziewuchach, same jednak podkreślają, że wszystkie są równe, choć tak bardzo różne. Każda ma inny talent, którym się dzieli w drużynie. Są więc tłumaczki, graficzki, organizatorki, rękodzielniczki, fotografki, pisarki, finansistki…Do grupy należą też tak zwani Dziewuchowie – mężczyźni, którzy wspierają kobiety w działaniach, służąc radą i własnym talentem.Od oficjalnego założenia stowarzyszenia, grupa prężnie się rozwija, co widać w mediach społecznościowych. Została utworzona strona internetowa (www.dziewuchy.ch), konto na instagramie (https://www.instagram.com/dziewuchy.szwajcaria/), funpage na Facebooku, grupa dla fanów (https://www.facebook.com/groups/1760915587506493/announcements).

Już niedługo DziewuchCHy będzie można znaleźć także na Linkedin. Od niedawna działa także sklepik na RedBubble https://www.redbubble.com/shop/dziewuchyszwajcaria

Oprócz działalności online, DziewuCHy zorganizowały strajki w Rapperswil 25.10.2020, w Zurychu 31.10.2020 i w Bernie 7.11.2020. W niedalekiej przyszłości odbędzie się wystawa pokazująca fotografię strajkową, biżuterię i strajkowe grafiki.

Zapozowały do zdjęć i stworzyły kalendarz na 2021 rok, który dziś poleca się jako nagroda w konkursie „Auslanderki“ i „DziewuCH“.

Z okazji Dnia Kobiet jesteśmy ciekawe, jak odbieracie KOBIECOŚĆ…

Kalendarz DziewuCHy Szwajcaria 2021

Forma wypowiedzi dowolna: rysunek, zdjęcie, grafika, proza, wiersz i co jeszcze Wam do głowy przyjdzie. Wasze prace będą oceniane przez Dziewuchy DziewuCHy Szwajcaria.

Odpowiedzi będą brane pod uwagę tylko wtedy, gdy będą to prace wyłącznie autorskie, zamieszczone na fanpagu bloga Auslanderka w Szwajcarii na FB (https://www.facebook.com/Auslanderka-w-Szwajcarii-1029469623782692).

Data przesyłania prac – do 1 marca 2021 do 20.00 czasu polskiego.

Zwycięzca, czy też zwyciężczyni zostanie poinformowany/a przeze mnie przez messenger. Nagroda, w postaci kalendarza DziewuCH 2021 autorstwa Olgierda Kajaka, zostanie wysłana pocztą na terenie Europy.

Korekta: Katarzyna Nagórny

Grafiki: Ew Miko: https://www.pinterest.fr/ewamikolajczuk/

https://www.instagram.com/ewa.mikolajczuk/

https://www.facebook.com/ewa.mikolajczuk.art

Autor kalendarza Olgierd Kajak https://www.kajak-photography.com/

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.