Dzień Kobiet w Szwajcarii

Międzynarodowy dzień kobiet w Szwajcarii nie jest obchodzony tak wylewnie jak w Polsce. Owszem w większych miastach można dostać kwiatka, ale regułą to nie jest. W Helwecji święto to jest młode i nieoficjalne. Dziś jest pamiątką po kobietach, które walczyły o swoje prawa. My już nie musimy walczyć, ale oddajemy im cześć za to, że możemy pracować, głosować i mamy prawie takie same prawa jak mężczyźni. Nie zapominajmy jednak, że są jeszcze kraje, w których kobiety nie mają „tak dobrze“. W samej Szwajcarii panie dostały prawa wyborcze dopiero w 1971, a w kantonie Appenzeller  Innerrhoden- w 1990.  Dokładną genezę święta opisała Dee w Artykule dla Klubu Polek na Obczyźnie. 

Wielu z Was pytało czy „warto“ kupić w ten dzień szefowej kwiatka. Kwiaty kobietom sprawiają wielką przyjemność i na pewno ucieszy się ze stonowanego bukietu albo storczyka w doniczce. Oczywiście musicie zaznaczyć z jakiej to okazji. Garstka życzeń i ciepłych słów koleżankom z pracy też poprawi humor. Chociaż moim skromnym zdaniem, szacunek i sympatię powinniśmy okazywać sobie każdego dnia, nie czekając na jakieś święto.

k

Aby umilić ten dzień swoim paniom zabierzcie je w jakieś miłe miejsce. Na koncert, do kina, na małą wycieczkę…lub zatroszczcie się o to, by nie usłyszeć „ile razy mam ci mówić, żebyś wyrzucił śmieci?“. Znam panów ze starszego pokolenia, którzy swoim córkom, gdy były małe, kupowali kwiaty…Ale to taki chyba nasz polski miły gest…

Jeżeli jesteś samotną kobietą, spraw sobie przyjemność sama. Umów się z koleżankami na wspólny wypad. A jaki? Już cię informuję.

W Altnau TG, w klubie S-ka przy Güttingerstr. 1, zagra pani Mia Aegerter dla pań. Wstęp od 19:00, początek koncertu o 21:00. Cena 25 CHF.

Biel. MADDAM z Lozanny i Miliena Patagônia z Berna dadzą koncert w Gärbi – Breihaus, na Gerbergasse 25. Koncert ma wspomóc stowarzyszenie MädchenHouse desFilles. Odbędzie się o godz. 21:00, a bilety można nabyć w kasie.

Bern. Impact Hub na Spitalgasse 28 organizuje wykłady i dyskusję z Lizą Engel-Lambert. Temat to: Jak nasza wiara może nam pomóc w rozwinięciu się, będąc zarówno rodzicem jak i bizneswoman. Dyskusja w języku niemieckim i angielskim. O 16:30- workshop, od 17:30 otwarta dyskusja z uczestnikami.

Lucerna. Paniom, lubiącym trochę mocniejsze rockowe brzmienia polecam koncert Kissin Black w Stadtkeller, na Sternenplatz 3. Początek o 20:30. Bilety po 25 CHF.

W Zug, w Chollerhalle na Chamerstrasse 177, odbędzie się koncert The Espionne. Wstęp 15 CHF.

W Zurychu spotykają się Polacy i Polki na inauguracji nowego baru mlecznego Café Black Wine & Art Gallery. Färberstrasse 6. W opisie zdarzenia czytamy „Pragniemy promować polską kulturę, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich obywateli świata. Spotykamy się o godzinie 20.00 w Cafe Black. W menu prawdziwe polskie kotlety mielone z ziemniakami i buraczkami oraz domowe ciasto. Mamy tez opcję wegetariańską – prosimy zgłaszać podczas rezerwacji. Koszt imprezy 35 CHF (napoje nie są wliczone w cenę). UWAGA: impreza tylko z rezerwacją. Prosimy rezerwować stoliki emailowo lub telefonicznie: Cafe Black 044 252 45 10, info@cafeblack.ch“. Dzień Kobiet z mielonym? Czemu nie…?

W Papiersaal, przy Kalanderplatz 6, odbędzie się projekcja filmu „La belle et la meute“ . Jest to opowieść o młodej Tunezyjce, która w nocy próbuje zgłosić na policję gwałt. Po filmie na podium odbędzie się dyskusja z przedstawicielką policji do spraw ofiar -Angelą Ohno i doradcą kobiet ds. przemocy seksualnej -Bettiną Steinbach. Tematami będą; Jak wygląda ochrona ofiary w Szwajcarii, w jaki sposób karalne są sprawy napaści seksualnej na kobiety i dlaczego wiele kobiet nie zakłada spraw karnych (nie zgłasza się na policję). Po dyskusji odbędzie się Apero, podczas którego można będzie poznać inne kobiety, borykające się z tym problemem. Początek o 18:00, a meldować się można poprzez Zürcher Frauenzentrale czyli TU.

Kunsthaus Zurich organizuje koncert: Ethimm (Light of Other Days), 60 min, początek o 19:00. Ethimm gra na prowizorycznych instrumentach i wstęp na występ jest zawarty w cenie biletu na wystawę rzeźb, których autorem jest Abraham Cruzvillegas – Autorreconstrucción: Social Tissue. Kunsthaus otwarty jest od 10:00 do 18:00.
W Hallenstadion odbędzie się koncert The Script, początek o 20:00, bilety jeszcze są do nabycia na Ticketcorner.

Jeżeli z jakichś powodów chcecie przełożyć wypad z okazji dnia kobiet, zajrzyjcie do posta o imprezach w marcu. I nie zapomnijcie, że w sobotę 10.03.2018 świętujemy w Polskim Disco w Lenzburgu. Do północy panie mają wstęp za darmo i czeka na nie niespodzianka przy barze w postaci pysznego drineczka. No, dobra, już nie ma niespodzianki 😉

Życzę Wam- tym dużym i tym małym kobietkom oraz sobie, przyjemnego spędzenia tego dnia w gronie dobrych przyjaciół, którzy otulają Was sympatią i szacunkiem nie tylko w dzień kobiet…

bl

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.