Donald Trump wpada do Szwajcarii

Jak podało wczoraj biuro prasowe Donalda- za 2 tygodnie zawita on do szwajcarskiego Davos na Światowe Forum Ekonomiczne. Już dziś wielu internautów w Helwecji zgłasza protesty: „Hej, Donald, w Davos nie ma McDonalda! Nie musisz przyjeżdżać“- napisał jeden z polityków FDP na Tweeterze, Elias Mayer. Hotelarze obawiają się, że do miasta napłynie wielu przeciwników, którzy będą protestować na ulicach.

Światowe Forum Ekonomiczne

wefPo angielsku World Economic Forum (WEF), z niemieckiego Weltwirtschaftsforum jest to międzynarodowa fundacja, mająca swoją siedzibę w Cologny w kantonie Genewa, co roku spotykająca się w Davos, w kantonie Gryzonia. Przybywają na nią eksperci od gospodarki, polityki, intelektualiści i dziennikarze, by wspólnie omawiać światowe problemy. Powstała w 1971 roku z inicjatywy Klausa Schwaba. Oprócz corocznych spotkań, przedstawia także wyniki badań w poszczególnych dziedzinach życia, a jej członkowie to specjaliści w różnych branżach. Finansowana jest z „darów“ swoich członków, których jest ponad 1000. Od 2005 każdy członek wpłaca podstawową roczną sumę w wysokości 42 500 CHF, a dodatkowo 18 tyś, jeśli chce, by jego prezydent wziął udział w corocznym zjeździe.. Partnerzy przemysłowi i strategiczni wpłacają 250 000 i 500 000 CHF jeśli chcą mieć wkład w inicjatywy Forum.

W tym roku od 23 do 26.01. nastąpi już 48 spotkanie, a jego mottem będzie hasło Creating a Shared Future in a Fractured World (Gemeinsame Zukunft in einer zerbrochenen Welt)- Tworzenie wspólnej przyszłości w zepsutym świecie.

Uczestnictwo w WEF. Niestety tylko wybrane osoby z zaproszeniem mogą w nim uczestniczyć, a akredytację prasową dostają tylko najważniejsze światowe media. W Tym roku spodziewa się ok. 2500 gości, którzy wezmą udział w 220 wykładach.

Dlaczego Davos?

davos, paraboat 2014 001Davos położone jest na wysokości 1560 m.n.p.m., jest więc najwyżej położonym miastem w Szwajcarii. Otaczają je same góry, co oznacza, że jest najlepiej naturalnie chronionym helweckim miastem. Prowadzi do niego tylko jedna droga z Wissen do Klosters (i odwrotnie), przez co jest odizolowane od świata i w razie ataku terrorystycznego, może być doskonale bronione przez odpowiednie służby, można także przeprowadzić szybką ewakuację. W WEF zaangażowana jest nie policja, a służby wojskowe. Nie musicie wypatrywać na ulicy limuzyn i wielkich osobistości. Wszyscy członkowie będą przetransportowani do swoich drogą powietrzną przez helwecką armię. Davos jest więc miastem strategicznym. Dodatkowym atutem jest tutejsze centrum kongresowe, otwarte w 1969 roku, które zasłynęło dzięki WEF. To tutaj odbywają się największe światowe i narodowe zjazdy jak np. kongres lekarzy, kongresy farmaceutyczne.

Mimo niechęci mieszkańców do Trumpa, prezydent Szwajcarii Alain Berset, cieszy się na prywatną rozmowę z przybyłym politykiem, wymianę doświadczeń i poruszenia najbardziej znaczących tematów.

O ile przyjedzie!

Blick.ch zadał czytelnikom pytanie: Co powiedziałbyś Trumpowi, gdybyś miał okazję uścisnąć mu dłoń?

Mi się nasuwa tylko jedno pytanie: Nie mógłby pan zmienić stylisty?

A wy? O co zapytalibyście prezydenta Ameryki?

davos, paraboat 2014 067.JPG

Źródła: 20 Minuten, Wikipedia.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.