„Dekoriert“

Jadąc przez Szwajcarię, na pewno zauważyliście gdzie nie gdzie taki napis i zastanawiacie się o co chodzi. W tym artykule pragnę Wam przybliżyć definicję tej helweckiej tradycji.

Czas karnawału zaczął się już w niektórych regionach i każdy, kto chce się wybić ze styczniowej dziury (Januarloch- pojęcie oznaczające dziurę budżetową po świętach, sylwestrze, zapłaceniu podatków i wszelkich ubezpieczeń) sięga po różnorodne środki, przyciągające wszelkie społeczeństwo. Mowa tu o restauracjach i barach, gdyż chcąc oszczędzić, potencjalny Szwajcar w styczniu wybierze piwo ze sklepu w zaciszu domowym, niż piwko z kolegami w knajpie, gdzie na jednym się nie skończy.

Jednym z takich środków na przetrwanie zimowego okresu, jest dekorowanie. Dekoracją taką są oczywiście panie, skąpo ubrane, które przyciągają kawałkami ciała, tańcami na rurze i innymi atutami. Do tej pory najbardziej rozwiniętym pod tym względem regionem jest Rheintal w kantonie St.Gallen. Tutaj co roku przyjeżdżają dziewczyny z różnych zakątków Europy, by w tak zwanej 5 porze roku (czyli helwecki karnawał), dorobić sobie parę groszy. O dziwo, w tym okresie nie ma problemu z załatwieniem pozwolenia na pracę, ale dotyczy to tylko osób pracujących przy Fasnacht.

Fasnacht w Altstätten SG:

http://www.sanktgallentv.ch/regionen/sanktgallentv/nackte-haut-und-dekorierte-beizen

Od 7 stycznia udekorowany jest Object Bar w Rheineck. Jest on pierwszy na mapie karnawału, a Mottem jest „Dziewczyna Bonda“. Codziennie obsłużą nas tu kelnerki w odpowiednich strojach, a tancerki zapewnią nam rozrywkę dla oczu, do taktu zaś zagra Dj z Berlina, który na cały miesiąc przyjechał do Szwajcarii.

d8

d7

Od 20 stycznia do 3 marca 2016 dekoracje znajdziemy w Kuhstallbar w Romanshorn.

Drinki serwować nam będzie na zmianę 6 pięknych, skąpo odzianych pań różnych narodowości, do taktu przygrywać będzie w weekendy grupa na żywo, a gwoździem programu i zarazem ochroniarzem będzie gwiazda tutejszej sceny Schwingerowej Stefan Burkhalter.

d9

Od 20.01 jest także Loewen Pub w Erlen przyodziany w stringi i podwiązki, ale jako jedyny wyszedł na przeciw i żeńskiej społeczności. Od środy do soboty można tam zobaczyć tańce panienek, ale 11.i 25. lutego odbędzie się tam męski striptiz.

d11

Kolejnym klubem, który za chwilę otworzy dla panów swoje podwoje jest Metro Club w Widnau:

d10

W Zurichu dekoruje się restauracja Schützenstube, przy Kappenbühlstrasse 70. Na otwarciu 3.02. i zamknięciu 26.02.2017. zagra nam grupa Lucky Boys, a cały program na bieżąco można śledzić na ich stronie fejsbukowej tutaj.

Tradycja dekorowania klubów i restauracji w Szwajcarii jest długa i lubiana, niestety od paru lat zauważa się tendencję spadkową. Łączy się to niestety z kosztami, jakie muszą ponosić właściciele lokali. Same dekoracje to wydatek rzędu 5 do 8 tyś. Franków, do tego dochodzą specjalne pozwolenia (na przykład na palenie w pomieszczeniach, przesunięcia lub wydłużenia godzin otwarcia), tancerki, dj-je i personel także musi być opłacony.

Niektóre bary nie zatrudniają specjalnego personelu, wymyślają jednak motto dla gości, każdego dnia inne, i na zachętę oferują specjalności zakładu za pół ceny lub w ogóle gratis. Do takich należy, opisywana już przeze mnie tutaj Hafenknajpe w Arbon. A tegoroczny plan przedstawia się następująco:

d5

Oooo, przepraszam, gołe tyłki też będą. Ale nie będzie ich w Konfetti Bar w Wädenswil, przy Schönenbergstrasse. . Bar ten jest bowiem otwarty tylko w piątej porze roku.

d4

Do wszystkich lokali, które mają plakat DEKORIERT, a wierzcie, nie trudno go przegapić, wstęp mają osoby dorosłe. Jeżeli na co dzień jest to restauracja, a zmienia się na jakiś czas w udekorowany przybytek, to muszę Was poinformować, że jedyne, co tam możecie zjeść to cytrynkę do tequili. W tym bowiem okresie wszędzie chleje się na umór i najczęściej bierze się kacowe na życzenie.

Mi pozostaje nic innego, jak życzyć Wam udanego szwajcarskiego, udekorowanego karnawału. Uważajcie na wątrobę.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.