Co robić z dzieckiem podczas kwarantanny…?

Szkoły nieczynne. Muzea, zoo, parki rozrywki-zamknięte. Imprezy publiczne odwołane! Nawet restauracje, które oferowały dzieciom kąciki do zabawy od północy do 19.04.2020- nie przyjmują gości.

Starsze dzieci dostały zadania domowe ze szkoły, z tymi młodszymi będzie jednak kłopot. Co zrobić, by im się nie nudziło i samemu nie dostać świra? Radia i gazety prześcigają się w pomysłach, jak zorganizować dzieciom czas kwarantanny.

Mamy, które zostają z pociechami w domu- mówią zgodnie: Będziemy się uczyć pracy w naszym gospodarstwie domowym! I nie chodzi tu o dojenie krów!

Wspólne gotowanie, pieczenie, nastawianie prania, czy prasowanie- to podstawowe prace domowe, które każde dziecko znać powinno. Najczęściej wyręczamy je w tych zajęciach, myśląc, że jest jeszcze za małe. Dajmy dziecku szansę i odciążmy się same!

Futurystyczna kuchnia dla początkujących: jeśli chcesz spróbować czegoś nowego w kuchni, nie zawsze musisz być mistrzem. Dzięki barwnikom spożywczym nawet najbardziej nudne potrawy można przekształcić w niezwykłe doznania kulinarne. A może na przykład różowy ryż lub zielony chleb?

Mistrzostwa w grach planszowych! Nie trzeba ich tłumaczyć! Wyciągnijcie wszystkie zakurzone gry i do dzieła! Możecie wspólnie nauczyć się gry w szachy! Ja tego do tej pory nie rozkminiłam, ale moja córka już ogrywa wszystkich. Może i mnie nauczy?

Zostań gwiazdą filmową lub modelką: odtwórz historię, którą sama wymyśliłaś, lub historię ulubionej książki dla dzieci. Co najważniejsze: nagraj to. Będziecie mogli później się z tego pośmiać. Jeśli wolisz coś poważniejszego, możesz zrobić sesję zdjęciową à „Switzerlands next top model” – może ktoś potrzebuje zdjęć do nowego tomiku poezji?

„Zrób to sam“ – miniaturowa kraina czarów: klasyk wśród wycieczek rodzinnych łatwo wprowadzić do własnego domu. Potrzebujesz tylko dużo lalek do zabawy, klocków Lego lub Kapla. Być może dzieci same się wybronią przed nudą. Cuda zdarzają się raz po raz.
Kapsuła podróży w czasie, zamiast egzotycznych wakacji: możesz także przeżyć pełną przygód podróż we własnych czterech ścianach. Zbuduj kapsułę podróży w czasie i przenieś się do innego świata. Opowiadajcie sobie historie kowbojów i Indian na Dzikim Zachodzie lub średniowieczny romans między damą, a jej rycerzem. Możecie także po prostu uciec do odległej galaktyki: być astronautą i kosmitą i zapomnieć o otaczającym Was świecie i chorobie.
Zamień salon w kręgielnię: wystarczy kilka dużych, pomalowanych butelek plastikowych i piłka tenisowa.
map-162047_1280Zamień pokój w wielki piracki statek.

Wieża może być wykonana z kartonów, ręczników, koców, krzeseł – wszystkiego, co można znaleźć. Uważaj na wrogów! Teleskopy z pustych rolek papieru toaletowego będą najważniejszym narzędziem na Waszej łodzi.
Jeżeli bawimy się już w piratów, to poszukajmy wspólnie skarbu!
W lesie czekają największe przygody! Wybieraj jednak szlaki, które nie są turystyczne. Wyciągnij książkę od biologii i wspólnie uczcie się roślin. Jeśli nie masz owej, poratuj się przewodnikiem internetowym. Naucz się również wiosennych grzybów! Możesz je później wykorzystać do obiadu…
Twórzcie maski ochronne: Na zewnątrz pada deszcz i nikt nie chce opuścić swojej strefy komfortu między przytulnymi skarpetkami a ciasteczkami. Popołudniowe rękodzieło może powstrzymać nudę we własnym domu. Tworzenie masek ochronnych jest obecnie szczególnie modne.
Masz starsze dziecko, maszynę do szycia i trochę materiału? Naucz je szyć! Zróbcie razem poduszki lub ubranka dla lalek.
Nauczcie się robić na drutach i posługiwać szydełkiem. Szaliczek na przyszły rok, dziecko będzie nosić z dumą i chwalić się koleżankom, że samo je zrobiło.
Masz w domu zestaw majsterkowicza? Zróbcie nowe półeczki, pomalujcie lub odnówcie stare meble.
Odśwież mieszkanie. Nikt nie każe ci od razu malować ścian, ale możesz poprzestawiać meble, rośliny, czy uporządkować szafy.
wp-1584440253753.jpgJesteście szczęśliwymi posiadaczami ogródka? No dobra, chociaż balkonu? Doprowadźcie go do porządku…
Włoskie dzieci malują plakaty, dodające otuchy i wieszają w oknach, na drzwiach i płotach. Zróbcie to samo! Pomysł: Przystanek Italia.
Zróbcie porządek w starych zdjęciach! My już zaczęliśmy…
wp-1584440253780.jpg

Wiadomo, jak ważna jest higiena w tych czasach. Zrób z dzieckiem własny płyn odkażający. Instrukcje znajdziesz w internecie. Jeżeli już go masz, do dyspozycji jest stara butelka po mydle lub coś podobnego- bądź kreatywna!

Czytajcie książki!

Uczcie się wspólnie języka!

Informujcie się na bierząco o sytuacji w waszych krajach, kantonach, miastach. Co bardzo ważne- poinformuj o tym także swoje dziecko!

Nie wychodź z dzieckiem z domu! One inaczej reagują na koronawirusa i mogą go przenosić nieświadomie. Nie odwiedzajcie z nimi dziadków ani osób starszych.

Nie panikujcie i stosujcie się do zaleceń rządu i lekarzy.

Bądźcie zdrowi! Po 19.04 spotkamy się znowu na piwku albo placu zabaw!

 

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.