W Chur byłam już nie raz, ale nudziło mnie trochę, ponieważ byłam tam biznesowo. Dopiero teraz odkryłam uroki tego miasta i postanowiłam je Wam przybliżyć. Chur to stolica Gryzonii i regionu Plessur. Liczy sobie ponad 37 tyś. mieszkańców, z których paru zasłynęło na świecie. Między innymi Angelika Kaufmann, znana malarka, urodzona w 1741 r., a której dom urodzenia można obejrzeć na Reichsgasse oraz Hans Rudolf Giger, który urodził się w Chur w 1940 roku i jest autorem scenerii do filmu Obcy. To właśnie tu jest bar nazwany jego imieniem, w którym można obejżeć wszelkiego rodzaju gadżety z filmu i napić się Alien-drink (16,50), po którym samemu wygląda się jak Obcy. Giger Bar mieści się w Chur West, obok jednego z największych centrum handlowego, w którym raz w miesiącu odbywa się super impreza pod nazwą Clubbing, połączona z laserowymi i tanecznymi pokazami. Bar otwarty jest od 8.00 do 20.00. Comercialstrasse 23.
Do starego miasta można podjechać autobusem lub autem. Parking podziemny Coopa obok starej poczty, to najlepsze rozwiązanie, nawet dla tych, któży postanowią zostać w hotelu na noc. Dla gości hotelowych obowiązuje specjalna cena, 12 CHF. W Każdym hotelu dostępne są ulotki z planem miasta, na których zaznaczone są miejsca, które warto obejrzeć.
Jestem fanatyczką kościołów i kapliczek i poprostu nie mogę odmówić sobie odwiedzin w takim przybytku. A w Chur mamy ich parę. Do najbardziej polecanych należą Kościół St. Martin, znajdujący się przy St. Martinplatz, który leży w najstarszej części miasta między Ober- i Untertor. Data powstania kościoła jest nie bardzo znana.
Odbudowano go jednak po wielkim pożarze miasta w 1464 roku. Od 1919 zdobią go witraże Augusto Giacomettiego, którego do dziś możemy oglądać w galeriach i na banknotach 100 Frankowych.
Przed kościołem stoi fontanna, z 1716 roku, uwielbiana przez turystów, przedstawiająca znaki zodiaku. Oprócz kolumny i talerzy mocujących, wszystko jest w stanie oryginalnym.
Nieco wyżej króluje nad miastem katedra St. Maria Himmelfahrt, czyli Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Połączona jest podwórzem z siedzibą Biskupów gryzońskich. Katedra powstała w 1272 roku po ponad 100-letniej budowie, po niej zaś biskupi zamek i wieża w której znajduje się późnogotycka sala z XVI w, w której do tej pory, co jakiś czas odbywają się koncerty.
Niedaleko znajduje się Bündner Kunstmuseum. Jest to neorenesansowa willa, powstała w latach 1874-76. Znajduje się w niej muzeum artystyczne otwarte na nowo w 2016 roku. Więcej informacji na stronie http://www.buendner-kunstmuseum.ch.
Warto przejść się ulicami najstarszego szwajcarskiego miasta i wchłonąć trochę historii. W zakamarkach Arkad, kryją się zaułki, w których mieszczą się małe galeryjki i restauracje. Kirchgasse, Obertor, Kornplatz i Rathaus również wiele przed Wami odkryją. Plac Pocztowy, Dworzec główny jak i budynek Kantonalbanku należą do miejsc historycznych, których przeoczyć się nie da.
Zapraszam więc do odwiedzin tego helweckiego staruszka i odkrycia jego tajemnic.
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.