Château de Chillon, Montreux

Zamek Chillon – zamek obronny w kantonie Vaud w Szwajcarii, wzniesiony na skalnej wyspie, wrzynającej się w wody Jeziora Genewskiego, między Montreux a Villeneuve.

IMG_20180711_153256.jpg

Skalisty cypel, na którym wzniesiono zamek, stanowił zawsze strategiczny punkt o wysokich, naturalnych walorach obronnych. Umożliwiał on kontrolę wąskiego przesmyku między Alpami a Jeziorem Genewskim, będącego ważnym punktem na szlaku łączącym północ z południem Europy.

Pierwsze ślady osadnictwa na skale datuje się na epokę brązu. Dokładna data powstania zamku nie jest znana, jednak  zgodnie z archiwalną dokumentacją i badaniami archeologa Alberta Naefa (1862-1936), poważne prace wokół obecnych dziedzińców przeprowadzone zostały w XI i XIII w. Wtedy to obwarowania zostały znacznie powiększone i rozbudowane.

Początkowo zamek był własnością biskupów Sion. W XII w. został oddany w lenno książętom sabaudzkim. Za panowania księcia Piotra II Sabaudzkiego, obecny kształt nadał budowli architekt Pierre Mainler. Po rozbudowie zyskała ona na znaczeniu i służyła do kontroli szlaków handlowych do Włoch przez przełęcz św. Bernarda. Fosa była ukształtowana naturalnie; została poszerzona w XIII w., zasypana w XIX w., a odkopana w 1903 r. Obecny drewniany most został zbudowany w XVIII w. i zastąpił wcześniejszy zwodzony.

Wokół pierwszego dziedzińca wznoszą się zabudowania koszarowe oraz wejście, wokół drugiego – siedziba kasztelana, magazyny i więzienia. Trzeci dziedziniec otoczony jest przez apartamenty książęce i dworskie wraz z kaplicą.

W 1536 r. zamek został zdobyty przez mieszkańców Berna. Służył im przez wiele lat jako skład, arsenał oraz siedziba panów feudalnych (Szwajcarzy, będąc wolnymi ludźmi, kupowali prawa feudalne jako społeczność i egzekwowali je z pełną starannością). To oni przykryli wieże obronne oraz ganki straży. Podczas rewolucji francuskiej w kantonie Vaud, zamek stał się własnością kantonu.

Obecne podziemia zamku służyły w XIII w. jako magazyn. W XIV zostały zamienione na więzienie, w którym więziono przez 4 lata szwajcarskiego duchownego i patriotę, przeora klasztoru świętego Wiktora z Genewy, François Bonivarda (był przykuty do piątego filaru od wejścia do obecnych podziemi).

Byron, autor poematu romantycznego „Więzień Chillonu“, zwiedzał zamek w lipcu 1816 r. (na jednym z filarów widać wyryty przez niego podpis).

Zamek Chillon to nie tylko historia z Wikipedii rodem wzięta. Aby najmniejszym turystom się nie nudziło, zorganizowano dla nich szlak poszukiwaczy skarbów. Nauka z zabawą łączy się tu bardzo dobrze i co najważniejsze-nie jest nudno.

Głodnym wiedzy polecam autoprzewodnika, niestety nie jest dostępny w języku polskim.

Zamek czynny jest od 9:00 do 19:00 w sezonie letnim, a w sezonie zimowym od 10:00 do 17:00. Ceny biletów: dla dorosłych 12,50, dzieci (6-16)- 6,00. Jeśli posiadacie kartę Riviera, którą otrzymacie meldując się w jakimkolwiek hotelu czy kempingu w regionie- dorośli- 9,50, dzieci – 6,25 CHF. Wynajęcie autoprzewodnika- 6 Franków od osoby.

Żródła: Wikipedia, przewodniki po zamku.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.