Bligg

Prawdziwe jego nazwisko to Marco Bliggensdorfer. Urodził się 30 września 1976 i pochodzi z kantonu Zurych. Dorastał w Schwamendingen w Zurychu i Wolfhausen w Oberlandzie Zuryskim. W wieku 22 lat Bligg brał udział w tzw. Sesjach freestyle, które zaprezentował w języku szwajcarskim niemieckim. W 1995 roku pierwsze wydanie 300-nakładowej EP „Zürislang Freistiil“ pokazało Bligga jako rappera.. Trzy lata później spotkał się z producentem i raperem Lexx. Po raz pierwszy Bligga i Lexxa można było usłyszeć na składance „Chocolate, Cheese & Sounds“. W 1999 roku dwóch Szwajcarów wypuściło swój  pierwszy singel „Schnitzeljagt“ pod nazwą grupy Bligg’n’Lexx.

W 2000 roku we współpracy z Pete Penicką powstał singiel „Du & I“, a także album „Nahdisnah“ Bligg’n’Lexx. Album został pozytywnie przyjęty przez krytyków i zwiększył popularność piosenek w dialekcie. Bligg zaczął wtedy pracować nad własnymi utworami i został wzięty pod skrzydła przez wytwórnię Universal Music. W 2001 roku wydał swój pierwszy solowy album „Normal“, który osiągnął 20 pozycję na szwajcarskich listach przebojów. Dla Bligga pracowali między innymi muzycy hip-hopu – Spooman, Lexx i Stress oraz amerykański zespół rapowy Tha Alkaholiks. Kolejna piosenka została stworzona razem z muzykiem soul Emel. Utwory Everything Scho ghört oraz Relaxtra były singlami wydanymi jako single i oba mogły się znaleźć w pierwszej dwudziestce szwajcarskich singli. Utwory „Alles Scho ghört“ oraz „Relaxtra“ były  wydane jako single i oba mogły się znaleźć w pierwszej dwudziestce szwajcarskich list przebojów.

Po wydaniu „Normal“ Bligg zakończył współpracę z Universal Music i ostatecznie podpisał kontrakt z wytwórnią Nation Music.W 2004 ukazał się drugi album „Odyssey“, dla którego pracował z różnymi szwajcarskimi producentami. Odyssey był reprezentowany na szwajcarskich listach przebojów przez dziewięć tygodni i był w stanie zająć pozycję 19 jako najwyższe miejsce. Na drugim albumie Bligga występują  gościnnie Emel, Stress, Stephanie i berliński rapper Kool Savas. Zwłaszcza współpraca z tym ostatnim i wspólny singiel „King Size“ przyciągnęły uwagę w Niemczech. Po tym wydaniu Bligg wyruszył w trasę z DJ Cutmando i innymi muzykami.

W 2005 roku Bligg wydał miksowy album zatytułowany „Okey Dokey“ w wytwórni Musikvertrieb. Album jest pierwszym DualDisc, które trafiło na rynek w Szwajcarii. Po raz kolejny na płyciegrają są Emel i Kool Savas. Utwór „Gang nöd“ jest wkładem Bligga w kampanię szwajcarskiej telewizji na temat zapobiegania samobójstwom.

W 2006 roku album „Mit Liib & Seel“, na którym Bligg po raz pierwszy śpiewa i używa języka angielskiego.  Odbywa tournee, podczas którego Szwajcarowi towarzyszył siedmioosobowy zespół. W rok po wydaniu albumu „Mix“, rapper po raz pierwszy znalazł się w pierwszej dziesiątce szwajcarskich list przebojów za pomocą swojego piątego albumu „Yves Spink“, który nagrał we własnym studio z DJ Cutmando. Na Yves Spink, którego nazwa pochodzi od organizatora imprezy w Zurychu, można znaleźć utwór Susanne. To jest „deklaracja miłości“ dla Susanne Wille, prezenterki programu informacyjnego 10vor10.

W programie telewizyjnym The Greatest Swiss Hits, piosenka „Volksmusigg“ została ponownie nagrana w październiku 2007 roku z zespołem muzyki ludowej Streichmusik Alder z Urnäsch. Ta wersja była sukcesem i była reprezentowana jako singiel ponad 20 tygodni na szwajcarskichlistach przebojów. Bligg wyruszył w trasę z grupą muzyków smyczkowych Olcha i dzięki tej udanej współpracy zdecydował się włączyć do swoich występów elementy stylistyczne tradycyjnej muzyki ludowej.  Był to album 0816, który został wydany pod koniec października 2008 roku przez Universal Music. Osiem tygodni po wydaniu, Bligg był w stanie osiągnąć pierwsze miejsce na listach przebojów w Szwajcarii i po raz pierwszy utrzymał się przez 100 tygodni. Album do tej pory osiągnął status pięciokrotnej platyny. W 2009 roku 0816 zajęło pierwsze miejsce w szwajcarskich listach przebojów. Pierwszy singiel „Rosalie“ o samotnej kobiecie, która zakochuje się w  sprzedawcy róż, osiągnął pozycję 5 pojedynczych list przebojów. Drugi singiel „Musigg i dä Schwiiz“ również znalazł się na liście 10 najlepszych singli. Podczas trasy 0816 na początku 2009 roku Bliggowi towarzyszyli liczni gościnni muzycy, tacy jak młody cymbalista Nicolas Senn, dzięki któremu charakterystyczne elementy stylu albumu mogły zostać przeniesione na występy na żywo.

Do tej pory utwór „Rosalie“ grany jest na koncertach, a dla fanów oznacza to, że zaraz Bilgg wywoła 8 osób z tłumu i poczęstuje je piwem.
Opublikowany koniec 2010 roku albumu „Bart aber herzlich“ przyczynił się do osiągnięcia poczwórnej platyny i utrzymał się na szwajcarskich listach przez 83 tygodni, w tym 43 tygodni w top 20, gdzie singiel „Legendä i Heldä“ od razu zajął pierwsze miejsce. W 2011 Bligg nagrał album razem z Youngblood Brass Band i wydał go pod tytułem Brass aber herzlich.
W dniu 25 października 2013 roku, ukazuje się album „Service Publigg“ – trzeci numer jeden i od razu osiągnął status podwójnej platynowej płyty. Pierwszy singiel „Auskopplung MundART“  pojawił się 16 sierpnia 2013 r. i osiągnął 3 miejsce na listach przebojów.
Jego dziesiąty album studyjny „Instinct“ ukazał się 4 grudnia 2015 r., A w ciągu kilku tygodni uzyskał status złota. Pierwszy singiel „Lah she redä“ pojawił się 13 listopada, awansując na 4 miejsca w singlach.
W telewizyjnym show Die grössten Schweizer Talente  na SRF 1 zasiadł w 2016 roku w czwartym sezonie jako członek jury.

Nagrody:
W 2009 Bligg został uhonorowany za swój album 0816 szwajcarską nagrodą Swiss Music Award w kategorii Najlepszy album Urban National. Podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się w Zurychu, muzyk był również nominowany w kategorii Najlepsza piosenka krajowa.

W 2011 roku wygrał z „Legandä & Heldä“ na SMA w kategorii Best Song National.

W 2014 Bligg wygrywa na SMA w kategorii Best Album Urban National i Best Hit National z piosenką MundART.
Informacje o koncertach i płytach na http://www.bligg.ch
Źródła: Wikipedia, Bligg.ch, Blick.ch
Zdjęcia: Ralph Schmid dla chparty.ch
bl3

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.