Wielkimi krokami zbliżają się ciepłe temperatury i chęci na przeżycie przygody. W Szwajcarii najtańszą opcją noclegową jest namiot albo przyczepa kempingowa. Niestety, nie w każdym miejscu można rozbić obóz. Dziki kemping nie jest zabroniony przez ogólnie obowiązujące prawo w Szwajcarii. Ale to nie znaczy, że jest to ogólnie dozwolone. Przepisy prawne, dotyczące dzikiego biwakowania lub bezpłatnych noclegów w kamperze poza oficjalnymi kempingami, są regulowane w Szwajcarii na poziomie kantonów, ale głównie na poziomie społeczności gminnej.

Zalecenie: zachowaj ostrożność i zawsze pytaj na miejscu w odpowiedniej gminie lub lokalnym komisariacie policji, jeśli chcesz spędzić noc poza oficjalnymi kempingami lub parkingami.

Gdzie można przenocować z kamperem w Szwajcarii?
Pojedynczy nocleg w miejscach publicznych:
Na parkingach publicznych: Obowiązują przepisy gminy lub właściciela nieruchomości. Zawsze pytaj lokalnie. Zwróć uwagę na znaki i ograniczenia dotyczące czasu parkowania. Zaparkowany pojazd musi znajdować się na oficjalnym miejscu parkingowym i mieścić się na tym miejscu. Brak zachowania kempingowego (np. brak stołów lub krzeseł na zewnątrz).
Na postojach (przy restauracjach, stacjach benzynowych, sklepach itp.). Obowiązują przepisy kantonów lub przepisy lokalne. Zwróć uwagę na oznakowanie na miejscu (ograniczenia czasu parkowania, niebieskie strefy, opłaty za nocleg itp.) Zapytaj na miejscu, czy dozwolony jest pojedynczy nocleg. Zaparkowany pojazd musi znajdować się na oficjalnym miejscu parkingowym i mieścić się na tym miejscu. Brak zachowania kempingowego.
Strefy wypoczynkowe (z toaletami publicznymi, telefonem i ewentualnie miejscem na piknik) są częścią krajowych autostrad i są wykorzystywane do krótkotrwałego wypoczynku dla kierowców pojazdów, zwłaszcza dla szoferów ciężarówek. Miejsca parkingowe przy takich miejscach postojowych są oznaczone kolorem białym do celów rekreacji krótkoterminowej, dzięki czemu można z nich korzystać bezpłatnie bez ograniczeń czasowych. Kierowcy i wczasowicze z przyczepami stacjonarnymi lub przyczepami kempingowymi również mogą odpocząć w takim miejscu. „Parking“ ten nie jest polem namiotowym, więc po przerwie / nocnym odpoczynku należy jechać dalej. Zaparkowany pojazd musi znajdować się na oficjalnym miejscu parkingowym i mieścić się na tym miejscu. Brak zachowań kempingowych.
Czy można spać w samochodzie na parkingu?
„Tak i nie. Ta kwestia nie jest jednolicie uregulowana w Szwajcarii. W poszczególnych kantonach lub gminach nocowanie w samochodzie jest uważane za dzikie biwakowanie i jest wyraźnie zabronione. W innych miejscach jest to wyraźnie dozwolone. Ani ustawa, ani zarządzenie miejskie lub policyjne nie mówi nic na ten temat. W tej kwestii można założyć, że noclegi w samochodzie są tolerowane – w wyjątkowych przypadkach ”- wyjaśnia Gabriela Baumgartner, ekspert prawny w Kassensturz.
O spaniu w samochodzie pisałam już. Chętnych odsyłam do artykułu TUTAJ.
Gdzie można bezpiecznie biwakować w Szwajcarii?
Dozwolone są pojedyncze noclegi (nie w grupach) w górach powyżej granicy drzew. Jeśli zostaniesz kilka nocy, musisz złożyć namiot na dzień, by wieczorem znów go rozłożyć.
Na terenie prywatnym za zgodą właściciela nieruchomości.
Biwaki ratunkowe: w górach i nad jeziorami, jeżeli warunki atmosferyczne uniemożliwiają dalsze kontynuowanie wycieczki.
Ważne: poznaj pogodę i uważaj na możliwe zagrożenia naturalne.
W innych przypadkach musisz zameldować się na wybranym polu namiotowym/kempingu, uiścić określoną opłatę i dostosować się do reguł, panujących w tym miejscu. Listę wszystkich kempingów w Szwajcarii znajdziesz w TUTAJ.
Źródło: TCS.
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.