Bettag 2023
Federalny Dzień Podziękowań, Pokuty i Modlitwy (po niemiecku Bettag, francuski Jeûne fédéral, włoski Digiuno federale, romański Rogaziun federala) to bezwyznaniowe święto w Szwajcarii obchodzone przez wszystkie kościoły chrześcijańskie i izraelską wspólnotę religijną.
Federalny Dzień Dziękczynienia, Pokuty i Modlitwy obchodzony jest w prawie całej Szwajcarii w trzecią niedzielę września; jedynie kanton Genewa obchodzi Genewski Dzień Modlitwy jako święto wolne od pracy w czwartek po pierwszej niedzieli września.
Dzień Modlitwy jest publicznym dniem odpoczynku w całej Szwajcarii. W kantonach Vaud i Neuchâtel oraz w części Jury Berneńskiej poniedziałek po Niedzieli Modlitwy również jest wolny; Jednakże jest on prawnie uznawany za dzień wolny jedynie w kantonie Vaud.
Do 2000 r. w kantonie Zurych zakazywano ćwiczeń strzeleckich, wszelkiego rodzaju imprez sportowych i tanecznych; Wystawy, muzea i kina pozostały zamknięte. Obecnie dozwolone są imprezy w pomieszczeniach zamkniętych, otwarte są niekomercyjne wystawy i muzea, ale nadal nie są dozwolone ćwiczenia strzeleckie i zgromadzenia publiczne o charakterze niereligijnym.
Dni pokuty i modlitwy są w Szwajcarii tradycją od późnego średniowiecza i zostały również zarządzone przez parlament federalny. W sytuacjach awaryjnych władze często wyznaczały cotygodniowe lub miesięczne dni postu. Na przykład:
W 1572 roku, po Nocy Św. Bartłomieja we Francji i w Zurychu odbyły się modlitwy za prześladowanych Hugenotów
W 1639 roku, po kilku epidemiach podczas wojny trzydziestoletniej, po raz pierwszy zorganizowano w St. Gallen dzień pokuty i modlitwy
1651 z powodu trzęsienia ziemi w Zurychu w 1650 roku odbyły się również takie dni
W 1619 r. w kantonach reformowanych odbył się pierwszy wspólny dzień dziękczynienia i modlitwy po Synodzie w Dordrechcie, aby podziękować za jedność reformowanych.
Od 1639 r., po zamordowaniu Jörga Jenatscha, dzień modlitw powtarzano corocznie w ramach wdzięczności za uratowanie Szwajcarii przed wojną trzydziestoletnią. Wkrótce ustalono datę na wrzesień.
W 1643 r. kantony katolickie również wprowadziły wspólny dzień modlitwy, choć data ta nie pokrywała się z datą kantonów reformowanych.
W okresie Oświecenia znaczenie Bettag spadło.
17 września 1797 r., pod wpływem Rewolucji Francuskiej, po raz pierwszy kantony katolicke i reformowane zorganizowały wspólny dzień modlitw, a rok później rząd centralny Republiki Helweckiej wydał nakaz zorganizowania dnia modlitwy dla całego kraju. W 1832 r. sejm zdecydował, że Dzień Modlitwy powinien być obchodzony w trzecią niedzielę września. Gryzonia przystąpiła do niego dopiero w 1848 r. i obchodziła je w drugi czwartek listopada; Do dziś Genewa obchodzi je w czwartek po pierwszej niedzieli września.
Święto powszechne nabrało szczególnego znaczenia wraz z powstaniem szwajcarskiego państwa federalnego w 1848 r., co poprzedziła wojna domowa liberalno-konserwatywno-katolicka (Sonderbundskrieg). Federalny Dzień Podziękowań, Pokuty i Modlitwy powinien być zatem dniem, który mogliby i mogą obchodzić członkowie wszystkich partii i wyznań w Szwajcarii, która jest wysoce podzielona politycznie i religijnie. Opiera się zatem nie tylko na podstawach wyznaniowych, ale przede wszystkim na podstawach politycznych: należy promować szacunek dla tych, którzy myślą inaczej politycznie i wyznaniowo. W dniu modlitwy władze państwowe wydały tzw. mandat dnia modlitwy, w którym zarządziły dzień modlitwy i podały aktualne uzasadnienie. Te nakazy modlitewne zostały spisane w ówczesnym kantonie Zurych przez urzędnika stanowego Gottfrieda Kellera. Od końca XIX wieku nakazy dotyczące dni modlitwy były stopniowo zastępowane tekstami kościelnymi, ale nadal istnieją oficjalne teksty dotyczące tego dnia.
Od Soboru Watykańskiego II Dzień Modlitwy obchodzony jest jako święto ekumeniczne, w które szczególnie zaangażowała się Grupa Robocza Kościołów Chrześcijańskich. W niektórych miejscach odbywają się także uroczystości międzywyznaniowe.
W latach 80. na szczeblu politycznym toczyła się dyskusja na temat wprowadzenia tego dnia dnia wolnego od samochodu w całej Szwajcarii, ale ten pomysł spalił na panewce.

17 września 2023 r. na całym świecie mają miejsce następujące wydarzenia (takie jak święta):
Federalny Dzień Dziękczynienia, Pokuty i Modlitwy w Szwajcarii
Dzień Konstytucji i Obywatelstwa w Stanach Zjednoczonych Ameryki
Dzień Melilli w Hiszpanii
Dzień Bohaterów Narodu w Angoli
Rosz Haszana (dzień drugi) w Argentynie
Dzień Nauczyciela w Hondurasie
Rosz ha-Szana (dzień drugi) w Izraelu
Urodziny księcia koronnego Tupouto’a-‚Ulukalala w Tonga
Dzisiejsze święto obchodzone jest w następujących kantonach: Aargau, Appenzell Ausserrhoden, Appenzell Innerrhoden, Basel-Landschaft, Basel-Stadt, Bern, Freiburg, Glarus, Graubünden, Jura, Luzern, Neuenburg, Nidwalden, Obwalden, Schaffhausen, Schwyz, Solothurn, St. Gallen, Tessin, Thurgau, Uri, Waadt, Wallis, Zug i Zürich. Nie zdziwcie się więc, że sklepy i stacje benzynowe będą zamknięte.
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.