Ascona i Góra Prawdy

Ascona leży w Szwajcarii, w kantonie Ticino nad jeziorem Maggiore. Usytuowana jest na wysokości 196 m.n.p.m. i liczy sobie nieco ponad 5 tyś. mieszkańców. Jest miasteczkiem turystycznym i ciężko jest polecić konkretne miejsca do zwiedzania. Należy samemu przejść się uliczkami miasta i pozaglądać w każdy kąt.

W porcie mamy promy, które zabiorą nas na drugą stronę jeziora, do Włoch, jak i licznych małych wysepek, na których jest wiele do odkrycia. Na przykład na wyspę Bissago, o której pisałam tu.

Nad Asconą króluje Monte Verita, w wolnym tłumaczeniu Góra Prawdy.  Leży na wysokości 321 m.n.p.m. po północno-zachodniej stronie miasta. Możemy na nią sobie wejść piechotką. Ok 30 min od centrum, lub podjechać Buxi (mały, busik-taksówka). Za bilet zapłacimy 2 CHF, a odjedziemy ze stacji Ascona Post. Ascona nie ma dworca głównego, więc wszystkie autobusy odjeżdżają stamtąd.

Na początku XX wieku Monte zasłynęła. Spotykali się bowiem na niej intelektualiści, wyznawcy różnych alternatywnych ruchów, pacyfiści, artyści, pisarze i malarze, i ponoć biegali sobie tam nago wśród lasów i uprawiali rolnictwo… Ciotka Wiki podsuwa taki obrazek:

Monte_Verita_Ackerbau_(1907)

W roku 1940 straciła swój glanc, podejrzewam, że w wyniku wojen. W latach 70-tych ubiegłego wieku próbowano przywrócić to miejsce do życia, lecz nie bardzo się to udało. Dziś mieści się tam muzeum artystów, restauracja i ogród herbaciany. Sklepik również. W odpowiednich godzinach możemy tam napić się herbaty i kupić sobie mieszankę do domu. U podnórza góry znajduje się duży plac zabaw dla dzieci, ogrodzony i bardzo zadbany, jak i mały snack-bar, z własnymi wyrobami.

Z góry można zejść na drugą stronę do Losone. Ale uwaga, trasa po części wiedzie przez las, po części przez drogę, na której nie ma chodnika. Dla wózków wszelkiego rodzaju- nieprzejezdna, dla maluchów ciężka i niebezpieczna.

 

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.