Appenzeller- narodowy trunek Szwajcarów

Jako, że weekend w toku, mam zaszczyt przedstawić Wam narodowy trunek Szwajcarów- Appenzeller Alpenbitter.

W 1902 roku Emil Ebneter otworzył handel alkoholem, co było podłożem dzisiejszej firmy. Razem ze swoim szwagrem Beatem Kölbenerem  w 1908 tworzy on spółkę jawną  Emil Ebneter & Co, która w roku 2006 przeistacza się w Appenzeller Alpenbitter AG. Do dziś jest tradycyjnym biznesem rodzinnym, rządzonym przez 3 i 4 generację, a tajemnicę produkcji znają tylko 2 osoby: Beat Kölbener i Walter Regli.

Appenzeller składa się z 42 ziół, kwiatów, przypraw i korzeni, które stanowią mieszankę tajemną. Do maceracji czyli rozmoczenia ziół używa się mieszanki wodno-alkoholowej, która wydobywa z roślin wszystkie najlepsze składniki. Po ich zmieszaniu powstaje ciemny kolor napitku i jego typowy gorzki smak. Do produkcji napoju nie wystarczy tylko odpowiednia mieszanka, ale również dużo doświadczenia, taktu i przede wszystkim cierpliwości. Po filtracji Appenzeller Alpenbitter rozlewany jest do odpowiednich butelek, oczywiście w Appenzell-mieście i wysyłany nawet na koniec świata.

Fabrykę Appenzeller Alpenbitter można odwiedzać w Appenzell na ulicy Weissbadstrasse 27. Grupy powyżej 10 osób po zameldowaniu się, mogą korzystać z przewodnika w języku niemieckim, francuskim i angielskim (cały rok). Meldować się można telefonicznie pod numerem 071 788 37 88 lub przez E-Mail info(at)appenzeller.com

Bez meldunku można odwiedzać fabrykę w każdą środę o 10.00 od kwietnia do października. Czas wycieczki ok. 1,5 h (tylko po niemiecku).

Aby wybrać się na zakupy, nie trzeba się nigdzie meldować. Wystarczy odwiedzić sklep przy fabryce, który otwarty jest od poniedziałku do piątku od 8:00 do 11:30 i od 13:30 do 17:00.

Appenzellet to nie tylko cierpki trunek w brązowym kolorze… To także likier  śmietankowy i czekoladki. Jeżeli gorzki smak Appenzeller już znacie, a nie odpowiada on Wam, podaję 2 przepisy, by jego smak złagodzić w drinku z parasolką..

Pick Me Up

5 cl Alpenbitter
1 zimne Espresso
10 cl Tonic Water
sok 1/4 limonki

pick-me-up-cocktail-620x280

Alpenzauber

4,5 cl Alpenbitter w zimnej kawie
1,5 cl Cassis (napój jagodowy)
1 łyżka konfitury z jeżyn
2 cl soku z cytryny
0,75 cl płynnego cukru trzcinowego
3 łyżeczki Chocolate Bitters

Appenzeller_BürknerEck_038

 

Na zdrowie!

Źródło: http://www.appenzeller.com

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.