Dziś Środa Popielcowa i początek Wielkiego Postu w religii katolickiej. Święta Wielkanocne, Bożego Narodzenia, Wszystkich Świętych… Te wszystkie dni to tradycja kościoła katolickiego na całym świecie. Niestety jego przedstawiciele co raz częściej zachodzą wiernym za skórę, co wiąże się z podjęciem przez nich decyzji o opuszczeniu kościoła nie tylko w Polsce, ale i w Szwajcarii.
W Polsce procedura ta wygląda następująco:
Co jest potrzebne:
- Osobista wizyta na plebanii
- Musisz być osobą pełnoletnią i złożyć pisemne oświadczenie woli osobiście
- Trzy kopie deklaracji wystąpienia
- Świadectwo chrztu
- Dowód osobisty
Procedura
- W Parafii chrztu uzyskujesz świadectwo chrztu.
- Idziesz do parafii zamieszkania (nawet tymczasowego) czyli tej, której proboszcz puka do Ciebie po kolędzie).
- Proboszcz weryfikuje Twą tożsamość. Proboszcz ma obowiązek spróbować odwieść Cię od Twojej decyzji.
- W obecności proboszcza podpisujesz trzy egzemplarze aktu wystąpienia. Jedna kopia jest dla Ciebie, jedna dla proboszcza i jedna dla kurii.
- Proboszcz wysyła akt wystąpienia do kurii. Kuria poleca parafii chrztu dokonać wpisu o wystąpieniu w Księdze Chrztu.
- Ponownie uzyskujesz w parafii chrztu świadectwo chrztu – tym razem z dopiskiem o dokonanym wystąpieniu z Kościoła. To świadectwo jest potwierdzeniem dokonania wystąpienia.

Odejście z kościoła w wielu helweckich kantonach jest bardzo łatwe: Każdy ma konstytucyjne prawo do rezygnacji w każdej chwili i ze skutkiem natychmiastowym.
Jako członek kościoła katolickiego, reformowanego lub chrześcijańskiego kościoła katolickiego jesteś zarejestrowany jako członek kościoła zarówno w urzędzie skarbowym, jak i w parafii w miejscu zamieszkania. Aby być zwolnionym z podatku kościelnego, musisz pisemnie powiadomić kościół, w miejscu, w którym mieszkasz. W zależności od gminy i kantonu za opuszczenie kościoła odpowiedzialna jest parafia, prezydent parafii, probostwo lub sekretariat duszpasterski. Podatki kościelne są obliczane corocznie na podstawie zeznania podatkowego i pobierane przez urząd skarbowy w miejscu Twojego zamieszkania. Aby być zwolnionym z podatku kościelnego, musisz przesłać swoją wolę opuszczenia kościoła na piśmie do odpowiedzialnego za to biura kościelnego.
Wyślij list polecony do parafii swojego miejsca zamieszkania (wyjątek: kanton Valais: do parafii chrzcielnej). Wskazane jest również przesłanie kopii do urzędu skarbowego gminy zamieszkania. Potwierdzenie opuszczenia kościoła zachowaj w swoich aktach osobowych. Jeśli przeprowadzisz się do nowego miejsca zamieszkania, być może będziesz musiał udowodnić, że zrezygnowałeś. Każda pełnoletnia osoba może zadeklarować wycofanie się dla siebie i swoich małoletnich dzieci ze skutkiem natychmiastowym. Niektóre kantony przewidują okres do namysłu. Ale nawet przy takim wymogu rezygnacja działa wstecz czyli od daty deklaracji. Podatek kościelny jest należny tylko do tego dnia, a nie za cały rok kalendarzowy. Federalny Sąd Najwyższy wyraźnie to stwierdził w 1978 r.
Wyjątki kantonalne: W Kantonie Valais za apostazję odpowiada nie parafia, do której chodzimy, a ta, w której byliśmy ochrzczeni. W kantonie St. Gallen kościoły wymagają oficjalnie uwierzytelnionego podpisu (z „błogosławieństwem” Federalnego Sądu z 1978 r. – BGE 104 Ia 79). Możesz to uzyskać od władz lokalnych. Również w kantonie Appenzell-Ausserrhoden do opuszczenia kościoła rzymskokatolickiego wymagany jest oficjalnie poświadczony podpis. Opuszczenie kościoła reformowanego jest możliwe bez certyfikatu.
Apostazja dla obcokrajowców
Zostajesz członkiem jednego z trzech publicznych kościołów regionalnych w Szwajcarii (katolicki, reformowany, chrześcijański katolicki), rejestrując się na piśmie. Rejestracja jest przeprowadzana automatycznie przez administrację miejską (np. przy rejestracji w celu nowego zameldowania lub przeprowadzki) lub przez samą osobę (każda osoba może dobrowolnie zarejestrować się w dowolnym kościele).
Czy opuszczenie kościoła jest ważne również w Twoim kraju?
Na to pytanie trzeba odpowiedzieć inaczej:
NIE: Kościół w odpowiednim kraju NIE zostanie poinformowany (automatycznie) o opuszczeniu kościoła w Szwajcarii. Apostazja w Helwecji jest traktowana bardzo dyskretnie. Nie zostaną poinformowane o niej żadne osoby z okolicy, ani z kościoła. Ponieważ twoja parafia nie zostanie poinformowana, rezygnacja z kościoła jest ważna tylko w Szwajcarii (szwajcarski kościół narodowy).
TAK: Obcokrajowcy mogą poinformować kościół w swoim kraju o samodzielnym opuszczeniu. Rezygnacja z kościoła w Szwajcarii jest potwierdzana na piśmie przez odpowiednią parafię. To potwierdzenie apostazji można przedstawić w odpowiednim kraju macierzystym. W Niemczech potwierdzenie wyjścia ze szwajcarskiego kościoła narodowego jest akceptowane w większości przypadków. Zgoda na opuszczenie kościoła zależy od organizacji i struktury kościoła. Niestety Szwajcaria nie może podać żadnych informacji o strukturach zagranicznych kościołów. Są one regulowane indywidualnie we wszystkich krajach europejskich. Na przykład we Francji nie pobiera się podatku kościelnego (kościół działa poprzez darowizny).
Dokument umożliwiający wypisanie się z kościoła w Szwajcarii jest dostępny TUTAJ.
Źródła: http://www.kirchenaustritt.ch, http://www.apostazja.info
Info w języku włoskim szukaj pod hasłem: Uscita dalla chiesa in Svizzera
Info w języku francuskim: Sortie de l’église en Suisse
Info po angielsku: Exit from the Church in Switzerland