Dziś na moim blogu gości Agnieszka Jaworska-Kraucka, artystka malarka. Od 20 lat pracuje jako edukator dorosłych, dzieci i młodzieży. Prowadzi warsztaty artystyczne po niemiecku, angielsku i po polsku. Ma wiedzę i lubi się dzielić swoją pasją. W zajęcia dotyczące technik rysunku czy malarstwa ciekawie wplata anegdoty. W trakcie ćwiczeń powołuje się na dzieła mistrzów oraz historię i teorię sztuk. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kursów i nauczaniu.
Aga Jaworska maluje i rysuje abstrakcyjne pejzaże, a także nawiązuje do ważnych problemów współczesności. Jej obrazy są w wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie. W grudniu 2019 zrobiła swój pierwszy wernisaż w KulturWerk w Ettingen, w Szwajcarii. Zapraszam serdecznie na wywiad.
1. Jak długo jesteś w Szwajcarii i co cię tu sprowadziło?
Przyjechaliśmy z mężem i dwójką dzieci (małych 3 i 5 lat) w 2015 roku do Bazylei na zaproszenie firmy, w której mąż pracował. Od jakiegoś już czasu rozważaliśmy emigrację, ale pod warunkiem, że nie będzie to wyjazd na drugi koniec świata, tylko Europa. Czyli po pierwsze, sprowadziła nas tu praca męża, po drugie zadowolenie z życia Szwajcarów, ale też dobry poziom edukacji i „szansa” również dla mnie, artystki. W okolicach Bazylei jest 150 galerii i muzeów. Powoli rozwijam skrzydła, w tej chwili przygotowuję już kolejną wystawę w Szwajcarii.
2. W jakim zawodzie pracowałaś na samym początku pobytu i w jego późniejszym trakcie?
Na samym początku nie pracowałam. Po przyjeździe przez pierwszy rok- dwa intensywnie uczyłam się języka niemieckiego plus opiekowałam swoimi małymi jeszcze wtedy dziećmi. Sami wiecie, w Szwajcarii do 4 roku życia dziecko jest z mamą lub w Kita czyli w żłobku. Córeczka była ze mną w domu a syn biegł rano do przedszkola, a popołudnia spędzaliśmy razem.

3. Na początku września poprowadziłaś warsztaty online. Czy były one pierwsze na obczyźnie, czy robiłaś już to wcześniej?
Warsztaty ze sztuką prowadzę przez internet od maja 2020. Czyli za chwilę rusza trzecia edycja warsztatów online. Tym razem z Leonardem da Vinci i Picassem w rolach głównych. Jestem artystką, skończyłam Akademię Sztuk Pięknych wydział Malarstwa w Warszawie. Zawsze interesowałam się historią sztuki i technikami artystycznymi. W muzeach podglądam, jak coś jest stworzone, narysowane, przyklejone.
Mój pomysł na warsztaty artystyczne przez internet wstrzelił się w lukę spowodowaną Covidem-19 i Lockdownem. Wielu z nas zaczęło spędzać długie godziny w domu. Niektóre dzieci nie chodziły do szkoły przez długie miesiące! Z kolei kobiety długo odkładają swoje potrzeby, a taki kurs to świetny relaks i poznanie samego siebie.
Moja historia dzielenia się moją pasją z ludźmi jest jednak znacznie dłuższa. Prowadzę warsztaty plastyczne od kilkunastu lat. Pracowałam jako animator, nauczyciel, terapeuta. W Szwajcarii najpierw tylko dla dzieci w Centrum Kultury mojej małej gminy w 2017, potem w Familienzentrum w innym miasteczku i od 2018 września jako Firma we własnej pracowni. Warsztaty stacjonarne „Kunstworkshop“ prowadzę po niemiecku i angielsku w Bottmingen, Baselland, a warsztaty online – po polsku.
4. Do kogo kierowane są warsztaty rysunku?
Warsztaty rysunku kieruję do dwóch grup:
– dla młodzieży
– oraz dla dorosłych.
Dla tych wszystkich którzy marzą, żeby coś narysować i żeby w końcu to fajnie wyszło, żeby rysować lepiej oraz dla tych, co chcą rozwijać swoją pasję.
Prowadząc warsztaty zdradzam profesjonalne triki i podpowiadam, jak ułatwić sobie drogę. Ale nie ma postępu bez ćwiczeń i bez rysowania. Dostarczę jednak kroków milowych i rozwiązań o których nie usłyszymy w szkole, tylko na Akademii Sztuk Pięknych.
Grupa dla młodzieży jest dla dzieci od 10 roku życia. Dzieci i młodzież uczą się w jednej popołudniowej grupie, we wtorek o 18.00. Uczymy się technik rysunkowych, jak rysować portrety, postać człowieka, przedmioty, czyli martwą naturę oraz pejzaże. Dzieci też od czasu do czasu dostają ćwiczenia do zrobienia – taki szkicownik lub z angl. sketchbook do założenia i prowadzenia.
Dla dorosłych mam dwa terminy – rano w poniedziałki o 9.30 dla mam, które chcą coś zrobić dla siebie, kiedy dzieci są w przedszkolu/Kicie lub po południu dla kobiet, które w ciągu dnia pracują – w środy o 18.00. Dorośli i młodzież uczą się 3 podstawowych tematów – postać człowieka lub portret, martwa natura i pejzaż. Oczywiście wszystko jest dostosowane do grupy (i tempo i tematy).

5. Jak wyglądają takie warsztaty?
Warsztaty to kilka spotkań przed kamerami i monitorem komputera na platformie zoom. Edycja jesień-zima 2020 to aż osiem godzinnych spotkań! Spotykamy się przed komputerami z obrazem i dźwiękiem. Ja na początku krótko wprowadzam temat i potem szybka rozgrzewka rysunkowa, ćwiczenia, zabawa. Potem skupiamy się na technicznych zagadnieniach, świetle, proporcjach czy perspektywie. Mam zawsze włączone dwie kamery – w jednej pokazuję co rysuję w drugiej oglądam postępy uczestników.

6. Oprócz nauki rysunku robisz także webinary na temat znanych malarzy i ich dzieł. Na przykład Mona Lisy, który odbędzie się już 14.10. Komu je dedykujesz i dlaczego?
Dzięki bezpłatnym Webinarom, mogę dotrzeć do nowych chętnych uczestników kursów. Będą cykliczne. Najchętniej raz na miesiąc lub jeśli się uda, częściej. Webinary będą również prezentacją jaką pracą trzeba by osiągnąć upragniony efekt. To spora dawka wiedzy za darmo. Moim zdaniem, każdy ma potencjał, a trening czyni mistrza. Ja po czterdziestce nauczyłam się jeździć konno i na łyżwach. Trudne? Nie do uwierzenia? Marzenia motywują!!!

7. Jak można zapisać się na webinar i kursy?
Jeśli ktoś z Was chciałby się zapisać na kurs to proszę o maila na adres info@agajawo.ch,
Kurs rusza po Webinarze (19, 20 lub 21 października i trwa do Bożego Narodzenia przez osiem tygodni), więcej informacji o kursie na www.agajawo.ch/landing-page.
Webinar Mona Lisa odbędzie się 14 października, w środę o godzinie 18.00: https://www.subscribepage.com/monalisa
Kurs kosztuje w tej chwili 80 Euro (można też płacić we frankach i polskich złotych, zarówno przez Sklep na stronie, a także zwykłym przelewem czy Twintem. Kurs po Webinarze będzie kosztował 100 Euro.
Prowadzę także kursy indywidualne.
O wszystkie szczegóły można zapytać przez email info@agajawo.ch albo social-media.
8. Jaką radę dałabyś Polakom mieszkającym w Szwajcarii, chcącym wystartować z czymś własnym…?
Jeśli udajecie się na emigrację, szukajcie pozytywów, dobrych wzorców oraz pozytywnych ludzi. Pozytywne nastawienie dodaje nam energii i uśmiechu, po prostu pewności siebie. To zawsze się nam przyda.
Jeśli chcecie otworzyć własny biznes, to nie szukajcie takiego jakiego jeszcze nie ma. Bo może to strzał w kolano. Zobaczcie, co umiecie robić dobrze, co będziecie robić całym sercem i zacznijcie szukać odbiorców, tak zwanej swojej niszy. Jeśli dobrze poznacie takie osoby, które chcą kupić wasz produkt lub usługę, zaręczam, że sukces będzie za rogiem. Powodzenia!
Dziękuję pięknie za rozmowę, przyznam, że i moja córka się zainteresowała, więc chyba będziemy się widzieć co tydzień przez komputer, a kto wie, może i zajrzymy do Bottmingen osobiście. No i już z niecierpliwością czekamy na następny wernisaż!

Tu jeszcze raz linki, gdzie możecie Agę znaleźć:
Oraz social-media: