Aborcja w Szwajcarii-możliwość wyboru

Jutro Czarny Piątek. Kobiety w Polsce mobilizują siły, by o 16:00 zebrać się pod polskim parlamentem i protestować przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Polki- emigrantki zbierają się w wyznaczonych miejscach, by połączyć siły z rodaczkami. Tam gdzie protest nie może być przeprowadzony, dziewczyny i chłopaki wspierają Czarny Piątek, podpisując petycje w internecie, wpłacając pieniądze na cel protestu (do tej pory zebrano ponad 130 tyś. zł – https://zrzutka.pl/czarny-piatek), udostępniają wiadomości w mediach społecznościowych.

Zurych. Pomimo okazałej grupy kobiet protestujących w Szwajcarii, nie zostały podjęte działania prowadzące do wyjścia na ulicę.

„Wybrałyśmy aktywny protest w sieci, po części dlatego, że jesteśmy za granicą i na ten moment nie ma mobilizacji. Angażujemy się w działania w sieci, udostępniamy informacje o strajku, wpłacamy pieniądze na organizację głównej demonstracji Strajku Kobiet w Warszawie, wypełniamy ankiety, komentujemy. W dzień protestu część z nas zwyczajnie nie będzie mogła spotkać się ze względów niezależnych. Duchem jesteśmy solidarnie w Warszawie“ napisała mi Katarzyna Waniek.

„W niedzielę, 18.03.2018 „Dziewuchy Szwajcaria“  były pod kościołem Polskiej Misji Katolickiej w Zurychu. Zostawiłyśmy informacje i wieszaki na znak sprzeciwu wobec zaangażowania Kościoła Katolickiego, nawołującego do podjęcia prac nad projektem ustawy „Zatrzymaj Aborcję“.

Tyle i aż tyle mogłyśmy zrobić“.

Warszawa.

tydz

Posiedzenie sejmu, na którym ustawa miała być przegłosowana, zostało odwołane. Protest jednak odbędzie się.

Do protestu dołączają panowie, wspierający swoje żony, matki, kochanki, córki, siostry i ciotki.

Polska.

W Polsce nie można legalnie przeprowadzać aborcji. Chyba, że płód jest uszkodzony lub zagraża życiu kobiety. Ustawa ma na celu wprowadzenie nakazu donoszenia takiego płodu do końca.

W kraju macierzy były, są i będą przeprowadzane skrobanki nielegalnie. Lekarze bez moralnego kręgosłupa jeżdżą bentlejami, wybudowali wille, których Hollywood by się nie powstydził, powysyłali dzieciaki do najlepszych szkół. Znam osobiście parę takich przypadków. Lekarze z kręgosłupem moralnym płaczą, bo mają związane ręce i nie mogą pomóc pacjentkom.

Niemcy.

Do Niemiec wyruszają wycieczki skrobankowe. Tam bez żadnego problemu można przeprowadzić zabieg, a procedura wcale nie jest zagmatwana.

Będąc jeszcze w liceum, na lekcji religii, opowiadałam się za zalegalizowaniem aborcji. Nie, żebym biegła od razu się wyskrobać. Po to, abym MIAŁA MOŻLIWOŚĆ WYBORU! Bo nigdy nie wiadomo co się w życiu przytrafi. Niechciana ciąża wynikająca z gwałtu, chory płód…

abo

Szwajcaria.

Od 2002 roku aborcja jest dozwolona, aczkolwiek działa na własnych prawach. Aby ją przeprowadzić, kobieta musi na piśmie zgodzić się na nią. Oficjalnie i bez stresu czyni się to do 12 tygodnia ciąży. Udajesz się do lekarza, mówisz jaka sprawa, a ten wysyła cię do Beratungsstelle der sexuellen und reproduktiven Gesundheit, czyli do Centrum Poradnictwa dla Zdrowia Seksualnego i Rozrodczego, w którym otrzymasz bezpłatną poradę, naświetlą ci wszystkie za i przeciw, wytłumaczą jak przebiega zabieg i skierują do odpowiedniego ośrodka. Takich Poradnictw w Szwajcarii jest ok 130.

Screenshot_20180322-094759.png

Do 8 tygodnia zabieg przeprowadza się  przy użyciu tabletek, potem już mechanicznie za pomocą sprzętu, który wprowadza się do macicy w celu wyssania płodu. Po 12 tygodniu istnieje również możliwość przerwania ciąży jeżeli w wyniku badań prenatalnych zostały wykryte nieprawidłowości płodu. Wywołuje się wtedy sztuczne poronienie pod okiem lekarza. Gdy dziecko już się rozwinęło, a stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia matki, usunięcie następuje poprzez cesarskie cięcie.

Do przeprowadzenia aborcji nie jest potrzebny raport psychologiczny, wiele jednak pań decyduje się na wizytę po jej wykonaniu. Lekarz przeprowadzający zabieg (są to specjaliści) ma w obowiązku poinformować pacjentkę o całej procedurze działania przed, w czasie i po. Zależy to oczywiście od długości, stanu ciąży i powodu, z jakiego ma być rozwiązana.

Koszt zabiegu to od 500 do paru tysięcy franków w zależności od sytuacji ciąży. Zabieg pokrywa kasa chorych w ubezpieczeniu podstawowym. Musimy jednak pamiętać, by odliczyć swoją fanczyznę.

Osoby między 16 a 18 rokiem życia mogą poddać się zabiegowi bez konsekwencji karnych i bez informowania rodziców. Warunkiem tego jest jednak ustalenie przez lekarza konsultanta osądu ciężarnej kobiety, a raczej to, że nie jest ona w stanie podołać czynnościom macierzyńskim. Jeżeli osądu takiego nie ma, potrzebny jest podpis przedstawiciela prawnego. Ciężarną w wieku poniżej 16 lat należy skierować do poradni zdrowia seksualnego, specjalizującej się w nastolatkach w celu ułatwienia aborcji bez kary. Tutaj już potrzebna jest zgoda rodziców i raport psychologiczny.

Jak widzisz, przeprowadzenie aborcji z różnych względów w Helwecji nie jest trudnym zadaniem. Nie znaczy to jednak, że Szwajcarki skrobią się na potęgę. W 2016 przeprowadzono 10 256 aborcji w całej Szwajcarii, z czego 10085 to panie mieszkające na stałe w tym kraju. Po bliższe statystyki wysyłam do Bundesamt für Statistik LINK.

Coroczny raport Amnesty International, to jedno z tych wydawnictw, w którym najlepiej nie być opisanym. Niestety, w tym roku Polska znalazła się tam aż z siedmiu powodów. W tym właśnie ze względu na prawa seksualne i reprodukcyjne. Cały raport TUTAJ.

Jeżeli chcesz być na bierząco z informacjami, zapraszam cię do fejsbukowej grupy Dziewuchy Szwajcaria. LINK. Dziewuchy na pewno się nie pogniewają. Jeżeli jednak chcesz hejtować, zrób to na swoim profilu. Grupa jest dla dziewczyn i chłopaków, którzy walczą o swoje prawa. Hejt nam nie potrzebny.

O tym co ci wolno, jako kobiecie a co nie, możesz poczytać na http://www.femelle.ch

 

 

 

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.