Któż z nas nie zna Woodstocku, choćby ze słyszenia? Niestety 2 lata temu musiał zmienić nazwę i tak oto narodził się Pol’and’Rock Festival. Już parę razy przenosił się w różne miejsca: Od 2004 Pol’and’Rock Festival odbywał się w Kostrzynie nad Odrą w województwie lubuskim, poprzednie edycje odbywały się w Czymanowie (1995), Szczecinie (1996), Żarach (1997–1999, 2001–2003) oraz Lęborku (2000, tzw. Dziki Przystanek Woodstock). W zeszłym roku z powodu pandemi Covid-19 musiał przenieść się do sieci, a już jutro startuje na lotnisku Makowice -Płoty w województwie zachodniopomorskim. Na terenie o powierzchni 50 hektarów znajdą się pola namiotowe, scena, na której wystąpi blisko 30 wykonawców, strefa ASP ze spotkaniami z wybitnymi gośćmi oraz koncertami wieczornymi, a także przestrzenie partnerów. Potrwa do 31.07.,ale trwająca nadal pseudopandemia wywarła na organizatorach „przedziwne“ środki ostrożności.
Po raz pierwszy w historii na wydarzeniu obowiązywać będą wejściówki, a zebrane dzięki nim środki pokryją koszt zabezpieczenia COVID-19, między innymi tzw. szybkich testów dla wszystkich wkraczających na teren festiwalu.
Nie będzie już możliwości zakupu wjazdówki na samochód. Kupujący – zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów i wykorzystaniem limitu osób niezaszczepionych w pierwszej turze sprzedaży – muszą być osobami w pełni zaszczepionymi (14 dni od drugiej dawki).
Wejściówki na Pol’and’Rock Festival – co musisz wiedzieć?
- Koszt wejściówki na Pol’and’Rock Festival to 49 złotych od osoby – bez względu na liczbę dni, na którą przyjeżdżasz (pobyt na terenie festiwalu możliwy będzie od wtorku 27 lipca do niedzieli 1 sierpnia).
- Jedna osoba zakupić może do 4 wejściówek.
- Sprzedaż wejściówek obywać się będzie partiami, a ostateczna liczba uczestników zależna będzie od obowiązujących w kraju obostrzeń.
- Wszystkie wejściówki są imienne.
- Przy zakupie biletu dodatkowo należy podać numer PESEL oraz numer alarmowy do osoby, którą powinniśmy poinformować w razie nieprzewidzianego zdarzenia.
- Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością – po zakupie biletu napisz na publika@wosp.org.pl, abyśmy mogli poznać Twoje szczególne potrzeby i zorganizować pobyt na festiwalu w sposób najbardziej komfortowy.
- W tym momencie parking jest już pełny i nie ma możliwości pobrania wjazdówki na parking na terenie Festiwalu. Zachęcamy do przyjazdu transportem zbiorowym lub kontaktowanie się z innymi uczestnikami.
Dlaczego wejściówki?
27. edycja Najpiękniejszego Festiwalu Świata będzie pierwszą w historii, na której obowiązywać będą wejściówki, a także pierwszą plenerową z ograniczoną liczbą publiczności. Środki z wejściówek przeznaczone zostaną na zabezpieczenie w związku z pandemią – pokrycie kosztów maseczek, płynów do dezynfekcji oraz tzw. szybkich testów w kierunku koronawirusa, które przeprowadzane będą mieć wszyscy wkraczający na teren wydarzenia (bez względu na stopień zaszczepienia). Koszty organizacji festiwalu tradycyjnie pokryte zostaną przez sponsorów wydarzenia.

Jak będzie zabezpieczony Pol’and’Rock Festival?
Najbliższa edycja wydarzenia to sporo nowości dla publiczności: nowe miejsce, którym stało się byłe lotnisko Makowice – Płoty, podyktowana możliwościami terenu ograniczona liczba uczestników i wprowadzenie płatnych wejściówek, z których środki przeznaczone zostaną na zabezpieczenie w związku z koronawirusem (testy, maseczki, płyny do dezynfekcji). W festiwalu udział weźmie 20 tys. uczestników (w tym – zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów – pula osób niezaszczepionych), a każdy z nich, bez względu na to, czy jest poddał się szczepieniu czy nie, wchodząc na teren festiwalu, będzie miał wykonywany test w kierunku koronawirusa.
Pol’and’Rock w dobie pandemii – co zmienia się dla publiczności
Jedną z największych zmian jest znaczne ograniczenie liczby publiczności na terenie festiwalu – z kilkuset tysięcy, które brały udział w wydarzeniu w poprzednich latach, do 20 tysięcy, które już od 27 lipca będą się pojawić na lotnisku Makowice – Płoty. Wstęp na zamknięty teren festiwalu będą miały wyłącznie osoby, które kupiły lub zdobyły w konkursach specjalne imienne wejściówki, a także przeszły test w kierunku koronawirusa, który dał negatywny wynik, co potwierdzać będzie specjalna opaska. Co istotne, przeprowadzanie testowania wszystkich uczestników to decyzja samych miłośników Pol’and’Rock Festival, wyrażona w specjalnym głosowaniu w internecie. Testowani będą także wszyscy artyści występujący na wydarzeniu, cała jego obsługa i wolontariusze. Płynność procesu zapewni kilka bramek, w tym specjalny punkt drive-thru, a także wcześniejsze udostępnienie uczestnikom ankiety zdrowotnej online.
Osoby, których dwa szybkie testy wskażą wynik pozytywny, skierowane zostaną do specjalnej strefy, gdzie oczekiwać będą na wykonanie testu PCR. Jeżeli wynik i tym razem będzie dodatni, testowany zamiast uczestniczyć w zabawie będzie musiał wrócić do domu.
Nie będzie to pierwsze wydarzenie organizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, w trakcie którego jego uczestnicy są testowani – było już tak choćby na 29. Finale WOŚP. Testy przeprowadzano także na organizowanych pod koniec czerwca Eliminacjach do Pol’and’Rock Festival, wówczas nie stwierdzono zachorowania u ani jednej osoby.
Wśród wprowadzonych przez Fundację WOŚP środków bezpieczeństwa są także, wymagane zresztą przepisami, maseczki – obowiązkowe na koncertach, w trakcie spotkań z gośćmi na Akademii Sztuk Przepięknych oraz w innych miejscach, w których należy się spodziewać większego natężenia ruchu uczestników, jak choćby festiwalowy sklep.
Badanie przy każdym wejściu na teren festiwalu
Fundacja – w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia wśród uczestników – rekomenduje, by nie opuszczać terenu festiwalu bez ważnych powodów. Wyjście poza teren festiwalu i chęć powrotu na niego wiązać się będzie z ponownym testem w kierunku koronawirusa (na koszt uczestnika).
Kto zadba o bezpieczeństwo uczestników?
O porządek, a także komfort uczestników Pol’and’Rock Festival jak zawsze dbać będą wolontariusze Pokojowego Patrolu (tzw. czerwone koszulki) – 650 osób, które pełni rolę służby informacyjnej, oraz zawodowa ochrona – Niebieski Patrol – która reagować będzie w przypadku łamania regulaminu wydarzenia oraz w sytuacjach zagrożenia. Zabezpieczenie medyczne to kolejne 200 osób – medycy z całej Polski. W przypadku problemów ze zdrowiem publiczność skierować się będzie mogła do jednego z trzech punktów terenowych i punktu pomocy medycznej. Transport osób wymagających pomocy medycznej realizowany będzie 4 quadami i 5 karetkami (w tym 2 typu S).
Co z tymi, którzy nie mają wejściówek?
Wzorem ubiegłorocznej edycji festiwalu, nazywanej Najpiękniejszą Domówką Świata, która odbywała się w studiu telewizyjnym i z symboliczną liczbą publiczności, 27. Pol’and’Rock Festival będzie mieć formę festiwalu hybrydowego, dostępnego zarówno dla internautów, jak i publiczności obecnej na miejscu.
YouTube KręciołaTV, kanały Fundacji WOŚP i Pol’and’Rock na Facebooku, Twitch, a także strona główna Onet.pl i antena Antyradia – właśnie w tych miejscach fani Najpiękniejszego Festiwalu Świata będą mogli śledzić to, co wydarzy się na Dużej Scenie i Akademii Sztuk Przepięknych. Trwająca ponad 50 godzin transmisja to alternatywa dla wszystkich tych, którzy na terenie festiwalu nie będą mogli pojawić się osobiście, a także – z uwagi na zachowanie znacznej części materiałów – możliwość powrotu do wybranych spotkań czy koncertów już po zakończeniu festiwalu.
Na Festiwalu wystąpią m.in. Dżem, Dubioza Kolektiv, Hańba!, Black River, Tides from Nebula, Renata Przemyk, Morgane Ji i Kasia Kowalska. Na Akademii Sztuk Przepięknych spotkać będzie się można z Arkadiuszem Jakubikiem, Andrzejem Chyrą, Martą Lempart, Elżbietą Dzikowską, Jakobe Mansztajnem (Make Life Harder), Przemkiem Kossakowskim i ekipą Down the Road, Łukaszem Czepielą, Radkiem Kotarskim oraz adwokatami Sylwią Gregorczyk-Abram i Michałem Wawrykiewiczem (spotkanie o polexicie).
W tym roku niestety znowu nie pojadę na ten przepiękny festiwal, ale mam za to kilka wspomnień z poprzednich lat: Jak poznałam Jurka Owsiaka, gdy byłam reporterką dla paru międzynarodowych firm w 2016 roku i mój ostatni, gdy byłam sama ale nie samotna w 2017 roku.
Źródła: Rzecznik prasowy WOŚP, Polandrockfestival.pl, ebilet.pl
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.