11 listopada-święta, święta!

11 listtopada to dla mnie szereg świąt, a każde czczę po swojemu.

Dzień Niepodlełości. Dla każdego Polaka na obczyźnie to dzień zadumy, tęsknoty za ojczyzną, rodziną i przyjaciółmi. Pomijając fakt, że od paru lat w kraju niedobrze się dzieje, to jednak każdy chciałby zawitać do Polski, przejść ulicami swojego miasta w pochodzie i nie dostać w mordę. Są tacy, co chcą w nią dostać i jak najbardziej do tego zachęcają także innych. Z patriotyzmem to już nie ma wiele do czynienia. Patriotyzm i nacjonalizm mogą niektórym wydawać się systematycznie podobne, ale w rzeczywistości różnią się jak miłość od gwałtu- napisał mój znajomy na fb.

Jestem patriotką, czczę święta narodowe na swój sposób, czy jestem w Polsce, czy akurat mnie w niej nie ma. Nie jestem zaś nacjonalistką, która twierdzi, że wszystko, co polskie jest najlepsze. No, chyba, że chodzi o wędliny. Nie przeszkadzają mi emigranci, ponieważ sama nią jestem, osoby spod tęczowej flagi, protestanci, muzułmanie i osoby o innym kolorze skóry. Gdyby Bóg chciał stworzyć świat nudny, stworzyłby tylko jedną rasę i religię, a tak-jak nas uczą na religii-stworzył go na swoje podobieństwo, co znaczy, że nie był daltonistą i cholernie lubił kolory… tu dochodzimy do drugiego, kościelnego święta…

Dzień św. Marcina. Marcin jest opiekunem dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy, oraz patronem wielu polskich miast: Poznania, Jarocina, Krzeszowic, Bydgoszczy, Jawora, czy Opatowa.

W Arbon moja parafia nosi jego imię i z tej okazji co roku dzieci przechodzą ulicami z lampionami, a po pochodzie odbywa siępoczęstunek na plebanii. Rogale św. Marcina można dostać w ten dzień niemalże w każdym sklepie i restauracji, a na stołach gości gęś. Oczywiście zależy to od regionu, gęsina jednak to specyfik niemieckojęzycznych krajów. Już od tygodnia na różnych forach obrońcy zwierząt biorą w obronę wszelkie ptactwo domowe, tak samo jak przed świętami wszystkie ryby czy jagnięta.

Po ataku dzieci na plebanię, wszyscy idą na następną imprezę.

Fasnacht. 11.11. o godz. 11.11, w weekendy, a w normalne dni tygodnia o 19.19 wybuch salwy, czy głos gwizdka informuje mieszkańców o rozpoczęciu 5 pory roku czyli karnawału. W towarzystwie orkiestr dętych ludzie przechodzą od knajpy do knajpy, by posłuchać muzyki, potańczyć i rozgrzać się grzańcem. Impreza trwa do późnych godzin wieczornych i nikomu nie przeszkadza, jeżeli spóźnisz się do pracy następnego dnia. Szwajcaria wschodnia nie ma z tym problemu, ba! Pracodawcy są informowani, że dana osoba uprawia Guggenmusig i liczą się z tym, że w czasie karnawału bierze najczęściej wolne.

Niestety nie korzystam z zaproszeń na imprezy w ten dzień, gdyż mam własną…

Rocznica ślubu. W tym roku jest to nasza okrągła, 10! Pobraliśmy się 11.11.2011, a ponoć o godz. 11.11 powiedzieliśmy sobie tak. Podwójny karnawał normalnie! Warto było czekać do tak pięknej daty, chociaż terminy ślubów na ten dzień były już parenaście miesięcy wcześniej zarezerwowane. Podejrzewam, że 22.02.2022 jest już też dawno „wyprzedany“. Czcimy to romantyczną kolacją we 3, a córka się cieszy, bo za dni, będą jej 12 urodziny… a przechodząc do córki…

Zukunfttag. Dzień przyszłości…dzień, w którym dzieci z 5 i 6 klasy Primarschulle idą poznawać zawody, nie tylko rodziców, ale i wujków, ciotek, obcych osób…Chcesz być kucharzem? Idziesz zobaczyć jak funkcjonuje cała restauracja. W hotelu oprócz niej, możesz podejrzeć jak pracują pokojówki, czy manager. Zosia, mimo, że miała kilka propozycji, wybrała jednak pracę taty. Może się tam dowiedzieć na czym polega praca lekarza, jego asystentki/pielęgniarki, menagerki, recepcjonistki…jak funkcjonują poszczególne urządzenia i jak się utylizuje odpadki… Sama wybrałabym się na taki dzień do…właśnie dokąd?

Gdybyś był/ą dzieckiem i miał/a/byś możliwość ponownego wybrania zawodu, dokąd poszła/poszedłbyś by popatrzyć jak działa?

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.